Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Destine, s.r.o.

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Destine, s.r.o. Originální název: Destine, s.r.o.
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Nejnovější vydání:
Nezjištěno / Jiné - 2011
ISBN: 978-80-904182-2-6
Počet stránek: 127
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Nezjištěno / Jiné (2011) 978-80-904182-2-6 127

Novela předkládá antiutopickou vizi podzemního společenstva, které v zájmu přežití lidstva provádí svévolný " přirozený výběr ".
Třetí kniha Tomáše Hokeše (1968) je znovu jiná: jiná než jeho předchozí tituly Panáčci (2009) a Malý bůh (2004, 2008), jiná než dominantní proud soudobé české prózy, vyžívající se v pseudo- či post-postmoderně pojatých variacích na téma osobních nebo dějinných krachů a tragédií.
Jestliže první dvě Hokešovy knihy pojednávaly téma individuace hlavní postavy, sledovaly přerod nevinné infantility v odpovědnou dospělost, autorova novinka nahlíží z perspektivy nemilosrdně antiromantické vize konec právě takového „věku dospělosti“. Světlem příběhu je milostný vztah, vsazený do relativně poznatelných kulis současnosti. Příčinou jeho dramatického vývoje je pak stín příběhu: existence „neviditelné“, podzemní společnosti, tajného bratrstva „dole“, jehož devízou je totálně kolektivistická soudržnost a jeho smyslem udržet lidský svět „nahoře“ při životě. Člověk se svým nekontrolovatelným psychickým ustrojením, které produkuje ničivé neurózy různého druhu, je v tomto plánu nepřítelem. Hokeš vložil do své novely krutou rovnici, z níž jako jediný možný vítěz vychází bytost „upravená“ po vzoru podobných temných prognostiků Orwella, Huxleyho nebo Zamjatina. Rovnici krutou, ale symbolickou a zřejmě i předjímavou: O lidskosti „nového“ člověka lze pochybovat, ale dá se pochybovat také o jeho nadosobním smyslu?
Destine, s. r. o. je nejskeptičtější knihou, kterou Tomáš Hokeš doposavad napsal. I když je to svým způsobem očistný skepticismus: s poslední stránkou se ve čtenáři ozve neodbytný pocit, že tahle antiutopická fikce má ke skutečnosti, v níž žijeme, snad až příliš blízko.
Nakladatelství: Sklářský ateliér (Založil/a: vladislaus)

(více)  

Štítky

#novela 
více  
Tomáš Hokeš Tomáš Hokeš
*27.3. 1968

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace