Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Šumavou ze svobody do opony

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Šumavou ze svobody do opony

Podtitul: Vzpomínky na Železnorudsko 130-1970


Originální název: Šumavou ze svobody do opony

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Tempo - 2013
ISBN: 978-80-904128-2-8
Počet stránek: 252
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Tempo (2013) 978-80-904128-2-8 252 vázaná

Už název Šumavou ze svobody do opony napovídá, o jak kontroverzní knihu jde. Tragické události v září r. 1938, mnichovská dohoda a druhá světová válka vrhly Šumavu na desítky let do její nejtemnější éry. Idylické časy skončily. Druhá část knihy je realistickým obrazem období, kdy po r. 1948 Šumavu znásilnila komunistická železná opona. Čtenáři uvidí, kam se vyvíjelo poválečné příhraniční Bavorsko a v jakém téměř válečném pásmu se ocitlu šumavské hvozdy. Pamětníci spatří i záběry zakázaných míst na českozápadoněmecké hranici, o nichž se mohlo jen snít. To vše zobrazuje 295 velmi unikátních fotografií!

V knize nechybějí snímky z henleinovského povstání, období po r. 1945, problematického odsunu šumavských Němců, ale především tragicky proslulé železné opony. Nová doba přinesla strach, sledování, zakázané hraniční pásmo, dráty po napětím, pohraničníky se samoplay, provokace STB a mnoho obětí brutální ideologické války. Přinesla také likvidaci šumavských kostelů, vesnic a samot.

Vedle toho se Železnorudsko stalo od 60.let centrem odborářských rekreací a místem odpočinku tisíců turistů a lyžařů. Příprava knihy trvala tři roky. Snímků z 50. a 60. let nebylo vyfotografováno mnoho, ty nejlepší přináší tato kniha. Zdeněk Roučka prostudoval velké množství dokumentů a hovořil s mnoha pamětníky. Podrobné popisy přinášejí mnoho zajímavých i zcela nových informací!

Česko-bavorská hranice byla po desetiletí frontovou linií studené války. Obraz dramatického osudu Železnorudska je předobrazem osudu celé Šumavy i pohnuté historie Československa.

V době otevřených evropských hranic zůstává kniha Šumavou ze svobody do opony strhujícím a varovným mementem minulosti! Je také nejlepší knohou zobrazující Šumavu za studené války! (Založil/a: Eli.)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace