Lhostejní

Lhostejní Originální název: Gli indifferenti

Státní nakladatelství krásné literatury a umění - 1963

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1963) 234

Hned první stránky románu Lhostejní nás ex abrupto uvádějí do prostředí a děje. Vstupujeme do salónu honosné buržoazní vily někde v Římě, kde spolu konverzují matka Mariagrazia, stará, snobská, zmalovaná a omezená ženština, její milenec Leo, vychytralý a cynický obchodník hrající si na zachránce rodiny, dcera Karla a syn Michal, útrpně prožívající stále stejně plynoucí dny a pociťující lhostejnost vůči všemu okolo. Později se ke společnosti přidává ještě matčina přítelkyně Líza, bývalá Leonova milenka, na kterou Mariagrazia chorobně žárlí.
Onoho večera se začínají sbíhat nitky dlouhodobých strategií a tužeb jednotlivých postav. (Založil/a: Lukas)

Lukas
  30. 8. 2010, 23:20
Když jsem v antikvariátě objevil knihu " Lhostejní" od Alberta Moravii, byl jsem unešen radostí.
Mám tohoto neorealestu moc rád. Přečetl jsem od něho už: (budu psát chronologicky jak jsem knihy přečetl) Marné ctižádosti, Horalku, Římanku, Nudu, Pohrdání a teď naposledy Lhostejné.
Doma mám ještě koupené Římské povídky, Agostina a Pozornost. Ale na to ještě je čas. :-)