Pornofilie

Pornofilie Originální název: Pornofilie

Druhé město - 2009
ISBN: 978-80-7227-282-2

Druhé město (2009) 978-80-7227-282-2 217

Tohle je Reinerův Staněk, lékárník a básník ze Strakonic. Staněk, jak ho mám rád já. Vztek tváří tvář démonu, jenž ovládá naše životy, vede autora k občasné brutalitě. Pocit, že pouze zbytečně kroužíme okolo podstatného, dokud se nedotkneme erotického jádra pudla, nutí jej k násilnostem páchaným alespoň na jazyce. Mnohý význam, který se užuž hodlá pohodlně usadit v té které básni, je perverzně zbičován chybějícími čárkami, a pokud se autorovi zdá nedostatečný, nehodný definitivy, nechá ho ihned prolnout s významem jiným. Dva i tři možné výklady proplouvají jeden druhým jako hrdlem vždy o kousek větší ryby. Staněk je básník - násilník; umí to s důtkami i pouty. A je na nás, jestli se poddáme rozkoši z vynucené submisivity. (Založil/a: Morloth)

Morloth
  6. 4. 2010, 16:22
Výběr ze Staňkova díla přibližuje básníka překvapivě dobře a především čtenářsky čitelně. Je to zvláštní, ale výběr Martina Reinera na mne osobně působí lépe, než řada básnických sbírek autora samého. Ale co je hlavní, Staněk je opravdovou poezií.