Originální název: And the Mountains Echoed

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-1117-0

Argo (2014) 978-80-257-1117-0 392
Argo (2013) 978-80-257-0378-8 390

Khaled Hosseini, autor světově úspěšných románů Lovec draků a Tisíce planoucích sluncí, vydává třetí román, v němž se opět vrací do rodného Afghánistánu, ale zavede nás i do Paříže či Kalifornie. Vypráví příběh sourozenců rozdělených v dětství. Abdullah vyrůstá v chudobě afghánského venkova a nepřestává toužit po ztracené sestře, zatímco Pari, která zapomněla, že kdy měla nějakého bratra, vychovává bohatá rodina v Kábulu a Paříži. Na pozadí téměř šedesáti let dramatické afghánské historie se odehrává příběh lásky, ztrát i obětí. Je lepší být odtržený od rodiny než trpět bídou? Co mohou či mají udělat bohatí pro chudé? Jak silná jsou rodinná pouta a jaké následky mají naše rozhodnutí? Na tyto otázky hledá Hosseini v mistrovském vyprávění odpověď. Sejdou se ještě někdy Abdullah a Pari? Otevřete knihu... (Založil/a: Nika_D)

Khaled Hosseini Khaled Hosseini
*04.03.1965

Introvert
  4. 12. 2014, 12:25
Můj první osobní kontakt s Khaledem Hosseinim, a teď se ptám - má-li tato kniha z těch tří, které napsal, nejnižší hodnocení, co mě čeká v dalších, když už tato se mi zdála krásná...?
Vůbec mi nevadilo, co zde někteří zmiňují jako rušivé - ono střídání osob, které příběh vypráví. Naopak mě to bavilo, protože z pohledu každého vyplynula zatím neznámá skutečnost, která zapadla jako kamínek do mozaiky a příběh se mi proto jeví barevnější. Opravdu se mi to líbilo moc, dávám dle mého soudu zasloužených 5 hvězd a těším se na další knížky tohoto autora.
togaf
  29. 11. 2013, 13:57
Hosseini by se měl držet Afghánistánu, píše o něm úžasně poutavě, když se ale příběh přesune do Ameriky nebo Evropy ztrácí tím příběh to speciální kouzlo. Pořád je ale Hosseini skvělý vypravěč.
Romanka
  15. 8. 2016, 9:22
Od knihy jsem nic neočekávala, spíš jsem po ní sáhla že ji měla doma babička a já zrovna neměla co číst, tak jsem si jí půjčila. Mě osobně moc nezaujala, ale ani neurazila, asi mi tento typ příběhů prostě nesedí, ale jinak docela hezký styl psaní.
achilles
  23. 1. 2014, 18:35
Dílo bych rozdělil na dvě části, abych je mohl hodnotit. Ta mimoafghánská část je podprůměrná a je to zbytečné tlachání o ničem. Ale afghánská část je naprosto úžasná a čte se nějak sama, jako by člověk byl v nějaké té vesnici či Kábulu a koukal na skutečný život Afghánců.
Ducii
  2. 10. 2015, 9:00
Námět na téma - úžasný. Opravdu příběh se mi moc líbil, ale už méně se mi líbilo zpracování. Ztrácela jsem se občas, kapitoly byly zbytečně dlouhé, příběh byl a přeskáčku respektive zpočátku to byla dost skládačka, v níž se velmi těžce orientovalo, kapitola o Řecku mi přišla úplně zbytečná (jak souvisela s příběhem?). Konec mě dostal, brečela jsem jak želva, že jsem sotva viděla na písmenka.
Pett
  31. 5. 2014, 23:14
...jak já nemám ráda povídky a tady jsem si tedy naběhla... sotva se s někým seznámíte, už jste zase jinde a spousty věcí se už nedozvíte... některé momenty byly silnější, leč emoce se bohužel nedostavily žádné... škoda, že tomu celému nedal větší smysl a musíte se prokousávat mnohdy naprosto zbytečnými řádky o někom, kdo vás jen zdržuje od příběhu... ale třeba to byl záměr a mě to jen nesedlo... i tak ale čtyřhvězda z Lovecké nostalgie :)
Tyet
  16. 11. 2014, 19:49
Pro mě jednoznačně nejlepší z trojice, žádné dramatické scény, žádná krev, jen prosté a velmi lidské příběhy, tahle knížka se dostala hluboko a snad tam i zůstane.
LadysR2
  15. 11. 2013, 19:26
Kdybych měl hodnotit jako knihu od Hosseiniho, dal bych 4, ale právě proto, že to napsal on, s citem pro postavy, tak dám 5/5. Sice to tak nedrželo pohromadě, jako jeho předešlé knihy, protože knihu vyprávěl z pohledu různých postav (což to mě trochu rušilo), ale pořád je to nádherně lidský (byť trošičku zromantizovaný) příběh
ROB33
  25. 10. 2016, 10:45
Neuvěřitelně silný lidský příběh, plný lásky a empatie. Hosseini je mistr obyčejných příběhů, které jsou velmi emotivní a navíc v jeho podání neskutečně srdceryvné a neobyčejné. Dalším plusem je pro mě autorův styl psaní. Nečekejte na konci žádný happy end ani nic podobně kýčovitého.
Kebab Bursa
  23. 5. 2014, 21:03
Po Lovcích draků a Tisíci planoucích srdcí jsem neodolal. Chvílemi jsem byl tak nadšen, že bych nejraději napsal cosi o nejlepším světovém romanopisci současnosti. Pak však přišla hluchá, zbytečná místa odvádějící mě od hlavní linie. Konec opět v excelentním stylu. Jádro příběhu zasazeno do Afghánistánu a slouží jako pozvánka do této v médiích tepané země, to nejsilnější se však odehrává až v závěru, v Americe. Kdo nevydrží, přijde o neamerický happyend.
ivka
  15. 10. 2016, 11:34
Kniha se mi líbila moc. Nádherné vyprávění zejména týkající se afghánské části. Kniha má obrovské orientální kouzlo. Příběh je napsán tak, že chytí za srdce, jitří emoce, nutí přemýšlet a do očí vhání slzy .
Ruffy
  26. 3. 2015, 20:45
Skvělá kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. Mám k tomu jedinou výtku, a to ty jména. Místy se mi to dost pletlo a občas jsem si nemohla zaboha vybavit, kdo je kdo. Dost mě nadchly různé pohledy postav. Vždy mě mrzelo, že v knihách nemají dost prostoru vedlejší postavy, ale tady je to vše krásně vykompenzované.
Alaglesia
  18. 8. 2014, 17:55
Od tohoto autora jsem četla vše a i tahle kniha mě nezklamala. Zabývá se zase úplně jinou problematikou, kde v pozadí se opět dozvíte něco o dějinách Afganistánu a něco z jeho kultury. Příběh byl napínavý a dojmený zároveň. Čekala jsem happyend, ale je to ze života a v životě se mnoho heppyendů nestává. Hlavně u lidí, co mají tak komplikovaný osud, jako hlavní hrdinové knihy.
Pihtipudas
  15. 1. 2014, 15:52
Hosseini je moje srdcová záležitost, po dočtení Lovce draků jsem prohlásila, že je to nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla. A tou zatím zůstává. A hory odpověděly je krásná kniha, přečetla jsem ji jedním dechem a hodně na mě zapůsobila. Bohužel na rozdíl od Lovce draků měla slabá místa (příběh o řeckém lékaři byl pro mě vyloženě nadbytečný) a tak trochu se mi zdálo, že se autor opakuje. Nečekala jsem, že by Hosseini překonal Lovce draků a proto nejsem po dočtení zklamaná. Doporučuji k přečtení všem!
HelenaH82
  20. 3. 2014, 21:14
Příběhy mnoha lidí, které se určitým způsobem dotýkají života Abdullaha a Parí. Vazba k těmto dvěma lidem je někdy více "okatá" a někdy hodně vzdálená, to však umožnilo ukázat různorodost osudů a musím říct, že nebyl příběh, který bych přeskočila či mě nudil. Ač mi někdy dlouho trvalo dohledání souvislostí - např. u syna válečného zločince. A o záverečné setkání Parí a Abdullaha je netypické, žádný velký happy end a přesto určité naplnění.
Manonka
  18. 2. 2015, 8:39
Já to mám naopak než několik hodnotících. Mně se tato kniha nelíbila tak moc jako jeho dvě předchozí. Prolínalo se tam tolik postav a příběhů, že jsem k žádnému z hrdinů nedokázala přilnout natolik, aby mě jeho osud nějak zvlášť zasáhl. Kniha je to dobrá, ale minulá díla byla dle mého názoru lepší.
cenevrec
  29. 12. 2013, 21:36
Pro mě je to úžasný spisovatel a opět mě přesvědčil o tom, že jeho vypravěčský talent a popis postav je neuvěřitelný. Navíc v jeho knihách vidím spoustu odkazů k zamyšlení. Jeho příběhy ve mě zůstávají ještě hodně dlouho po dočtení knihy.
niknikita
  14. 10. 2015, 13:32
Krásná kniha, plná poměrně spletitých vztahů, ale dalo se v nich zorientovat. Příběhy všech postav jsou popisovány s lehkostí a bez krutostí, přestože se jedná o nelehké životní osudy. Těším se na další romány od tohoto autora.
Fridolín
  4. 1. 2016, 16:57
Trochu zklamání. Takové maličko rozpolcené a mdlé. Někde mohl autor ve vyprávění přidat, leckde zase ubrat. Občas jsem se ztrácel v postavách a když už jsem čekal, že se něco stane, tak se najednou děj přesunul o několik desetiletí. Čtivé, ale na Lovce draků to nemá.
vecne_vysmata
  22. 11. 2015, 14:27
Podle mě nejslabší Hosseiniho kniha (i když i tak samozřejmě nadprůměrná), navíc prvky z předchozích dvou knih se nevyhnutelně začínají opakovat. Hosseini má své velké celoživotní téma, jímž je Afghánistán od 50. let do současnosti, jenže s tím nelze vystačit donekonečna. Kapitola odehrávající se v Řecku mi též přišla zcela nadbytečná.
Makyyy
  16. 11. 2015, 11:06
Jine nez Lovec draku,ale taky moc hezke.Kazda kapitola vypravena jinou postavou,vsechny pribehy dojemne,nejvice me vzalo za srdce na zacatku bajny pribeh a na nej navazujici liceni odlouceni brasky a jeho male sestricky (sama mam syna a mladsi dcerku),to jsem brecela jak zelva.Ostatni vypravecske roviny rovnez zajimave.Opakuji jine nez "Lovec",ale rozhodne ne horsi.Do tretice si dam "Slunce" a verim,ze nebudu zklamana a opet to bude za 5 hvezd - pan Hosseini umi...
princezna89
  12. 6. 2014, 17:15
Čekala jsem od knihy více. Tisíce plynoucích slunci se mi líbilo více. Chvílemi jsem se ztrácela,některá vyprávění mi přišla zbytečná.
KamcaR
  9. 4. 2014, 20:43
Zajímavé pojetí. Několik lidských osudů, které se během let více či méně provazují (někdy více uvěřitelně, někdy méně), což však má své negativum, pokud je čtenář nucen udělat ve čtení na několik dní pauzu. Hosseini znovu jako skvělý vypravěč, i když se přikláním k názorům, že je rozdíl mezi dějem v Afghánistánu a mimo něj. Celkově hodnotím jako velmi poutavou a čtivou knihu, i když za Lovcem draků i "Planoucími slunci" z mého pohledu přece jen zaostala.
bousovka
  31. 1. 2014, 14:46
Četla jsem jako druhou Hosseiniho knihu po Lovci draků. Začátek knihy je brilantní a strhující. Bohužel musím přiznat, že mi buď nedošly některé souvislosti větvení příběhu, nebo tyto dějové linie vyznějí do ztracena. Celkově je pro mě příběh velmi nekonzistentní, ale i tak ho považuji za velmi dobrý a za přečtení stojí.
Mar.gita
  20. 10. 2016, 10:50
Přišlo mi to roztříštěné. Různá místa, časy, postavy, příběhy. U některých příběhů jsem nepochopila souvislost s ostatním a když už se tam něco začalo dít, vyšumělo to do ničeho a skončilo bez "konce". Plantalo se mi to vše dohromady a stále jsem přemýšlela kdo je kdo a s kým je jak spřízněn. Navíc oficiální informace o čem má kniha být mi přijde zavádějící. Tu hnihu bych v tom nepoznala...
mash4077
  27. 7. 2016, 17:06
Úžasná kniha. První kterou jsem od Hosseiniho četl. Krásný příběh, vlastně je to spíše několika příběhů, které do sebe krásně zapadají a tvoří jeden velký. Každý příběh vám dá dříve či později smysl, hezky se propojí s osudem Parí či Abdilláha. Také prostředí Afgánistánu mě velmi zaujalo, líbí se mi, že se příběh lehce využívá historie a událostí v této zemi. Opravdu krásná kniha, tak pěkně propracovaný příběh jsem už dlouho nečetl.
CZ-Milka
  30. 6. 2015, 11:12
Příběh je krásný a všechno to má do sebe zapadat, ale to přeskakování od jednoho hrdiny k druhému je strašně matoucí. Sotva se začtete, už je hlavním hrdinou někdo jiný. Ani to propojení jednotlivých hrdinů mezi sebou není tak jednoznačné, člověk se v tom často ztrácí. V porovnání s Tisícem planoucích sluncí je to obyčejný průměr.
Kriss.s
  20. 6. 2015, 13:37
Tuto knihu jsem od spisovatele četla poslední a možná i podle toho se odvíjí mé hodnocení. Příběh nebyl špatný, ale oproti dvou předešlým mi přišel slabší. Něco jsem tam postrádala, nedošla jsem k takovému naplnění jako u jeho dvou předešlých knížek, jejichž příběhy mě vyloženě oslovily.
HellFish
  3. 12. 2014, 23:05
Pro mě neuvěřitelně silná kniha, skutečně emocionální zážitek. Jediné, co mě vyrušilo byl příběh řeckého lékaře – zajímavý, skvěle napsaný, nicméně raději bych si jej přečetla někdy jindy a ne ve chvíli, kdy prožívám osud Abdulláha a Parí. Přesto se mi toto Hosseiniho dílo vrylo hodně hluboko do srdce.
Eva Čepelková
  23. 2. 2014, 18:08
Jedna se o mou prvni knihu od Khaleda Hosseiniho, proto nemuzu porovnavat s jeho prvnimi dily. Kdyz jsem knihu zacala cist, mela jsem zatajeny dech, nemohla jsem se od ni odtrhnout!!! Ale zapal pro cetbu mel bohuzel sestupnou tendenci. Prvni polovina knihy je naprosto skvela, druhou pulku jsem docetla jen z principu, abych vedela, jak pribeh dopadne. Musim se pridat ke komentarum nize-vynikajici liceni autora afghanskeho venkova a Kabulu, ostatni lokality nudne, nezajimave,zbytecne....
javla
  8. 1. 2014, 9:57
Začátek brilantní, příběh Abdullaha a jeho malé sestry, příběh jeho nevlastního strýce, nevlastní matky, příběh Pari - osud holčičky, které strýc povraždí rodnu - postupně román ubíral na čtivosti, listovala jsem ke konci a četla mezi řádky jak se "dohraje" hlavní děj. Jedno špatné rozhodnutí, jeden "dobrý" skutek a následky jsou ohromující a přerůstají z generace na genaraci.
lucy.r
  6. 1. 2014, 10:41
Hosseini je můj oblíbený autor. Tento jeho zatím poslední román je na mě ale až příliš rozvětvený, proto hodnotím čtyřmi hvězdičkami a ne pěti, jako jeho předchozí romány.
Kat45
  24. 12. 2013, 4:51
Lovec Draků byl dle mého o trochu živější a také drsnější. Nicméně obě dvě knihy jsou skvělé s úžasným příběhem a velmi mě vtáhly.
MandJAM
  6. 12. 2013, 8:30
Neuvěřitelně poutavý a velice smutný příběh, Hosseini je vskutku brilantní vypravěč. Kniha se čte skutečně jedním dechem.
Leni28
  5. 12. 2013, 18:05
Tuto knihu jsem přečetla za jedinou noc - a musím říci, že mi "sedla" více, než obě předchozí knihy. Hosseini ma cit pro postavy, je to skvělý vypravěč. Je to trochu pohádka, ano... ale krásně napsaná.