Valentin Weigel

Podtitul: mystik, paracelsián, theosof 16. století

Vyšehrad - 2013
ISBN: 978-80-7429-188-3

Vyšehrad (2013) 978-80-7429-188-3 496

Heterodoxní luteránský pastor Valentin Weigel (1533–1588) patří k vlivným, u nás však dosud nepříliš známým postavám německého myšlení ve století reformace. Jeho dílo v sobě spojuje dědictví pozdně středověké „německé mystiky“, novoplatónské tradice, Lutherovy reformace a následných velkých polemik, a konečně též Paracelsovy přírodní filosofie a jeho teologických úvah. Za jeho života byly knihy, které sepisoval a v nichž se ve více bodech rozcházel s protestantskou ortodoxií, známy jen v úzkém okruhu přátel, v rukopise je však znal mimo jiné také císař Rudolf II. Po vydání tiskem zkraje 17. století byly hojně čteny a záhy se staly jedním z hlavních terčů mohutné kritiky.

Komentovanému výboru, zahrnujícímu nejdůležitější Weigelovy texty, předchází obsáhlá úvodní studie Martina Žemly. Z němčiny a latiny přeložil Martin Žemla.
Edice: Reflexe (Založil/a: al-ma)