Večeře

Večeře

Barrister & Principal - 2013
ISBN: 978-80-87474-99-0

Barrister & Principal (2013) 978-80-87474-99-0 288

Luxusní elegantní podnik v hlavním městě, příjemné prostředí, přepychová večeře pro dva bratry a jejich ženy, nože jsou nabroušené. Setkali se, aby rozhodli, co dělat se svými patnáctiletými syny, komplici při zločinu. Během večeře vybublají nespokojenost, závist a frustrace, které v nich doutnaly roky. Nedůvěryhodný vypravěč Paul je agresivní, nenávidí celou tu snobskou restauraci i s jejím okázalým servisem a jídlem, nenávidí i svého úspěšného a pokryteckého bratra Serge, populárního politika, který se chce stát premiérem. Matky stojí za svými dětmi. A celý příběh je s každou stránkou temnější a děsivější. I z toho, kdo se zdá být zpočátku klidný a loajální, se na konci této uhrančivé knihy vyklube chladnokrevný spoluviník. Jedno je jisté: Po této večeři už nic nebude jako dřív. Nejúspěšnější současný nizozemský román, dosud přeložený do jednadvaceti jazyků. Na podzim roku 2013 se připravuje jeho filmové ztvárnění, kterého se ujal hollywoodský režisér a scenárista Menno Meyjes (např. Indiana Jones a poslední křížová výprava). Letos román bodoval jako první nizozemská kniha vůbec v žebříčku bestsellerů v Americe. Herman Koch (1953) je v Nizozemsku známý především jako romanopisec, ale také jako herec, fejetonista deníku De Volkskrant, autor úspěšného televizního seriálu. Narodil se v Arnhemu a vyrůstal v Amsterdamu, v jedné z nejluxusnějších čtvrtí tohoto města. Navštěvoval Montessoriho lyceum, odkud byl pro špatné chování vyloučen. Své zkušenosti s touto školou zpracoval v roce 1989 v salingerovském románovém debutu Red ons, Maria Montanelli (Zachraň nás, Marie Montanelliová). Po románu Eten met Emma (Stolování s Emmou), v němž s ironickým nadhledem popisuje postavu spisovatelky, vydal v roce 2009 psychologický román Het diner (Večeře), který zaznamenal obrovský čtenářský ohlas po celém světě a v témže roce byl ověnčen nizozemskou čtenářskou cenou NS Publieksprijs a v roce 2012 španělskou cenou De Premio Novela Europea Casino de Santiago. (Založil/a: alča87)

Herman Koch Herman Koch
*1953

psychoklara
  19. 4. 2015, 9:03
Kniha je ze začátku až příliš rozvleklá, dlouhé pasáže týkající se popisu jednotlivých pokrmů sice střídají krátké odbočky k událostem mimo restauraci, které později poskládají dohromady celou zápletku, pro mě to ale bylo příliš nudné čtení. Navíc má autor nepříjemnou vlastnost opakovat slova nebo slovní spojení dvakrát v jedné větě, což mi vyloženě drásalo nervy. Od dvou třetin dostane kniha větší spád, nicméně vyvrcholení děje není nijak převratné a po přečtení ve mně zůstal nepříjemný dojem, že autor vlastně schvaluje názor, že je každý oprávněn vzít spravedlnost do svých rukou a kohokoliv podle svého uvážení nemilosrdně odpravit.
Upřímně nechápu, jak se z Večeře mohl stát bestseller a trochu mě to děsí...
Elki
  23. 5. 2016, 9:00
tak nějak nevím, co tím chtěl autor říci..všechny postavy nesympatické a jejich jednání celkem nereálné..nechápu proč je to bestseller..
HDosoudilová
  28. 2. 2016, 12:53
Sáhla jsem po ní na doporučení kolegyň a i když jsem ji nakonec dočetla, vůbec ničím mě nezaujala. Vlastně ani pořádně nevím o čem je. Nečetla se úplně špatně, ale ten děj mě vůbec neoslovil. A konec? Naprosto absurdní a zvrácený. Možná si ji za čas přečtu ještě jednou a možná mě osloví víc ;-)
Majka82
  9. 10. 2016, 21:25
Letní dům s bazén je o třídu lepší čtení. Večeře se v druhé polovině trošku ztrácí v autorově snaze o pointu. Některé pasaze, byť pro celkový příběh důležité, jsou popsány zbytečně rozvlekle. Konec je pak bohužel nejslabší část knihy.
Alenita
  6. 5. 2015, 9:52
Po dočtení knihy mi zůstal nepříjemný pocit. A to u knih nemám moc ráda. Zpočátku mi trvalo, než jsem se začetla do děje, ke konci už se kniha četla sama. Ale vyústění příběhu se mi vůbec nelíbilo a z komedie na "šťastnou rodinku" se mi dělalo zle.
Michal Oldřich
  4. 8. 2014, 23:46
Velmi znepokojivá kniha. Po jejím přečtení jsem si položil otázku, co bych dělal já... Jak bych se rozhodl? Příběh se pomalu rozjíždí a od poloviny knihy už jen člověk bez dechu čeká, co se stane...
Boris
  14. 7. 2014, 12:05
Povedená kniha, jež originálním způsobem ukazuje, kde se mohou nacházet kořeny zla a násilí. K příběhu skvěle pasovala ich-forma vyprávění. Start je trochu pomalý, ale postupem času se děj stane svižný a velmi napínavý. Od druhé půlky už knihu nebudete chtít odložit.