Kníže z mlhy

Poprvé vydáno celosvětově: 1993

CooBoo - 2013
ISBN: 978-80-7447-406-4

CooBoo (2013) 978-80-7447-406-4 196

Je válka a Carverovi se rozhodli opustit město a přestěhovat se do malé pobřežní vesničky, kde koupili dům. Ale od chvíle, kdy překročí jeho práh, se začnou dít podivné věci. V domě totiž před lety záhadně zahynul Jacob, malý syn předešlého majitele.
S pomocí nového kamaráda Rolanda odhalují Max a Alicia Carverovi podezřelé okolnosti této smrti a objeví tajemné, ďábelské stvoření, jež si říká Kníže z mlhy. Vrátil se ze stínů, aby vyřídil dluhy z minulosti. Podaří se hrdinům rozplést všechny nitky příběhu? Uniknou ze spárů nevypočitatelného nepřítele? (Založil/a: Lopatka)

Martin Klíma
  6. 4. 2016, 19:40
Všehochuť

Je válka a Carverovi se rozhodli opustit město a pořídit si dům v malé pobřežní vísce. Od chvíle kdy překročí jeho práh, se začnou dít divné věci. V domě totiž před pár lety záhadně zahynul Jacob, malý syn předešlého majitele.
S pomocí nového kamaráda Rolanda odhalují Max a Alicia Carverovi podezřelé okolnosti tohoto úmrtí a objeví tajemné, ďábelské stvoření, jež si říká Kníže z mlhy. Vrátil se ze stínů, aby vyřídil dluhy z minulosti. Podaří se hrdinům rozplést všechny nitky příběhu? Uniknou ze spárů nevypočitatelného nepřítele?

Stačilo si přečíst Marinu a tohle dílo a z jejich autora se stal pro mě milovaný autor. Zkuste ho a myslím, že rozhodně nebudete litovat. Jen se vám asi bude špatněji shánět. V Moravské zemské knihovně totiž tohoto autora nepůjčují domů a tak se nabízí knihovna Jiřího Mahena či ji získat jak já z knihovny Filosofické fakulty Masarykovy univerzity. Tam ostatně mají celé autorovo dílo. Teď už k samotné knize. Opět je to taková všehochuť a nutno dodat, že opět skvělá. Najdeme tu prostě takový zajímavý a dobře pospojovaný pelmel. Nechybí takové to pohádkové téma, fantasy prvky, romantika, napětí, popisy přírody a okolí atd. Sice je dle mého názoru tato kniha horší než další autorovo dílo Marina, ale zase na to, že se jedná o jeho prvotinu, tak je to paráda. Líbí se mně opět všechny postavy v knize a také velice kvituju, že autor netlačí zbytečně až moc na pilu co se toho fantasy a nadpřirozena týče, ale ani nezůstává úplně při zemi. Řekl bych, že dokázal najít akorát ten pravý střed. Rozsahově opět takové čtení na jednu maximálně dvě noci. Žádné zbytečné odbočky jsou určitě taky plus a příběh rozhodně nenudí. Možná by se ke knize hodili i nějaké doprovodné ilustrace, ale samozřejmě se dá obejít i bez nich. Trošku mně mrzí pozapomnění některých motivů v knize. Třeba zrovna kocour se později ještě klidně objevit mohl. Rozhodně plus také zasluhuje popis prostředí. Španělsko jako takové prostě miluju, takže tímhle se mně autor přesně trefil do noty a hned bych se tam zajel podívat. Těším se na další knihu od tohoto autora. Dalším obrovským plusem autorových knih je to, že se dají číst v jakémkoliv věku. Na závěr opět hodnocení procenty. Knížeti z mlhy uděluji 85%.
MargarethMatthews
  26. 12. 2013, 12:25
Mohu jen říct, že Zafón opět nezklamal, i když jsem si přála, aby Kníže z mlhy byl delší a vyvrcholení zápletky pozvolnější. Nicméně je to další "klasika" od Zafóna, kterou jsem přečetla jedním dechem.
aubergine
  26. 4. 2014, 10:37
První kniha, kterou jsem od Zafóna četla. Bylo to hodně čtivé, bavilo mě to, ale je pravda, že je z toho cítit, že je to autorova první kniha (možná to bylo způsobené i překladem, nevím).
ratte8
  21. 9. 2014, 13:05
Od Zafona jsem četl asi vše, co v češtině vyšlo a patří k mým oblíbrným autorům. Musím konstatovat, že Kníže z mlhy se mi z jeho knih líbil nejméně. Přičítám to tomum, že jde o prvotinu, se zajímavě načtrnutou situací si autor prostě nevěděl rady. Řada motivů je nedotažená, na některé prvky (kocour), snad Ruiz Zafon ke konci úplně zapomněl. Pro mě velké zklamání.
janinaz
  23. 10. 2013, 13:22
O něco méně propracované než série o pohřebišti knih, ale jako prvotina autora super! Klasicky čtivé a příjemné.
vranik
  17. 10. 2013, 17:22
po Stínu větru a Nebeském vězni byl pro mě Kníže z mlhy trochu zklamání, jinak klasicky zafónovsky čtivé.