Zlatý vlk

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-784-3

Host (2013) 978-80-7294-784-3 328 vázaná

Thriller s historickým pozadím.

Děj románu se odehrává na sklonku devatenáctého století v polském Sanoku, poklidném haličském městečku, v němž vedle sebe žijí lidé různých národností a vyznání. Rakušané, Poláci, Židé a tajemní Rusíni vytvářejí pestrobarevný obraz tehdejší typické maloměstské společnosti v této části rakouského mocnářství.

Život ve městě náhle naruší série vražd. Oběťmi jsou vážení a vlivní občané, členové městské rady. Na jejich tělech jsou nalezeny stopy po zubech a drápech tajemné bestie. Lékaři i policisté se snaží přijít na rozumné vysvětlení, čím více stop ale nacházejí, tím větší mají pochybnosti o tom, kdo tyto hrůzné činy spáchal. Vše nasvědčuje tomu, že ve městě vraždí šílené zvíře. Lidé říkají, že viděli muže, který se mění ve vlka. Městečkem se šíří zvěsti o příchodu vlkodlaka z karpatských hor.

Zlatý vlk je thriller odehrávající se v barvitě vykresleném, atraktivním historickém prostředí zapadlého rakousko-uherského městečka. Čtenář má možnost vstoupit do jiného světa, do časů, kdy chování lidí ovlivňovaly temné pověry a předsudky, do doby, kdy tato část Evropy procházela prvními civilizačními střety, které byly předzvěstí tragického dvacátého století. Autor dokonale stupňuje napětí. Ponurý detektivní příběh čtenáře vtáhne do děje a přenese ho do dávné minulosti a na podivuhodná místa, kde vlkodlaci žijí možná ještě dnes…

Tato kniha stojí za přečtení, pokud hledáte něco velmi neobvyklého a poutavého. - Fantasy Book

Historický a kulturní kontext, do něhož je příběh knihy Zlatý vlk zasazen, skvěle vystihuje dávno zaniklou dobu. Všechny ty kaluže koňské moči, hromady odpadků na dvorcích polorozpadlých chatrčí, páchnoucí uličky a jídla chudých oživují děj románu, aniž by jej jakkoli narušovaly. Rychter nenechá žádnou zápletku bez rozuzlení, celý příběh je umně doveden k nečekanému zvratu a logickému a značně dramatickému závěru. Zlatý vlk je skvělá kniha. - Matthias Kühn, Krimi-Couch

Autor vytvořil tak přesvědčivý mysteriózní příběh, že mu uvěří i skeptický čtenář. - Leser-Welt (Založil/a: Eli.)

#vraždy
Bartłomiej Rychter Bartłomiej Rychter
*??.??.1978

vladislaus
  4. 5. 2014, 18:18
Pes baskervillský na polský způsob. Určitě je to čtivé, ale na konci jsem jen žasl, kolik lidí uteklo z vězení městečka obležené vojenským plukem.
Martin Klíma
  2. 3. 2016, 9:50
To takhle jednou dřív a děsivě

Autor v příběhu sepisuje zajímavou mozaiku tajemného příběhu a tehdejší doby. Nutno napsat, že umně. Čtenář díky této literatuře alespoň na chvíli navštíví staré časy a jejich atmosféru. Zajímavé je také sledovat tehdejší myšlení lidí. Dnes už je to skoro nepředstavitelné, ale onehdy se opravdu věřilo na vlkodlaky a jiná podobná tvorstva. Rychter vás do příběhu vtáhne i popisem míst. Blátivé ulice s mnoha výmoly, plno zvířecích exkrementů, staré domy, potemnělé ulice a skrytá zákoutí. Představa města ve starších dobách jako vyšitá. Čtení tohoto díla vám jinak taky mnoho času nezabere. Dílo má pouhých 326 stran. Zajímavé jsou i postavy. Často u některých z nich nevíte zda do děje nějak výrazněji zasáhnou či nikoliv. Příjemná je i celková záhadná atmosféra nesoucí se celým dílem. Napětí se samozřejmě také nevyhnete a ono samotné vyšetřování vražd je taky umně sepsané.

Sečteno podtrženo to dohromady pasuje a my tu máme další zajímavou knihu. Tentokrát od polského autora a je vidět, že kvalitní literaturu u našich sousedů prostě najdeme. Nebude chybět ani mé závěrečné hodnocení procenty. Tentokrát knize uděluji 78%.
S.monika
  16. 2. 2014, 15:30
Musím se přiznat, že tento žánr dvakrát nevyhledávám, ale už po pár stránkách jsem byla neskutečně ráda, že jsem "šáhla" zrovna po tomto kusu. Děj mě naprosto pohltil! čte se snadno a doslova hltám každou větu! .. Postavy jsou propracované, nejsou ploché ,, a děj se skvost! Vřele! Vřele doporučuji i těm, co thrillero-dektektivko-historické romány nemusí!
Casey
  28. 3. 2014, 14:58
Kdyz jsem ji videl v novinkach, ze ma tato kniha teprve vyjit, nemohl jsem se dockat az bude na sklade. Knizku jsem hned zakoupil a vubec toho nelituju!! Mam rad tyhle tajemne, spinave a smradlave thrillery z doby, kdy se nosili fraky, vysoke klobouky a pani nosili jako doplnek elegantni hulku :-) A do toho vseho se v temnych zakoutich, spinavych ulickach a vetrem oslehanych kerich potuluje cosi.... to uz si prectete sami :-) Muzu jen doporucit!
Astonius
  11. 9. 2015, 18:33
Celý dojem z knihy mi absolutně zkazil závěr, tedy posledních 20 stran, na kterých se čtenář dozví, "kdo je vrah", neboť celé vysvětlení mi přišlo jak z dětské knížky. Jinak ale příběh měl neuvěřitelnou atmosféru temného špinavého města konce 19. století, na jehož obyvatele po setmění padal strach ze smrti. Velmi mě bavilo číst o Borysových vzpomínkách na dětská léta, kdy se projevily jeho mimořádné schopnosti vnímání věcí, které nikdo jiný nevnímá - těch mohlo být více. Další věcí, která mě při čtení dost brzdila, byla polská jména, což byl však spíše nezvyk a rozhodně to není nějaké mínus knihy, spíš můj soukromý problém.
krakli
  8. 8. 2016, 18:45
Kdo má rád tajemné příběhy z dob minulých, nezaváhá, když si tuto knihu přečte. Je to jako ve vesničce pod Drákulovým hradem. Lidé jsou pověrčiví, odsuzují se vzájemně podle příslušné etniky, podle společenského postavení. Napětí se dá krájet. Popis "blátivé" krajiny je pohádkově strašidelný. Větve starých stromů zakrývají vlkodlaky a ti jen čekají aby Vám rozsápali hrdlo. Autor dokáže být lyrický i kingovsky naturalistický. Litoval jsem, když jsem knihu dočetl, že nemá pokračování.
makyna03
  20. 10. 2014, 11:56
Čekala jsem dramatičtější závěr.Trošku mě překvapil hlavní útočník. Jinak kniha zajímavá, dobře psaná...Za mě 40%