Ve stínech za zrcadlem aneb O životě s psychózou

Ve stínech za zrcadlem aneb O životě s psychózou Originální název: Ve stínech za zrcadlem aneb O životě s psychózou
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Triton - 2013
ISBN: 978-80-7387-663-0

Triton (2013) 978-80-7387-663-0 179

Nikdo z nás nemůže vědět, jestli někde v jeho duši nečíhá zákeřná nemoc na svoji příležitost převzít moc nad zdravým rozumem. Markéta zažila první ataku psychózy a hospitalizaci na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny v devatenácti letech. Poznala tehdy svěrací kazajku, izolační místnost, potupné přivázání k posteli i nesvobodu a duševní bolest. Dlouho odmítala přijmout skutečnost, že je vážně psychicky nemocná, nechtěla užívat léky, pracovala na náročných postech a opakovaně se vracela do psychiatrické léčebny. Nakonec pochopila, že jedinou možnou cestou je naučit se s nemocí žít. Zařadila se do normálního života, vdala se, získala přátele. Věnuje se svým zájmům a koníčkům, prožívá šťastné chvíle. Dlouhodobě navštěvuje psychiatra a psychologa, kteří jí na nelehké cestě ke zdraví pomáhají.

Autorka doufá, že její příběh poodhalí a přiblíží svět duševně nemocných a přispěje k jeho lepšímu poznání a porozumění.
(nakladatelská anotace) (Založil/a: zarran)

Markéta Bednářová Markéta Bednářová

Libuše Horká Libuše Horká
*1962

Broza
  3. 3. 2014, 20:41
Já ani nemám slov. Je to prostě hrozně zajímavé. Náhled do života s takovou nemocí mě zaujal, popisy léčby občas trochu děsily, někdy jsem se i pousmála, ale vzápětí mě to rychle přešlo. Určitě stojí za přečtení a doporučuji!
Myslím si, že autorce patří velká poklona a díky.
JOhanka.1412
  20. 8. 2016, 17:16
Markéta Bednářová zažila svou první psychotickou ataku v 19 letech. Měla po maturitě, žila v Itálii, kde se starala o paní Wagner, inteligentní, postarší německou dámu, která ji učila německy. Jednoho dne překvapil Markétiny rodiče telefonát. Jejich dcera křičela nesmyslné věci, obličej měla smrtelně bílý s ohromnými kruhy pod očima a mrtvolným výrazem. Přivolaný lékař naznačil, že by se mohlo jednat o projevy paranoidní schizofrenie. Jejich, dosud zdravou, dceru čekala hospitalizace na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny, boj o holý život a bohužel i trvalé následky, v podobě nepravidelných relapsů této závažné duševní choroby. Ve své autobiografii líčí autorka svůj boj se závažnou nemocí, od jejího propuknutí až do současných dní. Co jí pomohlo a co jí naopak stahovalo zpátky do temnoty vlastního nevědomí, ze kterého sama měla strach?

Pokračování recenze na: http://www.hanka.mablog.eu/2016/08/20/ve-stinech-za-zrcadlem-aneb-o-zivote-s-psychozou-marketa-bednarova-libuse-horka/
Nevrklová Jaroslava
  15. 2. 2016, 17:57
Markétu znám odmalička a mrzí mě co se jí stalo. Její knihu jsem doslova zhltla za jeden večer. Nemohla jsem od knížky odejít. Při čtení se současně odvíjel celý můj život propojený s Markétou. Zážitky u koní, v přírodě, na cestách do zahraničí, výlety s kamarády. Potom zlom a šok. Obdivuji ji, že našla po tom všem , co prožila zase smysl života. Píše knížky, hraje na klavír, chová psy, vzdělává se a nevzdává se. Ona je Sluníčko, vyzařuje z ní pozitivní energie, dobrota a láska. Pomáhá druhým,má velké srdce a je takový Anděl v lidském těle. Vážím si jí a přeji hodně literárních úspěchů.
Jarka N.
JayJay23
  20. 5. 2014, 23:44
Markétka je statečná žena a opravdová osobnost. Měla jsem to štěstí potkat se s ní osobně a stala se okamžitě mým vzorem. Knihu jsem přečetla za dva dny. líbí se mi, že její příběh je dokonale autentický. Markétka se rozhodla otevřít svou mysl čtenářům a to bez jakéhokoliv obalu. Nebojí se ponořit zpět do dob, kdy jí bylo nejhůř a prožívat si všechno znovu. Obrovský respekt a opravdu veliké díky za tuto knihu i za to, že Markétka i přes utrpení, které prožila, dokáže myslet pozitivně a rovněž pozitivně ovlivňovat své okolí.