Aristokratka ve varu

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Druhé město - 2013
ISBN: 978-80-7227-338-6

Druhé město (2013) 978-80-7227-338-6 117

Aristokraté jsou v ohrožení, ale situace Marie Kostkové z Kostky je o to těžší, že denně potkává členy své bláznivé rodiny a k tomu několik střelených zaměstnanců "nejchudšího zámku v Čechách". Otec je skrblík, americká maminka se chce podobat princezně Dianě... a největší událostí na zámku Kostka za posledních tři sta let byla svatba Helenky Vondráčkové. Kastelán Josef nenávidí lidi, hospodyně paní Tichá kleje jako dlaždič a celý den nasává ořechovku přímo z lahve... a chvílemi příběh rozdrnčí i charakteristické ráčkování Karla Schwarzenberga. Pokračování Poslední aristokratka, nejúspěšnější humoristické knížky roku 2012 oceněné Cenou Miloslava Švandrlíka, nabízí další porci bláznivých situací a gagů, při nichž je hlasitý smích zaručen na 100%. (Založil/a: Magdala81)

Evžen Boček Evžen Boček
*06.10.1966

Introvert
  24. 9. 2014, 12:34
Já mám z téhle knížky rozporuplný pocit. Pan Boček má určitě smysl pro humor, to ano. Ale duch tohoto dílka mi připadá tak trochu jako bych četla scénář sitcomu. Jen mi tam pod tím ,,chyběl" ten smích...
Čtení ve mně nezanechalo hlubší dojem. Myslím si, že autor má na víc.
Magyana
  13. 12. 2015, 15:37
Aristokratku ve varu bych ani nenazvala druhým dílem jako spíš součástí toho prvního. Kniha bez velkých štráchů (byť po jakémsi vysvětlení) naváže tam, kde skončila jednička, a jede ve stejném tempu dál. Příběh nijak výrazně negraduje, žádné velké finále se nekoná, ale nasmála jsem se. To zas ano.
alča87
  28. 3. 2014, 22:32
Několikrát jsem se zasmála, hodně upřímně a dokonce jsem s tím měla problém v metru, ale bohužel to na plný počet nestačí. Jak mě Marie v prvním díle docela štvala, teď jsem si jí zamilovala a paní Tichou i přes její nevybíravý slovník zbožňuji.
Autor se hodně opakuje - snad jenom, aby popsal stránky, ale je to skvělé oddychovka - a doporučuji. Pokud bude pokračování, určitě si ho přečtu, ale doufám, že nebude už tak krátká.
Rutsuka
  5. 10. 2014, 23:29
Vtipné to bylo, to sice jo, ale nepřišlo mi, že by tam bylo něco nového oproti prvnímu dílu. Buď bych to smrskla obojí do jedné knihy, nebo by to mohlo být delší a obsahovat víc příhod. Líbily se mi zápisy z návštěvní knihy, jinak mě nic moc nezaujalo. Nebyl zde vůbec žádný posun v ději, téměř žádné nové vtipy nebo narážky...Ale jako ztrátu času to nepovažuju, to zas ne, přečetla jsem si to ráda, ale celou dobu jsem čekala, kdy přijde nějaká větší zápletka. Dávám 70%
Bloodym
  4. 3. 2016, 2:15
Je škoda, že autor aristokratku rozdělil na více dílů, protože údajně nemá rád tlusté knihy (to nechápu...). Aristokratka ve varu začíná přesně tam, kde Poslední aristokratka končí a s tím jsem měla krapet problém - už utekl nějaký čas od doby, co jsem četla první díl. Chvíli mi tak trvalo, než jsem si to uspořádala v hlavě. První díl byl o navrácení majetku a novém životě na Kostce. Hlavním problém této knihy je, že postrádá nějakou linku, která by se táhla napříč knihou od začátku do konce a nějak ohraničovala tuto část příběhu. Kdepak v Aristokratce ve varu prostě naskočíte jeden den do života na kostce a v další z něj vyskočíte, ale prostě jsem postrádala pocit, že jsem přečetla nějaký ohraničený příběh. Nedávalo prostě smysl proč příběh začal tam, kde začal, a skončil tam, kde skončil. Kdyby skončil o týden dřív, nebo o měsíc později bylo by to opravdu jedno.
Eidalon
  27. 4. 2014, 14:21
Pokud od druhého dílu knihy Poslední aristokratka, který se honosí názvem Aristokratka ve varu, očekáváte nějaké dramatické dějové změny, časový vývoj či výraznější nový nápad, tak se nedočkáte . . .

Druhé pokračování vlastně zcela kontinuálně navazuje v popisování situací knihy první a to i v přesně pokračující časové linii, kdy jsou jednotlivé události uváděny datem dne, kdy je hrdinové prožili. V podstatě je zcela jasné, že text vznikl jako jedna ucelená kniha, kterou vydavatel marketingově rozdělil na několik dílů a tím došlo k pomyslnému „škubání“ čtenáře samotného, to pokud si knihu zakoupil. Proč vydávat jeden román o 380 stranách, když lze vydat knížečku formátu A5 o 118 stránkách ve třech (čtyřech atd.) dílech. Výhodou je, že ji přečtete jako ranní noviny, a tak Vás časově nijak moc její četba nezatíží a výdělek z prodeje tří knih – ten je jistě zajímavější prodeje jen jedné knihy. Ale to je již jiná stránka věci.

Druhý díl začíná 26.03. a končí 18.06. nového roku, takže nás ve třetím díle čeká nejspíše parné léto s melancholií podzimního a zimního bilancování prvního roku života na Kostce v novém složení.

Opět prožíváte s rodinou a osazenstvem zámku řadu situací od opravy sekačky, realizaci zámecké svatby, která se zvrhne přesně kopírující inteligenční křivku svatebních hostů, přes setkání české šlechty v Karlových Varech až po návštěvu zámku zbohatlým Čechem, kterému ke štěstí chybí jen šlechtický titul a tradiční rodová linie, to jediné, co si za své peníze nemůže koupit. Kniha končí nájezdem školních výletů, které deklarují jen to, jak je učitelské povolání jedním z těch nejobtížnějších, neb novodobí potomci českého národa vracejí přesně to, co do nich jejich zaneprázdnění rodiče a zkorumpovaná společnost vložila - to jest minimum. A opět to zcela reálně odráží situaci, která dneska školním lavicím a nejen jim vládne.

Olin a Laďa se stahují do pozadí, paní Tichá konzumuje ořechovku po galonech a roztápí tuny sádla a tápe u výrazů tofu a kumys, pan Spok si opět nasadil síťku a topí ve skleníku, Bendova dcera Deniska je stále stejně blbá, matka Vivien tápající, jen otec Hrabě František Kostka se plně ujal vlády nad nejrůznějšími způsoby utrženými penězi - od vstupného počínaje, přes prodej reklamních kravin, až po zkasírování majetného představitele novodobé české oligarchie, kterému ke štěstí chybí jen hraběcí titul - a které schraňuje s pečlivostí Harpagona, k němuž se blíží i povahově. I jeho jízda na koni se nijak nevylepšila, ale naopak mu přináší stále stejné modřiny po celém těle a jakékoliv finanční vydání v něm probouzí pocity šílenství, třes a horečku, kterou zmírní jen neočekávaný příjem . . .

Milada se neustále snaží ve vymýšlení a realizaci početných "lákadel", jak Kostku zviditelnit. A zde nezůstává ani bulvár stranou – ber kde ber, jen když platí. A taky výrazy všech aktérů v jejich mluvě trochu zhrubly, snaha tuto skutečnost alespoň trochu eliminovat, vzala za své hned zkraje . . .

Vtipný zde zůstává již jen kastelán Josef, jehož trefné poznámky vždy tnou do živého a pak vypravěčka příběhu Marie III, která stále ještě tápe ve výrazech jako – nepokoušejte se nás ochcat, stahovat krupon, spadl na dikobraze, lobotomie, vzala kramle, chromá lemra, prďoch, rozdojit kozla, či výraz superochcávka – ale jinak se již stala málem celebritou zásluhou reklamních triček či bulvární sebevraždou, kterou maskuje rodina její neúčast na setkání české šlechty.

Aristokratka ve varu je určitě slabším druhým dílem, především z toho důvodu, že v tom prvním se tak s celou povedou rodinou Kostků i reáliemi místa seznamujeme a děj má trochu spád, v pokračování vše běží v nastaveném stylu, který vedle opakujících se replik moc nového nenabízí.

Opět vcelku milé a nenáročné čtení, které ale může již náročnějšího čtenáře přece jen trochu nudit, přesto jistě pobaví a chvílemi se Vám může dostat i poučení, když autor tak trochu nastavuje zrcadlo všem těm situacím, které jistě nejsou pouhou fantazií, ale odrazem skutečného dění na takovém běžném českém zámku, od zpocených cyklistů až po školní výletové šílenství v květnu a počátkem června . . .

Kniha ale není rozsáhlá, takže než si uvědomíte kdesi cosi je konec druhého dílu, tak snad ten třetí bude malinko vyvedenější.
chrispe
  25. 3. 2014, 13:53
Druhý díl vlastně plynule navazuje na ten první a je o dost tenčí. A snad i proto, že nenabízí nic nového, ani se nijak "neohraničuje", souhlasím s Illa - opravdu se to všechno mohlo vejít do té první knihy. Pohodovostí a obsahem je na stejné úrovni jako první díl.
Irene
  18. 1. 2014, 13:37
Podle mého názoru o mnoho slabší než 1. díl, kterému jsem dala 100%. Ale i tak nelituji času na přečtení, protože jsem se znovu pobavila děním na Kostce. Jestli bude pokračování, tak si ho opět koupím.
Ann-K.
  9. 2. 2015, 21:18
Pořád sem čekala, až se něco stane. Už jen odkládání návštěv Marie a Maxe mě dovádělo k šílenství :( myslela sem si, že bude alespoň nějaká romantická zápletka, když už nic jiného. Mám podezření, že tuto knihu autor především napsal, aby si přivydělal. Nemůžu říct, že by mě kniha nebavila úplně ale už to nebylo ono. Zkrátka nic nového.
Illaa
  27. 1. 2014, 23:31
Kniha byla tak krátká, že se to vše klidně mohlo vejít do té první. Co se týče děje, tak i tentokrát se najdou situace, které stojí za to a především Vám vyloudí úsměv na rtech. Humor je suprově vygradovaný, některé situace by už ani nebyly tak moc vtipné, kdyby tam nebyl ten stálý podtext pesimistického naladění obyvatelů Kostky. Pokud bude další kniha, velice ráda si ji přečtu, jen mi vadí rozkouskování do více uzounkých dílů.
MM1979
  13. 10. 2016, 13:35
Jedná se o pouhé uměle rozdělení knihy - ubohých 117 stran jsem přečetl za cca hodinu - není to plnohodnotná kniha… ani si to na druhý díl nehraje - kniha přímo navazuje přesně tam, kde první utnula. Jedná se o ubohý komerční tah... jednou to jistě vyjde jako jedna kniha - mizerné hodnocení nedávám za literární úroveň, ale za tento odporný marketingoví tah kde z knihy dělají sešitový román.
happyness
  12. 2. 2015, 21:44
Srovnání s prvním dílem se vyhnout nejde - asi ani nemůže, vždyť jde o pokračování(už zas blábolím). Za mě méně, jak první. Každopádně prima, odpočinkové a fajn. A hlavně né blbé (pardon, stále v sobě mám pocit zabitého času u světových bestsellerů typu Stoletého staříka a nedočtené Analfabetky).
Sandalkar
  8. 1. 2015, 14:38
Trošku zklamání. Autor jakoby chtěl jen navázat na předchozí díl a vytřískat z hezkého příběhu co se dá. Je to místy vtipné, místy trochu okoukané (třeba závorky, které vysvětlují, kdo dělal děj), konec v podstatě předurčuje to, že bude další díl. Chybělo mi rozuzlení románku s Maxem.
Jannnaj
  14. 7. 2014, 15:21
Po dlouhé době opravdový humoristický román, při kterém jsem se musela mírnit a nesmát se nahlas v mhd jako blázen. Knižní aristokratky musím sehnat do knihovničky, je to poklad a budu se k nim určitě několikrát vracet, když mi bude smutno. Děkuji autorovi, za jeho smysl pro humor a dávám všechny hvězdy.
candlessinka
  29. 6. 2016, 19:57
Dobrý humor vždy potěší a jako pedagog byl pro mne závěr k popukání. Ano hodní žáci o těch se píše snad v knihách, současná divoká zvěř stojí za to. :)
Petr N.
  10. 10. 2016, 19:45
Kniha v podstatě nemá výrazný děj, je spíš pokračováním prvního dílu. Rozhodně ale stojí za přečtení. Je to oddychové čtivo, u kterého se rozhodně pobavíte.
danyni
  7. 8. 2016, 10:32
Super oddechové čtení. Hodně mě to bavilo, možná i víc než první díl. Jedna z mála knih, u kterých jsem se smála nahlas a chvílema nemohla přestat.
taura
  6. 8. 2016, 19:40
Druhý diel akoby oproti prvému stratil na drive:), vyskytlo sa už menej zábavných pasáží, postavy boli predvídateľné..napriek tomu sa to ľahko čítalo a vzhľadom na rozsah, to nebolo ani časovo náročné
Janča Heckelová
  29. 6. 2016, 16:38
Tak.. Jak už tu někdo napsal-Scénář k sitcomu.
Eviola
  14. 5. 2016, 19:21
Skvele, jen prilis kratke!:-D Skvela oddechovka, humor, jez me spolehlive rozesmeje, varuji pred ctenim v prostredcich hromadne dopravy..
Carl
  31. 3. 2016, 19:25
Moc jsem nepochopil proč to vlastně vyšlo. Nátlak nakladatelství na pokračování, nebo snaha vydělat další peníze??? Každopádně nic nového, jen natahování prvního dílu.
Tourniquet
  21. 3. 2016, 14:15
Oproti prvnímu dílu značný pokles. Marně jsem čekala, že se příběh nějak vyvine. Autor pokračuje v duchu prvního dílu, bohužel ale opakovaný vtip už přestává být vtipný.
MarieB
  25. 1. 2016, 22:51
Dle mého názoru slabší než první díl, ale pokud by byl třetí, ráda si ho přečtu.
Spolu s prvním dílem patřil k mé oblíbené literatuře když jsem byla těhotná. Ale první díl vede.
Bludičkaa
  21. 9. 2015, 18:17
Tohle je přesně můj šálek čaje co se týče humoru.....jedna z mála knih u které jsem se opravdu smála.

Evi
  6. 1. 2015, 17:16
Na Aristokratce ve varu mi vadila její délka a opakování témat - skoro mi to přišlo, jakoby se autor snažil napsat povinný druhý díl, ale už mu docházely nápady. Přesto je zde několik okamžiků, kdy jsem se, stejně jako u prvního dílu, smála nahlas. Jen jich bylo o mnoho méně.
TerezaV
  3. 1. 2015, 13:18
První díl mě možná bavil o něco více, ale čte se to samo. Příjemná oddechová četba. Jsem zvědavá zda přijde třetí díl :)
Reny
  11. 6. 2014, 12:45
S knihou jsem strávila opět pohodové chvíle, škoda, že byla tak tenká. Nicméně i tenká humorná kniha než tlustá nudná kniha.
felia
  25. 4. 2014, 11:21
Kniha je mnohem slabší, než první Aristokratka, kterou považuji za málo humornou knihu. S oběma knihami mám problé. Vím, že se líbí většině žen. V mém okolí se vesměs jedná o čtenářky nejpopulárnějšího periodika, Blesku. Mám rád humorné knihy, ale preferuji vtip před taškařicí. Snad pan Troška promine, ale jeho filmy nedokážu vůbec sledovat, budí ve mně pocit studu a stejné je to u mě s oběma aristokratkami