Pravda o případu Harryho Queberta

Pravda o případu Harryho Queberta

Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-0952-8

Argo (2013) 978-80-257-0952-8 584

Zvraty nabitý detektivní román o profesorovi literatury, na jehož zahradě se najde zakopaná jeho šestnáctiletá milenka. Tučný román (670 stran) obdržel Hlavní cenu Francouzské akademie 2012, Goncourtovu cenu Goncourt des Lycéens 2012. Doposud prodáno více než 500.000 exemplářů ve Francii, dalších 60.000 ve Švýcarsku. Mainstreamový bestseller. (Založil/a: Nika_D)

Joël Dicker Joël Dicker
*16.06.1985

janeicka
  24. 5. 2014, 7:46
Takový detektivní román v románu, na který jsem byla nesmírně zvědavá a nakonec jsem ho měla přečtený za jeden den :-) Té neskutečné lásce jsem taky moc nevěřila, ale brala jsem ji jako součást příběhu, který byl nesmírně zajímavý a ke konci hodně napínavý, jak to vlastně všechno opravdu bylo, těch zvratů tam na můj vkus bylo docela dost :-D A taky nechápu, jestli byly opravdu všechny románové postavy tak natvrdlé, když ta jedna jediná nesrovnalost přímo bila do očí, a oni jí prostě naprosto přehlédnou, i když se o ní hojně mluví... Opět i přes mé výtky zaokrouhluji na 5*, tento objemný román si je určitě zaslouží ;-)
illy
  23. 12. 2013, 16:16
Je to velice good kniha ale..... prvních dvěstě stran popisujících velice naivní milostný vztah spisovatele a lolitky, já na něco takového příliš nevěřím. A kdyby jo, je pro mě ten chlap prostě divnej. S postupem přibývá záhad, blíží se rozuzlení a na závěr přeci jen nějaký zvrat. Super čtivé, jen ke konci mi to přišlo příliš vykonstruované. Věřím že si román najde oblibu u romantičtější (tedy ženské) poloviny lidstva.
Pett
  7. 11. 2013, 23:40
Naprostá dokonalost!!! Už dlouho jsem takhle neponocovala...asi takhle to u mě probíhalo...ok, 300. strana a jde se spát a najednou COŽE??? ...ok, tak ještě jednu stranu, ještě jednu kapitolu a COŽE??? ...hmm, zítra to bude chtít hoodně kofeinu v práci :) Geniální!!!
Kele De
  28. 3. 2014, 6:30
Bylo to strhující, ale místy i mírně naivní a některé pasáže už jsem četla s mírným podrážděním (zdálo se mi to zbytečně zdlouhavé). Přesto jsem knihu přečetla za dva dny - měla spád a Harryho matka byla opravdu ověžující postavou:o)))) Nicméně jsem tam narazila na jednu záležitost, která mi vrtala hlavou a říkala jsem si, že je to divné, nicméně.... dobrá kniha:)
Venceslao90
  28. 5. 2014, 18:42
Autorovi muselo dát pěknou fušku všechen ten materiál dát dohromady a vytvořit z něj nějaký smysluplný příběh :) Musím přiznat, že se mu to podařilo náramně. Není to jen tuctová detektivka, ale i krásný příběh o lásce a přátelství. Hlavně ze začátku knihy mi jednotlivé popisy amerického městečka a jeho obyvatel připomínaly Kinga a jeho způsob vyprávění. Posledních 100 stran jsem přečetl jedním dechem. Určitě doporučuju ;)
Domovoj
  29. 10. 2013, 7:45
Skvělá kniha, která se čte jedním dechem... Kniha, která se nedala odložit, dokud jsem nedočetla poslední stránku. Kniha, po které zůstane pocit, že nic tak dobrého dlouho číst nebudu.
Martin Klíma
  17. 10. 2016, 5:43
Lolita šmrncnutá detektivkou

Dá se kniha popsat jako Lolita šmrncnutá detektivkou? Ano. Zdaleka to však nevystihuje vše. Pravda o případu H. Q. je skvělým zástupcem mimoseverské krimi literatury a na následujících řádcích vám sepíšu proč tomu tak je. Dicker umí skvěle popisovat. Popsat charaktery postav, popsat samotný případ se všemi detaily, popsat americké maloměsto, popsat podivnou a možná i zakázanou lásku. Spisovatel je prostě mistr popisu. Hlavní duo postav Qubert a Goldman jsou oba spisovatelé a to se mi velice líbí. Nevím najednou ten příběh působí tak ještě nějak víc knižně. Oba hrdinové pak mají velkou osobnost a v ději se o jejich přátelství dozvídáme víc a víc. Převážně Goldman je zajímavou postavičkou. Taková ta jeho vychytralost popsaná na začátku knihy na vás působí dost rozporuplně. Na jednu stranu mu máte za ni chuť nejraději párkrát vrazit, ale i ho za to uznáváte. Qubert vás zase naštve, ale i si u vás získá určité pochopení jeho láskou k patnáctileté Noře. Proto onen odkaz na Lolitu. Nemyslete si, že bych takovéto obrovské věkové rozdíly v páru podporoval, ale v knize je to něco jiného. Právě onu lásku pak dokázal spisovatel tak skvěle vykreslit, že jí snad i fandíte. Celkově se dá říct, že ústřední dvojici v tomto příběhu víceméně fandíte, ať už se chovají jakkoliv. Ostatní postavy pak také zaujmou a rozhodně nejsou jen takříkajíc do počtu. Ruku v ruce s postavami jde i prostředí. To je také sepsáno velice kvalitně. Zvláště popis onoho maloměsta a života v něm je tu se vším všudy. Co ještě na knize pochválit? Rozhodně originální zápletku, která rozhodně nenudí a je skvěle propracovaná. Samozřejmě se dočkáte i napětí. Je ho tu tak akorát. Čeká nás i výtečně sepsaný konec a dočkáte se i pár zvratů. Velice se mi pak líbilo to prolínání detektivky, milostného románu a výpovědi z minulosti našich hrdinů. Celkově nám to pak vytvořilo trošku rozsáhlejší (580 stran) skvělé detektivní dílko. Velice originální dílko a to nejenom třeba tím, že kapitoly se tu číslují od konce na začátek. Myšleno od největšího po nejmenší číslo.

Tato kniha mi byla doporučena kamarádkou a já jsem rád, že to bylo dobré doporučení a mohu toto dílo doporučit dál. Sice nejspíš navždy budu milovník a budu mít nejoblíbenější současnou severskou krimi literaturu, ale i Pravdu o případu Harryho Queberta jsem si po přečtení velice oblíbil. Na tomto díle jsem neshledal žádnou chybu a proto jí uděluji 100 %. Evropská detektivka je jednoduše stále skvělá.
Kebab Bursa
  20. 10. 2014, 18:49
Dlouho mě odrazovala objemnost knihy, ale nakonec jsem ji dal rekordně rychle. Obdivuji konstrukci, kterou autor vytvořil. Jde o dokonalou hru pro čtenáře, každých padesát stran jste si jistí, že už pachatele máte, ale dojde vám, že je to blbost - vždyť ještě nejste ani v půlce. Naivita, nevyzrálost, to se dá určitě románu vytknout, my starší už asi na tak velkou lásku nevěříme a ještě méně na to, že obyvatelé městečka budou ke spisovateli tak sdílní, obzvlášť když vědí, že o nich píše velký román. Jestli to ze mě nevyčpí, tak se zatím jedná o knihu roku v mém tradičním žebříčku.
XZvire
  29. 5. 2014, 19:33
Nooo, knihu jsem určitě nečetla se zápalem hned od začátku, jak tu mnozí píší.. Zaujala mne až tak na 130 stránce a až posledních cca 250 stran jsem přečetla téměř jedním dechem.. Ten konec mi přišel trošičku zbytečně zamotaný, vyskytovalo se zde mnoho postav, ale každá tam nebyla zbytečně, vždycky do příběhu perfektně zapadala. Moc příjemné čtení, ráda jsem si přečetla po dlouhé době detektivní román od nového neznámého autora. 4*
ideal_alien
  13. 2. 2016, 13:53
Výborně se podařilo (překvapivě mladému) autorovi spojit skvělou detektivku, společenský román a vše dokonale okořenit pečlivě odměřovaným humorem.
Patolog
  12. 1. 2014, 15:55
Právě jsem knihu dočetla ... váhám zda dát plný počet hvězdiček, nebo pouze čtyři. Pokud bych několik stovek stran (675) měla shrnou do několika řádků a ohodnotit... Kniha je velice čtivá, místy opravdu napínavá. Dějové linie se naprosto dokonale prolínají. Do poslední chvíle není známo, kdo je opravdu vrah. Závěr je natolik poutavý, že se od knihy opravdu neodtrhnete. I přesto bych vytkla - některé pasáže jsou příliš zdlouhavé (ale to, na celkovém dojmu z knihy nic neubírá). Tato kniha si opravdu zaslouží těch 5...
petshop
  27. 12. 2013, 10:58
Knížka pro mě měla zajímavou přitažlivou atmosféru. Bavila mě od začátku až do konce, líbilo se mi, že snad žádná postava tam nebyla jen tak. Všichni byli propojení s příběhem, byť se to někdy ukázalo až ke konci knihy. Není to jen detektivka, najde se v tom mnohem víc. Doporučuji!
Raggen
  15. 9. 2014, 8:47
Moc se mi líbilo prostředí, ve kterém se kniha odehrává. Příběh o spisovateli, který popisuje jiný spisovatel a vy čtete knihu od dalšího spisovatele... Trochu přespisovatelováno, ale jo, mě to učarovalo. Dům na pláži, restaurace... Prostě jsem si to všechno uměla strašně dobře představit. Konec trochu předimenzovaný, klidně by mi stačilo něco jednoduššího. Ale stálo to za to, hodně dobře se mi kniha četla.
Astonius
  4. 5. 2014, 19:49
Četla jsem a četla a musela jsem se do toho pořád a pořád nutit - strana 300 a stále nic moc..... :-) Prostě milostná linie příběhu psaná v první polovině mě absolutně nebrala - vykreslované lásce mezi 15 letou Nolou a 34 letým Harrym jsem nevěřila. Neříkám, že by to nemohlo být možné, ale tak, jak byl vztah vylíčen, mě nijak o té "neuvěřitelné lásce" nepřesvědčil - Nola mi byla čím dál víc protivná svým kňouráním a dětským zbožňováním Harryho a on se mi na svůj věk zdál dost naivní a nevyzrálý, když se neustále užíral touhou a láskou k ní a stále dokola si opakoval, že nesmí... Pak se rozjel detektivní příběh a věci začaly mít trochu spád, takže se četlo dobře, ale plno zvratů ke konci knihy v tom dělalo spíš nepořádek - člověk sotva strávil jednu "bombu", co se dozvěděl, tak ho čekala vzápětí další - ztrácelo to tím pádem ten účinek a začínal ve všem být chaos. No a konečné rozuzlení pachatele radši komentovat nebudu :-)
citroon5
  6. 3. 2014, 1:06
Detektivka a milostný román dohromady.Skvěle napsané a čte se to fakt samo.
Myslím,že si jí někdy přečtu znovu,poněvadž ke konci mi jistě nějaké detaily unikly,jak to bylo nahuštěné :-)
Nejlepší postava: Marcusova matka,ta mě několikrát dostala :-D
A mnohokrát jsem si během čtení povzdechl: "chudinka Nola :-( "
Klárenzí Šimáková
  26. 9. 2015, 12:41
Výborný detektivní román, kde nic není jasné do poslední chvíle. Autor výborně vystihl atmosféru malého městečka, postavy vykreslil skvěle a děj parádně zamotal. Celkově nápad knihy v knize mi přišel zajímavý a rozhodně originální. Doporučuji a nemohu jinak než plnej počet hvězd :)
HelenaP
  8. 2. 2015, 12:06
Vánoční dárek, ke kterému jsem měla jistou nedůvěru asi hlavně kvůli zdůrazněnému "lolitkovskému" tématu. Ale jsem spokojená, v té knížce bylo co číst a téma zakázané lásky mi nakonec nepřipadalo tak důležité, jako všechno to ostatní, co se tam autorovi jaksi postmoderně vešlo. Trošku chaos, ale pěkně vymyšlený, zvládnutý. Prostě o lidech, různých. A to se mi líbilo nejvíc.
PéBé
  19. 4. 2014, 19:38
Tohle je kniha, kterou jsem přečetla v naprosto rekordním čase! Vůbec mi nevadí, že jsem celou noc nespala,potřebovala jsem prostě vědět jak to dopadne:D Jedna z nejlepších knih co jsem za poslední dobu četla. Snad autor zase brzo něco napíše:)
Eva Čepelková
  14. 3. 2014, 12:05
Knihu jsem přečetla během pár dní. Je pravda, že je plná různých zvratů. Když už jsem tušila, jakým směrem se bude děj odvíjet, vždycky došlo k nějakému zlomu. A to se mi právě moc líbilo! :) Až do poslední stránky knížky jsem nevěděla, jak to celé dopadne.
Některé pasáže autor opakuje, ale z hlediska pochopení knihy to dává smysl.
Zajímavá je též kombinace romantického románu (tento žánr nepatří mezi mé nejoblíbenější) a krimi. Ale knížka je od prvního do posledního listu velice čtivá, hlavně poslední třetina knihy. Kniha si určitě ***** zaslouží.
anhai1
  5. 3. 2014, 10:44
Knížka pěkná, napětí až dokonce. Jediný co se mi nelíbilo věčné opakování detailů. A konec se snažil autor natolik zdramatizovat, že to až přeplácal kdejakým zvratem. Do kterého mi přišlo, že se i sám zamotal. Přesto bylo pěkné a srozumitelné prolínání dějových linií.
srotty
  1. 3. 2014, 19:12
Ač velmi dlouhá kniha, tak jsem ji přečetla během chvíle. Román mě naprosto pohltil do sebe, je opravdu velmi čtivý, občas mi jen vadilo opakování některých pasáží, protože mě to oddalovalo od vyřešení celého případu. :)
Marťa74
  8. 1. 2014, 9:44
Už dlouho jsem nečetla tak dobrou knihu.Neuměla jsem se od ní odtrhnout.
Četla jsem všude a stále,dokud jsem ji nedočetla.Všem doporučuji.Je poutavě psaná, je plná zvratů.Na konci je napsáno, že dobrá kniha se pozná podle toho, že je Vám líto, že už skončila.A mě to vážně mrzelo.Přeji hezké počteníčko všem.Byl to krásný vánoční dárek.