Cesta z panoptika

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Daranus - 2013
ISBN: 978-80-87423-49-3

Daranus (2013) 978-80-87423-49-3 152

Je to aktuální kniha literatury faktu, sonda do poměrů v České republice. Do poměrů politických, hospodářských i kriminálních. Svůj příběh tady vypráví Věra Jourová, absolventka dvou vysokých škol, matka dvou dětí a kdysi náměstkyně ministra pro místní rozvoj.
Jako špičková znalkyně práce s eurofondy, dotacemi v mnoha miliardách, které z EU přicházejí do České republiky, čelila na ministerstvu tlaku politiků, kmotrů, kmotříčků a neschopné, zřejmě i zkorumpované byrokracie. Odmítla hrát cinklou hru a stihl ji „zasloužený“ trest. Skončila po křivém nařčení z přijetí úplatku ve vazbě a kdosi záhadně vybílil její konto. Jako by mělo platit: Kdo se staví proti, bude zničen!
Autorka líčí svět naleštěných limuzín i zamřížované cely, vzpomíná, jak její syn zřídil web „na obranu své matky“ a dcera se kvůli jejímu utrpení ocitla v péči psychiatrů. Vypráví, jak je namáhavé, když má u nás člověk očistit své jméno, přestože je absolutně nevinný, což nakonec uznal i soud. Stačí, když ho předtím někdo v televizi označí za korupčníka... Věra Jourová by dnes už jistě nevstoupila do žádné z etablovaných politických stran. Stala se však členkou hnutí ANO, spjatého se jménem miliardáře Andreje Babiše. Se svým charismatem a znalostmi práva i unijních financí je dnes jeho místopředsedkyní. Zaujaly ji Babišovy představy, jak by se měl řídit český stát a jak může dojít k prosperitě. A mohla si říct: „Jednou se to prostě u nás podařit musí!“ (Založil/a: Katniss Lavender)