Povolání režisér

Prostor - 2014
ISBN: 978-80-7260-293-3

Prostor (2014) 978-80-7260-293-3 277
Prostor (2013) 978-80-7260-286-5 214

Rozhovor, který v létě roku 2012 vedl Bohdan Sláma s Milošem Formanem, se dotýká podstaty práce režiséra a scenáristy. Legendární filmový režisér v něm odkrývá cesty, které ho přivedly až na samotný vrchol toho, co lze v tomto oboru dosáhnout, a díky citlivému tazateli neopomíjí žádnou z filmových disciplín. V zaujaté debatě se čtenář dozví o hledání námětů, psaní scénáře, kritériích používaných při výběru herců, zákulisí jednání s producenty, ale i odborná fakta týkající se používání kamer, svícení, sestavování dialogů i detailní popisy provedení jednotlivých scén. Text se svým zaměřením výrazně odlišuje od dosud vydaných rozhovorů či biografií Miloše Formana, je určen pro zájemce o filmové umění, může však oslovit i širší veřejnost. Doslov napsal profesor Jan Bernard. Kniha obsahuje též filmografii Miloše Formana i Bohdana Slámy, dále jmenný rejstřík stejně jako rejstřík filmů a filmových postav. Publikace je vybavena bohatým fotografickým materiálem - jednak archivními fotografiemi z natáčení Formanových filmů, jednak aktuálními snímky obou režisérů během jejich setkání a rozhovoru v domě Miloše Formana v americkém Connecticutu. (Založil/a: TeJoUsHeK)

prkali
  4. 6. 2016, 9:44
Miloš Forman glosuje teoretizujícího Bohdana Slámu.
Občas se ale rozpovídá trochu víc a pak to stojí za to:
"Víš, jak to se Spojenými státy je? Utíkali sem lidi, kteří byli pronásledovaní v Evropě. Vzbouřili se proti systému, v němž žili, a tady se snažili vytvořit systém, který by byl spravedlivý. Dospět k němu ale nejde, furt tomu bude bránit přirozenost člověka - špatnost, která se nedá porazit. Werich to formuloval nádherně: Nad lidskou blbostí se nedá zvítězit, ale nikdy se nesmí přestat proti ní bojovat, jinak porazí ona tebe. Z toho vyplývá, že tady je neustálý boj..."
Kdo chce víc Formana, ať si raději přečte Co já vím? aneb Co mám dělat, když je to pravda?
Tosim
  29. 8. 2016, 13:06
Čtení o filmu, v němž se dva režiséři z různých generací jak shodují, tak rozcházejí v názorech a to formou dialogu, takže se o nich a jejich tvorbě něco podstatného dozvíte. Lahůdka.