Originální název: Les enfants du capitane Grant

Návrat (2008) 80-7174-280-5 728
Návrat (1999)
Albatros (1989) 13-717-89 544
Jos. R. Vilímek (1899)

První kniha volné románové trilogie (Děti kapitána Granta, Dvacet tisíc mil pod mořem, Tajuplný ostrov).

Příběh začíná 24. července roku 1864, kdy posádka jachty Duncan uloví v Severním průlivu mezi Irskem a Skotskem žraloka kladivouna a v jeho útrobách objeví tři neúplné listiny. Jsou napsány francouzsky, anglicky a německy a obsahovaly zprávu o ztroskotání lodi Britania s kapitánem Grantem a posádkou na 37° 11' jižní šířky (údaje o zeměpisné délce byly bohužel nečitelné). Majitel jachty Lord Glenarvan neváhá ani okamžik a vydává se společně s kapitánem Johnem Manglesem, majorem Mac Nabbsem, roztržitým přírodovědcem Jacquesem Paganelem a s Mary a Robertem Grantovými, dětmi ztraceného skotského kapitána, na dobrodružnou záchranou výpravu.

Jules Verne Jules Verne
*08.02.1828 - †24.03.1905

vladislaus
  8. 10. 2011, 18:08
V dětství to byla moje nejoblíbenější verneovka, mnohokrát jsem ji četl a myslím, že i v dnešní době je čtivá a vyprávění má co nabídnout.
teite
  1. 12. 2013, 16:50
Jako malá jsem ji četla opakovaně, patřila k mým oblíbeným a vůbec mi nepřipadala zdlouhavá. Vůbec jsem Verneovy popisy mívala moc ráda!
Fešná Bleška
  7. 3. 2015, 17:43
S vernovkou chybu prostě neuděláte a tahle kniha je toho zářným příkladem. Popisy vyrazí dech a zajímavý příběh s klasickým šťastným koncem chytne a nepustí. Z postav mi byl nejsympatičtější asi Paganel, který svými roztržitostmi dodával knize uvolněnost. Vytknout lze snad jen nepřítomnost Vernových úžasných vynálezů.
Elrond
  9. 1. 2012, 14:31
Ve Verneovkách si čtu přes 30 let, sbírám je, ale týhle jsem se vždycky tak nějak vyhýbal, nevím co mě odrazovalo, snad že je to o dětech. Až teď v rámci nové edice od Neffa mě zaujala obálka mistra zdeńka Buriana s kondorem, zakoupil jsem a začetl jsem se. Bomba! Ale jsem rád, že jsem si nějakou dobrou verneovku nechal i na pozdějc :-))
Cinik
  23. 7. 2015, 12:44
Na tuto knihu mám hezkou vzpomínku. Někdy okolo deseti-dvanácti let jsem byl nemocný a chtěl jsem po otci něco ke čtení. Našel mi nakonec tuhle knihu a v klidu si odešel do práce. Když se po deseti hodinách vrátil, řekl jsem mu, že to byla hezká knížka, ale že už půl hodiny nemám co číst, aby jich přinesl víc. Nemohl uvěřit, že jsem ji přečetl tak rychle, a dokonce mne zkoušel z děje. Nakonec ale musel kapitulovat, takže se opět odebral do své knihovny a zasypal mi postel téměř kompletním díle Sienkiewicze. Čímž získal pár dnů...
cachanell
  11. 5. 2014, 20:36
Nebyla jsem velký příznivcem verneovek. Ale Děti kapitána Granta jsem měla ještě po babičce ve starém krásném vydání a měla jsem je moc ráda. Proto toto dílko považuji od Julese Verna za nejlepší.
vladimirju
  1. 12. 2013, 0:37
Kniha je to bezesporu dobrá, ale na můj vkus příliš rozvláčná.Ale dá se to přežít a nakonec z toho vyjde dosti zajímavé čtení.
romcil
  18. 10. 2011, 18:06
Zatím nejlepší knížka, kterou jsem četla, autor mě tak nadchl, že jsem si od něj pořídila další 4 knihy :)
Nonu
  18. 6. 2011, 14:42
Tuhle knížku jsem začal číst tak nějak ze zoufalství. Ale hned po první kapitole mě naprosto pohltila. 625 stránek jsem přelétl za zhruba 7 hodin, to je můj rekord :).
Bez debat 5 hvězdiček.