Dům v Bretani

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Mladá fronta - 2013
ISBN: 978-80-204-3144-8

Mladá fronta (2013) 978-80-204-3144-8 216

Žena, která po padesátce najde lásku, o níž snila od mládí, přestěhuje se do
vzdáleného místa na severozápadním okraji Francie a provdá se za muže diametrálně odlišného od toho, s nímž prožila téměř čtyřicet let. Není to román, ale humorně laděné příběhy autorky, která je navzdory cize znějícímu
příjmení rodilá Češka s hlubokými kořeny v bývalé vlasti. Dlouhá léta působila jako jedna z význačných osobností v pražské kulturní sféře, byla redaktorkou, publicistkou, ředitelkou Centra Franze Kafky a organizátorkou debatních společností, vytvořila zázemí dvěma synům a jednomu příliš dokonalému manželovi… Nyní už více než deset let šťastně žije ve starobylé usedlosti na bretaňském pobřeží, založila tu uměleckou nadaci, cestuje a díky svým zkušenostem a znalostem dokáže čtenářům nejen vtipně poodhalit zajímavosti ze svého nového domova, ale s potřebným odstupem a nadhledem též zhodnotit i české prostředí, s nímž je v každodenním kontaktu. (Založil/a: cunicekb)

Marta Davouze Marta Davouze

rt12
  2. 9. 2015, 15:25
Po několika kapitolách mě spíše kniha iritovala. Je sice hezké, že dokazuje jak se dá žít i po padesátce, ale to je asi jediné co mne oslovilo. Docela mě štvalo jak se autorka nad vším ošklíbá (kromě svého nového manžela), a většinu dění kritizuje. V Maroku je špína, Francouzský domovník je vlezlý hňup, v Moskvě jsou sto let za opicemi a tak dále. Že bych se nějak bavila nemohu napsat a rozhodně jsem tuto knihu nedala na jeden zátah.
Kele De
  22. 3. 2014, 7:44
Zklamání. Pod humornou knihou jsme si představovala asi něco ve stylu pana Jirotky, snad i Ermy Bombeckové, či Betty McDonald ... zkrátka jemný a inteligentní humor, lehkou nadsázku...
Tady jsem měla celou dobu pocit, že klouzám po povrchu. Přišlo mi to takové "neosobní", jen sklad poznámek a noticek. Původně jsem chtěla knihu vzdát po 40 stránkách roztěkaného čtení, ale nakonec jsme vydržela - snad z lásky k Bretani a tomu nádhernému přebalu knihy, který mě tak upoutal na pultech knihkupectví...
MMacicekk
  24. 9. 2016, 14:35
Příjemná odpočinková četba, u níž člověk může vypnout. Sama autorka i na konci píše, že je to čtení akorát do vlaku na zkrácení dlouhých chvil. Svůj účel splnila dokonale. Je pravda, že mi také v knize vadila její nadřazenost, najednou jí ani Praha nebyla dost dobrá. Mám půjčenou Loď v Bretani, tak jsem na ni zvědavá.
John Sky
  9. 10. 2015, 9:46
Bohužel, ale asi mám úplně jiný smysl pro humor než autorka. Kniha mi trochu vyzněla, jako by paní Marta dávala sebe samu na odiv. Jinak celkem nenáročná, odpočinková četba, která nenadchne, ale ani neurazí.
Sklicko
  17. 8. 2015, 12:10
U mě jsou smíšené pocity skoro rok jsem čekala než jsem si ji mohla v knihovně půjčit a myslela jsem že to bude přímo život popisující bydlení v bretaňské vesnici a dočetla jsem se jen o cestách , výletech a slavení narozenin které mě vůbec nezajímalo bohužel u mě teda velké mínus
ladka
  10. 11. 2014, 18:21
Virginia Woolfová to není, ale jako četba do vlaku to poslouží :o). Paní Marto, pobavila jsem se a zjistila, že v padesáti život nekončí :o)
javla
  1. 1. 2014, 17:13
Kniha naláká k přečtení,ilustrace v ní krapet připomínají cestopisy Karla Čapka. Postřehy jsou výstižné, pobaví. Trochu mi vadí, že autorka je "známá". Je to čtení na pokračování, otevřít, začíst se, odložit a po pár dnech zopakovat.