Občan F. X. Šalda

Občan F. X. Šalda Originální název: Občan F. X. Šalda

Československý spisovatel - 1977

Československý spisovatel (1977)

První hloubková studie o životě F. X. Šaldy, v níž se nejedná o ryze odborné pojednání o některém Šaldovo životním období nebo o nějaké jeho konkrétní práci, „dává nahlédnout do hry vnitřních sil, utvářející podobu velkého českého kritika“. Hodnotící a přehodnotící práce, plná nových postřehů, zaujatá a osobní, nikoliv však neobjektivní, vycházející z vlastní zkušenosti a zároveň opřená o velké množství znalostí. Autor Šaldu nijak nepřikrašluje, zaznamenává i jeho chyby a omyly, jeho nepřesné názory ohledně některých záležitostí apod.\r\n (Založil/a: Amaltheia)

Ladislav Štoll Ladislav Štoll
*26.06.1902 - †06.01.1981

Amaltheia
  11. 10. 2013, 12:07
Kniha mne celkem vzato překvapila, byla čtivá a dost věcí jsem se o F. X. Šaldovi dozvěděla. I přesto, že literární věda a kritika ve dvacátém století prodělala mnoho změn a vyvolala řadu kontroverzních názorů na ni i na díla, o nichž pojednává, Štoll se zdržel výraznějších osobních postojů a snažil se být objektivním. Pro studie našeho největšího českého kritika je tato kniha podle mého názoru nezbytnou četnou.