S Masarykovými

Podtitul: Hrst vzpomínek

Originální název: S Masarykovými

Čin - 1947

Čin (1947) 167

Lidí, kteří byli nablízku profesoru Masarykovi a jeho rodině, je už málo. A ještě méně je těch, kteří umějí své vzpomínky vypsat tak pravdivě a s takovou láskou, jak to udělal ředitel státních odborných škol Josef Jaroslav Filipi, který nás uvádí přímo do Masarykovy rodiny. Při četbě Filipiho vzpomínek vidíme nejen realistický obraz Charlottu, a z přátelských rozmluv a příhod se dovídáme snad poprvé, kdo byl Herbert Masaryk. Autor ovšem nemohl zapomenout ani na ostatní členy Masarykovy rodiny, na Alici, na Olgu a na Jana. Masarykovi byli střediskem českého národního života. A tak se ve vzpomínkách objevuje v souvislosti s Masarykovými mnoho jmen a postav našeho veřejného a uměleckého světa. Všechny čtenáře budou jistě velmi zajímat Masarykovy rozhovory a úsudky o nich a Masarykův poměr k nim. Filipiho vzpomínky přinášejí mnoho nového, co jsme dosud o Masarykovi nevěděli a jsou při tom příspěvkem k dějinám našeho života před první světovou válkou. (Založil/a: Handa)

Josef Jaroslav Filipi Josef Jaroslav Filipi
*15.04.1875 - †??.??.1954