De Profundis

ISBN: 978-80-7388-224-2

XYZ (2009) 978-80-7388-224-2 147
Votobia (1995) 80-85619-98-9 122
Nezjištěno / Jiné (1915) 76 Kamilla Neumannová

Zápisky z vězení významného irského spisovatele a jeho intimní korespondence. Jedná se o Wildeovu zpověď i obranu, proti nespravedlnosti a nelidskosti anglických zákonů a celému trestnímu systému, který ho za homosexualitu odsoudil k dvouletému vězení. (Založil/a: lord.vader)

Blondi
  29. 11. 2013, 14:31
Snad první kniha od Wildea, kterou jsem se nemohla vůbec prokousat. Je to celkem doba, kdy jsem ji četla a bohužel musím poznamenat, že si z ní nepamatuji téměř nic. Pro mě velké zklamání . . a to je O.W. můj nejoblíbenější autor.=( No zkusím ji dát ještě jednu šanci.
Egon Svratkin
  8. 10. 2011, 16:16
Četba za hlasitého skřípění zubů. Pro mě osobně velice rozporuplné, kdy na jedné straně stojí skvělý náhled na Kristovo učení, zajímavé hodnocení vlastní zkušenosti, postav literatury, současné společnosti... Na druhé straně pak na můj vkus velmi ofenzivní snaha předložit čtenáři svou "skvělou a jedinou pravdu", pro kterou autor neskutečně trpěl, aby ji objevil a kterou by sice autor rád udržel po zbytek svých dní, ale jejíž naplnění v sobě samém ve své zpovědi v ten čas popírá. Ve výsledku to na mě působí jako touha vzdát se všeho, ale zároveň nic neztratit. Takový umělec v buldozeru. Rozhodně bych si teď rád přečetl deníky z dalších čtyřech let autorova života.
Nixdorfie
  31. 12. 2014, 13:33
Nejhlubší a nejvyzrálejší Wildeovo dílo, plné pokory, lásky a upřímnosti. Wildeova osobnost prošla v základech neskutečnou změnou, to, o čem píše, jako by se k němu vůbec nehodilo. Ale jak o tom píše, je stále autorův klasický styl - a přesně proto je o to krásnější a dojemnější číst o jeho výkladu Krista, jak on, coby nekřesťan, v něm svým vlastním způsobem odhaluje pravdu, krásu a lásku (přirovnává jej k umělcovi), o imaginaci a proroctví, které stojí u zrodu velkého uměleckého díla, o lásce samé, jak by ji měl člověk přijímat s pokorou... Teprve De Profundis mně umožnilo plně porozumět Wildeovu předchozímu umění, přiblížilo mi to jeho povahu a nitro psychologicky mnohem lépe, než jakékoliv jiné jeho dílo nebo nějaká autobiografie. Celý život se snažil vyhýbat bolesti a smutku, tragédii vypustil ze svého života. A ta pak, jak sám píše, aby jeho život nabyl rovnováhy a nebyl pouze jednostranný, ho překvapila v plné své strašlivosti, když jej na dva roky zavřeli do žaláře. V De Profundis napsal, že vše, co se jedinci v životě přihodí, má svůj důvod - nakonec přijímá své utrpení s jakýmsi zvláštním vděkem.
Zgorboid
  8. 7. 2015, 12:59
Autor si v mnohém protiřečí, myslím, že vše dostatečně vyjadřuje komentář Egona Svratkina. Pod ten bych se klidně mohl podepsat. Hodnocení dávám vyšší, i když si autor dost honí ego, nemůžu být více než spokojen právě s částí o Kristovu učení. Ateistická ekvilibristika nejvyšší úrovně. Smekám.
AnneD
  3. 5. 2016, 12:56
Doporučuji nejprve přečíst Božskou komedii od Dante Alighieriho, autor se k ní často odkazuje. A taky celého Wilda.
A pak je to prostě něco...
Po přečtení si ještě víc přeji možnost potkat se s Oscarem Wildem osobně. Nepřestal mě překvapovat. Jeho cit pro jazyk, tvoření slov a pohled na svět jsou neskutečné.
Hrozné, jak jeho život dopadl..
Ministr
  2. 4. 2012, 17:57
Hodně rozporuplné pocity. Na začátku knihy jsem obdivoval sílu některých Wildových myšlenek, ale zhruba od třetiny knihy jsem pomalu ale jistě začal měnit názor. Kniha se začala zvrhávat pouze v nějaké nekonečné povídání o kristovi a jeho skvělosti. Z různých zdrojů sem zjistil, že prý se Oscar Wilde ke křesťanství stavěl odmítavě, v čemž si u mě ještě více stoupl, ale tahle kniha něco takového rozhodně nepotvrzuje. Oscar Wilde na mě v ní působí trochu jako zdegenerovaný člověk. Podtrženo sečteno, zklamání.