Století českého kalendáře

Století českého kalendáře
Originální název: Století českého kalendáře

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1987

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1987) 168

Autor Zdeněk Urban sestavil soubor vybraných textů, který reprezentuje české kalendáře v jejich kulminačním období - 19.století. S použitím nejrůznějších ukázek dokládá jejich sepětí s pokrokovými proudy v naší historii - kupř. s národním obrozením, kdy byly cenným osvětovým prostředkem. V osmdesátých letech pak vznikly dělnické kalendáře, které významně zasáhly do dělnického hnutí, v témže období se kalendáře také diferencovali tematicky, specializovaly se různé profesní skupiny a pro krajany v cizině. Odborné hodnocení jejich vývoje a přínosu je shrnuto v úvodní studii. Po ní následují ukázkami zastoupené tematické oddíly: kalendária, pranosticky, věcné údaje, politické dění, osvěta, hospodářský pokrok, rady rolníkům a řemeslníkům, národopisné a cestopisné črty z domova a z ciziny, domácí recepty kuchyňské i lékařské, přísloví, povídky a humor. (Založil/a: Handa)

Zdeněk Urban Zdeněk Urban
*18.09.1925 - †05.05.1998