Levhartice

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Mladá fronta - 2013
ISBN: 978-80-204-3038-0

Mladá fronta (2013) 978-80-204-3038-0 192

Za hrdinku románu Levhartice si spisovatelka Iva Pekárková, známá svými exotickými náměty, tentokrát vybrala průměrnou Češku něco přes čtyřicet, které se právě za dramatických okolností rozpadlo průměrné manželství. Milla však situaci řeší poněkud nezvykle: odjede do Anglie, kde se léčí z pocitu vlastní zbytečnosti v náručích mužů všemožných ras a národností. Proti všemu očekávání si ji jeden z milenců přivede do rodiny jako „mladší manželku“. Její nová rodina je z Afriky, ale jen tatínek se tam narodil. Millino nadšení pro neznámou kulturu nakazí i děti - malé černé Angličánky, kteří o Africe nevědí vůbec nic. Když i tuhle rodinu potká neštěstí, řeší je Milla zároveň s dětmi a spolumanželkou - tentokrát po africku.
Kniha se způsobem v české literatuře unikátním dotýká fenoménu tak častého v dnešní moderní společnosti: čím dál tím víc lidí se nechá okouzlit cizími kulturami, zatímco pohrdá svou vlastní - ať už z dobrých, anebo špatných důvodů. (Založil/a: Katniss Lavender)

Seňorita Eskimo
  12. 2. 2015, 16:27
Kunda sem, kokot tam. O formální stránce Levhartice by se dalo napsat hodně. Pánové, vy možná radši rovnou o dům dál - je to tam samej černošskej penis... Obsahově je to ovšem skvost. Afrika, sex, přistěhovalectví, rasismus. A láska.
Nifrea
  31. 12. 2015, 16:07
Chápu, že spousta lidí se asi zhnuseně od knížky odtrhne v prvních stránkách, ale u knížek této autorky je prostě tak nějak třeba jít dál a hledat za těmi slovy to, co je za nimi skryto. Odkrýt ten příběh. Tahle autorka mě prostě baví. Je to syrový, ale tak nějak opravdový.
Šárka Knihomolka
  23. 4. 2016, 21:23
Bylo to moje první setkání s touto autorkou. Když jsem přečetla asi prvních 50 stránek, zhrozila jsem se, co jsem si to koupila. Jedno sprosté slovo za druhým, jedna činnost vyjádřena minimálně pěti vulgarismy, nic jiného. Měla jsem chuť knížku odložit. Nakonec jsem vydržela, od poloviny ubyla sprostá slova a začal se odvíjet příběh s uceleným dějem a zajímavou myšlenkou. Knihy paní Pekárkové v budoucnu nejspíš vyhledávat nebudu, ale času stráveného nad touto knížkou určitě nelituji.
AndelaC
  21. 1. 2016, 10:23
Nejsem z těch, kteří odkládají knížky, když zcela neodpovídají jejich představám, proto jsem odhodlaná i tuto dočíst do konce. Myslím si, že cítím, oč v té knize jde, přesto mě přímočarost a syrovost vyjadřování lehce odpuzuje. Což samozřejmě neznamená, že kniha, jako celek, je odpudivá. Je zvláštní, má opodstatnění své existence, má hloubku i sdělení, jen to není úplně můj šálek kávy.