Originální název: The English Patient

Argo - 2007
ISBN: 978-80-7203-881-7

Argo (2007) 978-80-7203-881-7 265
Argo (1997) 80-7203-056-6 263

Příběh je zasazen do válkou zničené italské přírody. Hlavní postavou je anglický letec, umírající na popáleniny, který vypráví svůj příběh mladé zdravotní sestře, jež o něho pečuje. Do jejich odloučeného místa přibude ještě sighský ženista a italský zloděj. Tyto postavy ve svých myšlenkách, dialozích a vzpomínkách odkrývají svoji minulost a dávají tak čtenáři možnost pochopit jejich příběhy. (Založil/a: matrosh)

janeicka
  8. 7. 2015, 11:13
Přiznávám, že jsem v případě této knihy byla ráda, že jsem dříve viděla stejnojmenný film, což mi výrazně pomohlo v orientaci mezi postavami a různými časovými rovinami vyprávění. Příběh mi přišel zajímavý teprve až v druhé polovině, kdy se dozvíme něco o Kipově minulosti a minulosti tajemného pacienta. Rozhodně se ale nejedná o nenáročné čtivo na jeden večer.
Keatin
  10. 3. 2013, 17:14
Knihu jsem sice četla už dávno, ale doteď si pamatuji, jaké pocity ve mně vyvolala. Chvíli mi sice trvalo, než jsem se zorientovala v minulosti, přítomnosti a budoucnosti, nicméně celkový dojem z knihy je víc než pozitivní.
ssuva
  9. 1. 2013, 17:21
S potěšením se do knihy někdy výhledově pustím, zatím patří mezi ty, u nichž znám jen filmovou podobu, ke které jsem byla opakovaně vracena pro její magickou sílu, protože co jiného může přitahovat pozornost ženského publika, než zamotaný a romanticky laděný příběh lásky až za hrob?
gabin
  25. 9. 2014, 11:40
Trošku bych oponovala zdejší anotaci. Onen popálený pacient není letec, ale kartograf, a je postavou titulní, ale ne hlavní. Román totiž není o tomtéž co film! A to mě paradoxně dost potěšilo, protože mám sice ráda, když se mají lidi rádi, ale nebaví mě číst knížky jen o tom. Anglický pacient je velikou poctou všem těm bezejmenným malým velkým účastníkům války, kteří nejsou generálem Pattonem, Churchillem nebo kapitánem ponorky, ale o to více tu válku oddřou. Tady je to především ošetřovatelka (ke které naprosto sedla filmová tvář Juliette Binoche) a indický ženista-pyrotechnik Kip, pro mě asi jedna z nejsympatičtějších postav, o kterých jsem kdy četla. To jsou hlavní hrdinové knihy. A Caravaggio je Kanaďan italského původu. Dobře, že jsem viděla film před knihou, jinak bych asi byla zklamaná, že Hana a hlavně Kip byli tak odsunuti do pozadí. Chápu ale, že kniha se musela těžko zpracovávat a nakonec jsem ráda, že ve filmu není všechno a doslovně a před zfilmováním ne tolik známá kniha tak má hodně co nabídnout i těm, co viděli film, protože příběh oné osudové a tragické lásky, jak ji známe z filmu, netvoří ani polovinu knihy. Román určitě není oddechovým čtivem, je dost hloubavý a do hloubky jdoucí, i když ne prvoplánově. Donutí člověka zamýšlet se nad úkolem člověka v životě, povinností, náhodou a samozřejmě láskou. Krásná, poctivě napsaná kniha!
Evina Kalousová
  25. 9. 2016, 10:38
Kniha mě absolutně nezaujala. Příliš popisu, musela jsem se absolutně soustředit, ale ani to mi nebylo nic platné, neboť jsem knihu nebyla schopná dočíst. Takže padá do mého seznamu "Dočasně nedočtených". Škoda.
karkulin1982
  13. 12. 2013, 19:11
Po skvostném filmu jsem byla moc zvědavá na knihu. Ta byla hodně popisná a moc mě nebavila. Pro mě jeden z příkladů, kdy film je lepší než kniha.
petulina
  30. 6. 2015, 12:11
Nemůžu říct, že by mě kniha nebavila, protože pasáže o Haně a Kippovi nebo vyprávění ang. pacienta byly opravdu čtivé a zajímavé, ale neseděl mi moc styl, kterým byla kniha napsaná a některé pasáže byly podle mě zbytečně zdlouhavé ne-li zbytečné. Je pravda, že jsem nejdříve viděla film, proto je dojem s knihy takový, jaký je. Ale určitě doporučuji a mám v plánu si ji do budoucna přečíst znovu, třeba změním názor. :)
spartik
  18. 12. 2012, 12:34
Pro mě byla tato kniha zvláštní. Je napsaná způsobem,který jsem snad ještě nečetla. Chvílemi byla zajímavá,jindy mi přišla zbytečně zdlouhavá.Autor skáče ze vzpomínek jedné postavy do druhé, z minulosti do současnosti. Zajímavé.