Originální název: The Twelfth Card

ISBN: 978-80-7498-156-2

Domino (2016) 978-80-7498-156-2 628
Domino (2011) 978-80-7303-652-2 472
Domino (2005) 80-7303-247-3 472

Šestá kniha série Lincoln Rhyme.

Středoškolačka Geneva Settleová se stala terčem nelítostného profesionálního zabijáka, který ji má z neznámých důvodů zavraždit. První pokus byl neúspěšný, ale vrah dal jasně najevo, že svůj úkol hodlá splnit: na místě činu zanechal dvanáctou tarotovou kartu, Viselce.
Vyšetřování se ujímá věhlasný kriminalista Lincoln Rhyme s Amélií Sachsovou a usilovně se snaží zjistit, kdo je oním profesionálním zabijákem a kdy hodlá udeřit znovu. Shromážděné indicie dovedou Rhyma k přesvědčení, že klíč k rozluštění záhady skrývá více než sto let starý případ bývalého otroka Charlese Singletona, který v 19. století sehrál významnou roli v hnutí za občanská práva, ale poté byl zatčen za krádež a zostuzen. Jeho pohnutý osud zpracovává Geneva ve své školní práci, mimo jiné i proto, že byl jejím předkem - a podle Rhyma nad ní právě z tohoto důvodu kdosi vyřkl rozsudek smrti.
Rhyme se Sachsovou mají pouhé dva dny na to, aby nalezli odpověď na celou řadu otázek, chtějí-li Genevě zachránit život. Jakého zločinu se Charles kdysi opravdu dopustil? Jaké tajemství svým potomkům zanechal? Podařilo se Genevě odhalit něco tak významného, že kvůli tomu má zemřít? (Založil/a: Toffife)

Pend
  27. 9. 2013, 15:49
Rozhodně vydařený díl série, který mě překvapil několika nečekanými odhaleními a jedním šokujícím zvratem. Pouze závěr mi přišel lehce překombinovaný. A připadlo mi,že Rhyme a Sachsová neměli tolik prostoru jako Geneva.
Lucy Sisk
  28. 2. 2014, 9:04
Bohužel je tomu tak, jak vypovídají statistiky. Čím déle pracujete s jednou postavou, o to dřív se to svěže jedním směrem a nebude to tak fascinující četba jako v začátcích. Nicméně na tuhle sérii s Lincolnem Rytmem nedám dopustit.
Hazakiros
  11. 11. 2013, 13:18
Hodně povedená detektivka, s neuvěřitelným obsahem. Prolínání děje s historickými událostmi mě nenechala ani na chvíli vydechnout. Malá Geneva je příjemným zpestřením a sympatickou osůbkou.
ondrej_plevak
  19. 4. 2016, 22:52
Obsahuje spoiler spoiler Podle mě zatím nejdrsnější díl z celé série, a to myslím například vraždou nevinné kolemjdoucí, jen pro odlákání pozornosti, nebo nastražením kyselinových bomb. Psychopat Boyd opravdu neměl problém s civilními ztrátami. Deaverovy postavy bývají často nelítostné, tady mi to ale přišlo ještě o level výš. Reálnosti příběhu podle mě pomohla absence Lincolnova velkého "genius" momentu, který byl v předchozích dílech. Ano, bylo tam pár prozření, ale většinou se Rhyme spíš "bil do hlavy", že si důkazů nevšiml dříve. Líbilo se mi propojení s historií, i když otevření 140 let starého případu nároku na majetek bylo poněkud přitažené za vlasy. Každopádně se ale těším na další díly.
Terůů
  23. 1. 2013, 17:43
Nápad to je zajímavý, ale zdálo se mi, že se všechno příšerně vleklo a žádné převratné události se nekonaly. I z konce jsem byla trošku zklamaná, čekala jsem totiž opravdovou bombu. Ale i přesto hodnotím kladně. Ať už kvůli úžasným popisným pasážím nebo mě tak sympatické postavě Lincolna Rhyma :)
koki.veru
  11. 2. 2014, 13:18
Úžasná knížka s Lincolnem a Amélií. Stejně jako ostatní knížky, je tato plná napětí, strachu a nebezpečí, ale naštěstí vše dobře skončí, jako vždy.
Lucho Gonzalez
  30. 9. 2015, 10:47
Dílo, jehož hlavním hrdinou je Lincoln Rhyme nemůže být nezajímavé. Přesně tak tomu bylo i v tomto případě. Moc mě bavilo propojení současné dějové linky s pohledem do historie. Nebylo to Deaverovo TOP dílo, ale 4* si určitě zaslouží.
Janicza
  14. 8. 2012, 22:14
Prvních (střelím) 250 stran jsem si říkala PROČ?! Dvanáctá karta mě sice zaujala, ale neměla jsem pocit, že se od ní nemůžu odtrhnout (naopak jsem se "odtrhávala" a ráda!)... Jenže pak přišel zlom. Bylo to ve chvíli, kdy se přišlo na jméno vraha a pak... no byla jsem jako u vytržení! Kdokoli, kdo se rozhodl mě vyrušit, byl spražen nepříjemným pohledem a zavrčením: "NERUŠIT, ČTU!" Závěr byl dobrý. Obohacen o řešení dilematu mladé těhotné studentky. A co se týče Rhyma? Rozhodně budu Deaverovy knihy číst dál, už jen proto, abych zjistila, jak to s tímhle chlápkem dopadne!
Kriss.s
  25. 9. 2016, 11:23
Prolínání historie se současností bylo fajn. Možná mě i trochu více zajímalo, jak to vlastně v té historii dopadlo než jak dopadne celý příběh kolem Genevy. Opět zajímavé zvraty, nečekané směry pátrání. Postavy si nadále drží svůj um. Rozuzlení bylo fajn, i když ten konec mi přišel trochu přehnaný.
Lakart
  28. 10. 2013, 23:17
Vcelku dobrá kniha, ale pro mě zatím nejslabší díl série s Lincolnem Rhymem. Doufám, že další případy budou zajímavější.
Dagiii
  6. 3. 2012, 18:08
není špatná, ale čekala jsem něco víc - něco od čeho se nebudu moci utrhnout (jak to vždycky dokáže J.Deaver), i konec je takový nemastný neslaný...