Nesmrtelný život Henrietty Lacksové

Nesmrtelný život Henrietty Lacksové

Ikar - 2013
ISBN: 978-80-249-2129-7

Ikar (2013) 978-80-249-2129-7 384

Jednu z nejprodávanějších nově vydaných knih roku 2010 napsala cenami ověnčená americká autorka Rebeca Sklootová jako svoji prvotinu. Je to strhující příběh o střetu mezi etikou, rasovými předsudky a vědou, který mapuje vývoj zcela revolučního objevu - nesmrtelné buněčné kultury neboli HeLa buněk. Název těchto buněk je odvozen od Afroameričanky, která se v roce 1951 stala jejich nedobrovolnou dárkyní. Přestože Henrietta Lacksová zemřela velmi mladá na rakovinu, její nesmrtelné buňky budou navždy pomáhat celému lidstvu... (Založil/a: alča87)

23.44
  3. 1. 2016, 18:23
Obtížné, chvílemi nezáživné čtení, na druhé straně zajímavé téma, o kterém se nemluví. To, co autorka opakovaně naznačuje a táhne se celou prací, tedy neinformovanost rodiny o osudu buněk HeLa, pro mě není důvěryhodné. V jednom místě se i píše, že dokud v časopise neuveřejnili, o jaký byznys se jedná, tak byla rodina v klidu. Pro mě bylo nejzajímavější, co se dělo v Americe v 50. letech- drastické lékařské studie, rasismus, ústavy pro choromyslné....otřesné. Jaký pokrok udělala společnost za pár desítek let. Je to vůbec možné?
Nicolle
  8. 7. 2014, 15:36
Dobrá kniha, velmi zajímavé téma. Člověk ani netuší, co se mu může stát nebo co ho kde čeká :) Zpočátku mě trošku nudily obsáhlé popisy života zúčastněných a všech míst, ale kniha se mi celkově líbila a rozhodně ji doporučuji. Člověk je zase o něco chytřejší :)
kamienkova33
  17. 5. 2016, 9:43
Literatura faktu nepatri medzi moje oblubene zanre, ale po tejto knihe som siahla. Bola pisana celkom zaujimavo, zaujala ma hlavna pribehova stranka knihy, ktora sa venovala zivotu hlavnej hrdinky a celej jej rodiny. Dobre su tieto kapitoly prestriedane s faktografiou, ta je pisana zrozumitelne aj pre laikov ako ja :-) velakrat som sa pocas citania pristihla pri rozmyslani, ako strasne trpela zena (a vsetci okolo nej vratane potomkov), vdaka ktorej sa teraz zachranuje mnozstvo zivotov.