Nepokořené mládí

Nepokořené mládí Originální název: Nepokořené mládí

Naše vojsko - 1971

Naše vojsko (1971) 188

Čtenáři se dostává do rukou soubor osobních svědectví přímých účastníků pohnutých a dramatických událostí na českých vysokých školách, ve studentských kolejích, při pouličních demostracích v říjnu a listopadu 1939, při transportaci studentů do koncentrčního tábora; poutavé vyprávění o životě mladých příslušníků naší inteligence za ostnatými dráty Sachsenhausenu. Osudy jedné studentské generace, o níž se v historii mluvilo jako o generaci 17. listopadu, jsou zachyceny a ztvárněny tak, aby jednotlivé vzpomínky na sebe věcně i časově navazovaly a nechyběla jim gradace. Záměr se zdařil. Hotová publikace dává ucelený obraz o myšlení, cítění a činech českého studenstva v letech okupace. Z celkové linie i z jednotlivých epizod vysvítá i nepřetržitý proces ideového a politického zrání mladých lidí. Od mladické nezkušenosti i naivity dospívají k hlubokému pochopení brutální podstaty fašismu a k správnému světovému názoru. (Založil/a: vladislaus)