Originální název: KPAX, On the Beam of Light

Knižní klub - 2015
ISBN: 978-80-242-4851-6

Knižní klub (2015) 978-80-242-4851-6 416
Knižní klub (2008) 978-80-242-2290-5 409

Manhattanský psychiatrický ústav přijme pacienta s vcelku banální diagnózou - tvrdí o sobě, že je mimozemšťan jménem prot, návštěvník z planety K-PAX, vzdálené od Země pár tisíc světelných let. Jeho několikatýdenní pobyt v místní ozdravovně lidských hlav a duší však od základu změní život většiny tamních obyvatel i zaměstnanců - včetně vyšetřujícího lékaře, který se rozhodne celý případ podrobně zaznamenat. Prot se totiž nechová ani jako šílenec (ač trpí bludy), ani jako učený idiot (jeho znalosti vesmíru daleko přesahují vědomosti všech pozemských astronomů) a ani vyšinutě: podoben spíše šašku, jemuž je vše dovoleno, pronáší někdy s laskavým humorem, jindy s nemilosrdnou ironií své postřehy a názory o naší planetě a bytostech na ní žijících - zejména pak o těch, kteří sami sebe nazývají pány tvorstva. V kontrastu s tímto světem pak nadšeně popisuje harmonický život na K-PAXu, bez válek a náboženství, bez vražd páchaných na komkoli, bez pracovních povinností, ale i bez emocí. Právě toto idylické líčení a také několik drobných signálů v chování onoho prazvláštního a nezařaditelného blázna, který s oblibou komunikuje se zvířaty a s úspěchem léčí své spolubydlící, přesto naznačují, že jeho minulost skrývá nejedno až nelidsky kruté a nesnesitelně bolestné tajemství. Postupné odhalování jeho totožnosti - přerušené protovou pětiletou nepřítomností - umožní čtenáři nahlédnout do nejedné pokřivené mysli nenormálních lidí, zmučené často tzv. normálními jedinci, a přinutí jej mimo jiné i zapřemýšlet, kde všude ve svém vývoji, úvahách a konání udělalo lidstvo, řítící se do globálních ekologických i jiných katastrof, chybu... (Založil/a: Macros05)

Gene Brewer Gene Brewer
*04.07.1937

vladislaus
  21. 7. 2014, 14:37
Mně tedy četba knihy nic nového nepřinesla. Výborný film jsem již viděl dříve. Druhá část knihy, která zfilmovaná nebyla, je podle mne jen nastavovaná kaše.
Skřítek
  7. 1. 2013, 20:27
Prot je velice zvláštní osobnost, píše, myslí i vyslovuje své jméno s malým p. Prot je sice blázen, ale má oči otevřené a vidí mnohem dál a mnohem víc, než většina našeho pokolení. Jeho příběh a příběhy jeho spolupacientů čtenáře doopravdy nutí k zamyšlení. Jak tenká je vlastně hranice mezi šílenstvím a realitou…?

Pett
  11. 8. 2015, 21:25
Jak je mým dobrým zvykem, film jsem neviděla... i když je to ostuda, jelikož mám pro K. Spaceyho slabost... ale ehm.. popojedem zpátky k příběhu... úžasně vykreslená křehkost lidské psýchy a našeho světa... všechny ty zlomené lidské osudy... trefné myšlenky... úvahy nad lidskou nedokonalostí... na druhou stranu, co mi nešlo přes nos byla vědecká a vůbec jakákoli stránka K-PAXU... zbytečný, rušivý element... vystačila bych si jen s tou psychologickou linkou... právě díky ní proběhlo pár silnějších emocí a úvah nad svým vlastním osudem... nad svým vlastním protem...
prkali
  19. 6. 2013, 17:47
To jsme takhle jednou s Lucií H. brouzdaly Matičkou po Karláku (náměstí Karla) a najednou vidíme, že míjíme kino Mat (NEJMENŠÍ KINO V ČESKÉ REPUBLICE - komorní klimatizovaný kinosál pro 46 diváků vybavený špičkovou zvukovou i obrazovou technikou). I přestaly jsme míjet a vstoupily, daly si v baru skleničku nebo dvě a chtěly zase pokračovat, ale vtom náš zrak padl na program - hle hle, jakýsi Svět podle prota (K-PAX) - že bychom?... - a tak jsme o ten zážitek nepřišly... No a kniha je taky skvělá. Naprosto.

"Stejně jako v deštném pralese možná čekají léky na mnohé choroby, snad i někde hluboko v našich myslích leží léky na společenské neduhy. Kdo ví, co všechno bychom dokázali, kdybychom byli s to soustředit své myšlenky tak naléhavě jako prot, anebo kdybychom jednoduše měli dostatečně silnou vůli? Mohli bychom stejně jako on vidět v ultrafialovém spektru, kdybychom chtěli? Anebo létat? Anebo vyrůst z "dětství" a vytvořit pro všechny, kdo žijí na ZEMI lepší svět?"

A ještě typ (ze str. 181) na pěkný popisek pod jakoukoli vlastní (např. maturitní) fotografii: "Všichni velikáni vymřeli a mně je taky nějak slabo".
ondrasek
  23. 4. 2013, 12:08
Jelikož jsem nejprve viděl filmové zpracování se skvělým Kevinem Spaceym, první část knihy (Svět podla prota) mi neměla co více nabídnout, i když je také výborná a ten, kdo ji bude číst neovlivněn filmem z ní bude nadšen. Víc se mi ale líbila druhá část Na světelném paprsku, páč je to pro mě něco nového.
Ačkoliv si kniha zaslouží plných 100%, dávám 70% kvůli to zatr... filmu.
Ivet
  26. 1. 2015, 18:16
Film jsem si opravdu oblíbila, ale jako pravá milovnice knih jsem se po pár letech konečně pustila do knižní předlohy. Děj se příliš neliší, ale přesto jsou v knize drobné detaily, které film prostě postihnout nemůže. Navíc vypravěčem byl protův lékař, který dal knize svými vnitřními úvahami osobitý a intimní ráz.
V pokračování Na světelném paprsku se děj posouvá trochu někam jinam, ale stále přetrvává ten pocit nevěřícnosti, jestli je lidská existence a její mysl skutečně tak složitá a dokonalá, že dokáže vytvořit cokoliv. Stačí jen věřit.

Opravdu fascinující kniha, která nutí zamyslet se nad naším světem... i nad světy jinými.
Pim
  5. 11. 2013, 13:05
Rozhodně zajímavé. Viděla jsem kdysi film, ale pamatovala jsem si jen Kevina Spaceyho. Což je fajn, četlo se mi,jako bych nic neviděla. Knížka je super, jedna z těch, kdy čtu v každé volné chvíli. Teď po dočtení se mi ani nechce nic začínat. Občas mi přišlo zázračné léčení trochu moc a hlavně spokojenost doktora s tím, kdo léčí, ale budiž. Jinak skvělé zpracování a zajímavé téma. Po dočtení jsem se ještě znovu podívala na film. A i když byl dobrý, tak musím říct - díky za knihu - je v ní mnohem více - druhý svazek mi nepřekážel - spíš naopak.
ribička
  12. 9. 2010, 11:55
Knížku jsem četla až po filmu takže zpočátku jsem nebyla nijak překvapená. Přesto forma jak je kniha napsaná se od filmů liší. Bylo to na způsob lékařských zpráv a to mi dalo do příběhu, který znám úplně nový rozměr. Takže doporučuji všem.
Balu
  29. 8. 2012, 12:58
prot na průzkumu na ZEMI, nebo obyčejný člověk, stižený neznámou pohromou, díky které se u něj vyvinula silná schizofrenie? Po některých protových odpovědích si nebudete jisti... vřele doporučuji.
Gigant
  29. 4. 2014, 15:52
Těžko najít slova pro tak dobrou knihu. Vidět film jako první vůbec nevadí, rozhodně doporučuji k přečtení.

5* - 95/100.
spookee
  11. 4. 2012, 13:43
už se těším, až s knihou zalehnu někde v klidu u vody o prázdninách. Mám ji rozečtenou, ale kvůli pracovním a jiným povinnostem se mi nedaří ji v klidu dočíst a užít si ji. Je snad ještě lepší než oblíbený film. Doporučuji nejdříve číst knihu a pak se podívat na film, jinak už do knihy nebudete vstupovat neovlivněni a s "čistou hlavou" a stále budete při čtení vidět Kevina a Jeffa :) PARÁDA!!

Aktualizace: Nakonec jsem druhý díl ani nedočetla... Přišlo mi to jako zbytečné natahování prvního dílu, které nepřináší nic moc nového... Ale kvůli Světu podle prota si ji určitě pořiďte, tu musíte mít!!
Ver
  13. 11. 2012, 11:51
Brilantní kniha.. Při čtení jsem byla převědčená, že protův K-PAX opravdu existuje.. :) a že celý příběh je reálný.. Výborné čtení a film také velice povedený.
hero_bk
  31. 10. 2015, 13:05
Skvělá kniha se skvělou psychiatrickou dějovou linkou. Jen škoda těch moralizačních keců ze strany prota... Byl jsem jediný, kdo by nechtěl v žádném případě žít na K-PAXu?
wendel
  25. 2. 2016, 16:43
Svět podle Prota znám z filmu, a tím jsem se připravil o pointu příběhu. Volné pokračování Na světelném paprsku je víceméně to samé, pouze se posune čas o pět let.
Nejlepší pasáže knihy jsou sezení mezi Protem a doktorem Brewerem.
Beckett51
  18. 2. 2013, 11:00
Nejlepší kniha mého života. Dokonale propracované a extrémně čtivé psychologické drama. Nezapomenutelné.
Jako6
  6. 9. 2012, 19:42
"Co je to za SVĚT, kde násilí a válka jsou nejen tolerovány, ale dospělí podněcují děti, aby se v nich cvičily? Kde některé bytosti nadělají majetek pouhou hrou, zatímco jiné hladovějí?......."
Myslím, že není co dodat
ondra.skala
  20. 9. 2011, 13:56
film jsem nevidel, ale knihu jsem doslova zhltl. vrele doporucuji, prijemne prazdninove odpocinkove cteni.