Bleděmodrá kafkárna

Bleděmodrá kafkárna Originální název: Bleděmodrá kafkárna

Albatros - 2013
ISBN: 978-80-00-03292-4

Albatros (2013) 978-80-00-03292-4 146

Sedmý a zároveň závěrečný díl literárních cestopisů pro mládež, který sleduje osudy Fany, Nikol a Simči i většiny současných hrdinů, kteří se v předchozích dílech objevili. Strasti a slasti maturantů opět nenásilně prostupují osudy spisovatele, tentokrát Franze Kafky, autora, který je v zahraničí téměř synonymem Prahy, ale pro většinu českých teenagerů zůstal zatím neobjevený. Bleděmodrá kafkárna je vhledem do kafkovského světa, který je nám v mnohém až nebezpečně blízký. (Založil/a: Moreanne)

Ivona Březinová Ivona Březinová
*12.05.1964

lalup
  10. 2. 2014, 22:09
Změnou, kterou autorka provedla v pátém dílu a s kterou pracovala i v dalších dvou dílech - pohled hlavní mužské postavy - mě osobně trochu "vykolejila" z do té doby perfektního vyprávění Fany, Nikol, Simči a Mariky. V posledních třech dílech to zkrátka "nebylo úplně ono". Ale je to vlastně jen drobný kaz, od všech knížek této úžasné série se stejně nikdy nedokážu odloučit. Můžu a budu se k nim neustále vracet, jsou to prostě moje srdcovky, hlavně ty první čtyři, jak jsem uváděla předtím. Každá je originál a krásná něčím jiným. Záleží taky na rozpoložení, v jakém se právě nacházím. A je obrovské štěstí, že takových knížek vyšlo sedm. Pokaždé, když se měla nějaká objevit v knihkupectví, hořela jsem nedočkavostí, až si ji budu moct přečíst. Myslím, že jsem to pokaždé zvládla za den. Ach jo, jak moc se mně bude stýskat... Teď mně ještě nějak nedošlo, že už nevyjde další díl, že už se nemusím bát, že mně něco uteče. Jsem tak ráda za tyto zdánlivě obyčejné příběhy. Za možnost nahlédnout originálním způsobem do života českých a zahraničních spisovatelů. Za Fany, která je mi blízká svou láskou k literatuře a psaní, Nikol, jejíž suchý humor mě nepřestane bavit, i za tu neobvykle vážnou Simču jedno krásné "filmovací" léto. A za Mariku, se kterou nás pojí víra. Celá parta je pro mě jako skupina přátel, kteří mě vždycky přivítají s otevřenou náručí. Díky, paní Ivono. Opravdu moc.