Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Nahá přítomnost

60%
3 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Nahá přítomnost

Podtitul: Mystici to vidí jinak


Autor:
Originální název: The naked now

Nejnovější vydání:
Cesta - 2013
ISBN: 978-80-7295-169-7
Počet stránek: 170
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 2x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Cesta (2013) 978-80-7295-169-7 170

V této knize nás chce americký františkán a autor mnoha knih, Richard Rohr, skrze příběhy, meditace a svoji zkušenost, opřenou i o vlastní neúspěchy a chyby na duchovní cestě, vést k tomu, abychom v sobě probudili větší touhu po Bohu, abychom se osvobodili od všech strachů a obav, které nás mnohdy paralyzují, abychom se otevřeli proměně a tím inspirovali i druhé, abychom se naučili vidět jako vidí mystikové.
K tomu všemu můžeme dojít, když se naučíme žít v nahotě přítomného okamžiku. "Dokážete-li žít v přítomnosti, poznáte Toho, který je skutečně přítomný." 22 krátkých kapitol není třeba číst popořadě, autor radí, abychom použili k meditaci nejprve ty, jejichž téma je nám bližší. (Založil/a: Eli.)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

jatox
60% 60% 60% 60% 60%
  1. 3. 2014, 16:04
Ta anotace je zase nějaká zvláštní. V knize se autor zabývá neduálním myšlením/vědomím/poznáním, který můžeme nazvat kontemplací nebo viděním "třetím okem". Náboženskej dialog, ale ani opravdovej duchovní život není uskutečnitelnej v duálním myšlení. Proto autor vyzývá k žití v "nahý přítomnosti okamžiku".

Nejvíc se mi líbí, že autor vlastně poukazuje na nedostatky svý vlastní tradice, uvědomuje si, že mnohem častějc se víra a náboženství potýká spíš s podobou souhlasu s dogmatama, zatímco vnitřní život jaksi utek. A naopak tohle vidí víc přítomný ve východních tradicích. (Přesnějc řečeno, upozorňuje na to, že i na Západě to bylo důležitý, ale v průběhu historie to bylo pozapomenutý a vystrčený na okraj, leda na alternativní životy mystiků.)

Nechci tady vypisovat, co konkrétně. Ale jsou tam dost trefně, zajímavě daný do souvislosti různý věci, třeba poznámky ohledně překladu nebo citací v Bibli, a co to způsobilo, ale hlavně teda co způsobil západní vzor myšlení v pojetí a chápání světa i dogmatu v západním náboženství.
Některý klíčový slova, o kterejch se tady dočtete: mystika, láska, modlitba, ego, poznání, proměna vědomí, paradox, víra, ne/duální myšlení, utrpení, harmonie.