Beztížná hodina

Beztížná hodina

Podtitul: (Ne)radostné rozjímání, iluze a zpytování

Originální název: Beztížná hodina
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Respekt Publishing - 2013
ISBN: 978-80-7329-363-5

Respekt Publishing (2013) 978-80-7329-363-5 176

Beztížná hodina s podtitulem (Ne)radostné rozjímání, iluze a zpytování je v pořadí šestou knihou volně pokračující „hodinové“ ságy. Opět se připravme na pečlivě vygradované dějové zápletky s notnou dávkou ironie a černého humoru. Čtivá novela je proložená sarkastickými verši básníka Břetislava Uhláře a satirickými kresbami výtvarníka Jiřího Neuwirta, které vypjatým prozaickým scénám dodávají další emotivní rozměr. Beztížná hodina patří k těm druhům knížek, které se čtou jedním dechem, nepustí nás, dokud nedojdeme k naprosto nepředvídatelnému konci.

„Miroslav Sehnal je patrně jediný soudobý spisovatel, který dovede pracovat s rozsáhlejší prozaickou vizí,“ uvedl literární teoretik Doc. PhDr. František Všetička, CSc. „Jeho prozaický cyklus, v daném případě šestidílný, je navzájem spjat časovým limitem jedné hodiny a vytvářejí jej tituly Hodinu před svítáním, V hodině svítání, Hodinu pod drnem, Hodinu v nebi, Hodinu v pekle a Beztížná hodina. Hrdina poslední knížky, pacient nějaké léčebny, odejde načerno z budovy a bloudí současným městem, jež je zamořeno všemi těmi nepořádky a zlovolnostmi, které na nás dennodenně dotírají. Míra zavalujících událostí je natolik velká a zatěžující, že jako jediná cesta z ní ven je hrdinovo mrákotné probuzení v nemocnici, kde se rozhoduje, co s jeho životem. Čtenář má dosti trpký pocit, neboť všechny podrazy, podvody a nekalosti, s nimiž se hlavní postava v tomto českém světě setkala, želbohu trvají a doléhají na nás. V tom je Sehnalova próza navýsost aktuální.“ (Založil/a: al-ma)