Pád

Kniha Zlín - 2015
ISBN: 978-80-7473-299-7

Kniha Zlín (2015) 978-80-7473-299-7 480
Kniha Zlín (2013) 9788074731143 480

Rob Dewar se zrovna vrací autem domů, když v rádiu uslyší zprávu o smrti svého starého kamaráda a kdysi také horolezeckého partnera Jamieho Matthewsona, známého a úspěšného horolezce, který se zabil při pádu z obávané skalní stěny v severním Walesu. Ačkoli se tito dva muži již několik let neviděli, Rob okamžitě otáčí svůj vůz a spěchá do Walesu, aby nabídl pomoc a útěchu Ruth, vdově po Jamiem. Tahle změna trasy se ukáže být osudovým momentem, který Roba přiměje vydat se na pomyslnou cestu zpět v čase do doby svého mládí, do časů vlastní posedlosti horolezectvím, do dnů, kdy učinil určitá klíčová životní rozhodnutí, která jej nyní začínají pronásledovat. Při pátrání po příčinách Jamieho smrti je náhle nucen čelit desítky let starým a zdánlivě zapomenutým zradám a lžím. Postupně odrývaná tajemství Jamieho života odhalují Robovi palčivou pravdu o osudech jeho matky v době jejího pobytu v Londýně před vypuknutím a v průběhu druhé světové války. Simon Mawer odhaluje ve svém v pořadí pátém románu jednotlivé vrstvy historických dějů propojujících skupinku lidí vzájemně propletených láskou, rivalitou a vášní. Na pozadí jednoho milostného trojúhelníku se nenápadně rozvíjí historie další a zcela nečekané pavučiny vztahů.
Čtenář sleduje osudy postav od doby válkou zkoušeného Londýna, přes rozevlátá a náruživým horolezectvím naplněná šedesátá léta, až po rozuzlení zasazené do kulis zapadlé vesnice současného Walesu.
Simon Mawer originálním a velmi přitažlivým způsobem zpracovává téma nemožnosti úniku před dopady dávných křivd a utrpení. Román Pád byl publikován v roce 2003 a v témže roce za něj Simon Mawer získal prestižní Boardam-Taskerovu cenu za nejlepší knihu s horolezeckou tématikou. (Založil/a: jatox)

Introvert
  20. 11. 2014, 18:55
Krásný příběh. Nádherně prokomponovaný; s hrdiny knihy projdeme všemi důležitými obdobími s retrospektivními návraty, aby se vše v závěru propojilo a kruh se mohl uzavřít. Příběh působí velmi reálně - postavy mají kladné i záporné vlastnosti, dělají správné, sem tam i horší věci - tak, jako je to v životě.
Moc se mi líbily samotné pasáže z výstupů - realistické, rozhodně v nich nechybí napětí.
Celá kniha má sympaticky melancholickou náladu.
achilles
  18. 3. 2014, 18:58
Mě osobně kniha moc nezaujala. Čtivé to začalo být až od výstupu na Eiger. Nejsem horolezec, ani mě nikdy tato tématika nebavila a neočekával jsem, že v knize ta tématika bude tak podrobně vyprávěna. Čekal jsem lepší příběh, vzhledem k tomu, že jsem byl maximálně spokojen s jeho romány Skleněný pokoj a Mendelův trpaslík.
Eidalon
  8. 7. 2014, 16:38
Kniha pana Simona Mawera – Pád je mou první z jeho spisovatelského zázemí. I když se Mawer v Česku zviditelnil jinou knihou, která se naší kultury přímo dotýká (Skleněný pokoj), je jeho Pád již pátou knihou vydanou na českém trhu (2014), byť patří k těm, které napsal již před jedenácti lety (2003).

Zatím mé první setkání dopadlo nadmíru dobře a přestože jeho další knihy neznám, je Pád impulzem k jejich přečtení a autora jako takového mohu doporučit. Tak mne jeho román silně oslovil a samotný autor překvapil svým zajímavým jazykem a vypravěčským umem, stejně jako svými hrátkami s jednotlivými postavami a jejich psychologií.

Pád ve Vás při prvním „setkání“ může evokovat myšlenku, že ústředním motivem jsou hory a horolezectví, ale mne přišlo, že si autor s motivem pádu pohrává v celé knize, neboť hrdinové tohoto románu si během svého života projdou mnoha osobními pády.

Ať je to „volný pád“ problematickými milostnými vztahy jednotlivých postav, pád vlastních morálních zásad, pád iluzí a idealizovaných představ či pád fyzický při zdolávání horských stěn. Propletenec vztahů jednotlivých hrdinů knihy jejichž, byť předvídatelný konec, se dozvíte až v závěru knihy.

Knize dává na zajímavosti prolínání se dvou časových rovin a dvou generací, které si prožívají klasický milostný trojúhelník vyšperkovaný ještě o vzájemné propletení napříč oběma generacemi a časem. Je to mozaika vztahů a postupného odhalování, kterou se v celém obraze čtenář dozví až v úplném závěru knihy. Společně s hrdiny si „projdete“ válečným Londýnem, léty poválečnými, bouřlivým léty šedesátými a to vše až po současnost.

Příběh prvního milostného trojúhelníku Vás zavede do Velké Británie a začíná obdobím těsně před druhou světovou válkou. Dobré kamarádky Diana a Meg se seznamují se slavným horolezcem Guyem Matthewsonem, který je okouzlí a získá. Diana horolezectví ihned propadne a s Guyem se velmi sblíží. Začínající válka však jejich vztah přetrhne a oddělí je od sebe, aby se k sobě vrátili jako jiní lidé s jinými závazky až na konci války. Osud však „předloží“ Guyemu Meg a jejich vztah se stane protipólem čisté lásky, kterou prožíval s Dianou, neboť Meg je určitě nejkontroverznější postavou celé knihy.

Druhý milostný trojúhelník se odehrává o generaci dále. Diana a Meg již mají dospělé potomky a Robert (Diana) a Jamie (Meg) jsou velcí kamarádi – jakoby bratři, které v mládí spojuje láska k horám, aniž by zprvu chápali rivalitu svých matek a znali osudy jejich „společného“ muže – Guye. Žijí si své životy a prožívají své pády, vše vrcholí, když se vydají napříč Evropou do Alp se společnou přítelkyní Ruth, která své city "spravedlivě rozděluje" mezi oba dva mladé muže. A tak soci v lásce a partneři na jednom laně prožívají traumatický výstup na Eiger, který se stane v jejich vztahu osudným.

Robert je stržen lavinou a přežívá jen zázrakem a bdělosti Ruth, Jamie ho opouští ve chvíli nejtěžší, aby sehnal pomoc. Tento pád zásadně nasměruje Roberta do vod klidnějšího života bez lezení, zatímco Jamie jde za svými cíli, kterými jsou hory a čím větší, tím lepší. Ruth zůstává s Jamiem, ale její mysl je zaměřena jiným směrem.

Léta běží a nakonec smrt jednoho z hlavních hrdinů (kterou kniha začíná) vede jeho kamaráda k návratu ke kořenům, ke svému mládí, aby odhalil staré pravdy, které mu zatím zůstaly utajeny. Mozaika vztahů se seskládala, děj se uzavírá, vše je objasněno a skvělá psychologie postav je dotažena do smysluplného závěru.

Knihu dočtete a vůbec nelitujete, že jste investovali svůj čas do jejich téměř pěti set stránek. A nakonec Vás dílko nutí k přemýšlení na vlastními pády, na svým osudem a hrátkami života.

Dávám čtyři hvězdy a to jen proto, že neznám další Mawerovy knihy, ale i za hodnocení – pět hvězd bych si klidně stál.

Kniha Vás přinutí k zamyšlení nad životem, tu a tam si uděláte poznámku moudra, vedle skvělé zábavy se dočkáte i poučení a nudit se při tom určitě nebudete. . .
teite
  18. 1. 2014, 10:09
Zpočátku jsem se do knihy nemohla začíst a vytrvala jsem hlavně proto, že má tak dobrá hodnocení :-) Zhruba od poloviny jsem ale byla moc ráda, děj dostal spád a nakonec mě strhly i popisy různých horolezeckých výstupů, ač mi je tato tématika hodně cizí. Autor tu výborně vystihl tu posedlost horolezců, která je žene stále výš a výš bez ohledu na nebezpečí. Paralelní dějové linie zabývající se rodinnými vazbami mě ovšem zajímala ještě víc, a ač jsem možná očekávala něco v podobném smyslu, konec mě přesto značně překvapil a dojal.
Evelýny
  5. 10. 2014, 7:06
Opět kniha, která je celá spoutaná nesmyslnými předsudky, zoufalými činy. Je to příběh lásky - útěku od ní - zoufalství - nevyzrálosti - možná falešného přátelství - závisti - ale hlavně strachu. Mě příběh opravdu emočně spoutal a to, že byl zasazen do horolezeckého prostředí mně nijak nevadilo. V jednu chvíli jsem byla tak šokovaná dějem, že jsem si musela "odskočit" do jiného žánru. Ale zoufalí lidé konají zoufalé činy zvláště, když jejich rozehrávačem je válka. Někdy mě jednání postav tohoto příběhu připadalo dost nelogické, ale co je v lásce logického.
Po dočtení knihy mě pohltila lítost. Nezbývá mi než se opět zeptat: Proboha PROČ?! Ale koho se zeptat?
Z mého pohledu Simon Mawer je mistr popisu a přirovnání. A překlad knihy také dobrý.
jamalka
  30. 4. 2014, 12:39
Romantický příběh s dobrodružnou linkou- to pravé pro kluky i holky:). Příjemné čtení,
a i přes celkově očekávanou pointu nechybí prvek překvapení.
Kosac
  7. 11. 2016, 22:04
Skvělá kniha, ve které je všechno. Nemohl jsem se od ní odtrhnout. Skvěle popsané horolezecké pasáže a napínavé vztahy mezi hrdiny. Můžu jen doporučit.
Carl
  11. 1. 2016, 19:05
Opravdu výborná kniha, krásný příběh, který není zdaleka jen o horolezectví. To spíše vytváří jen pozadí pro rozvitý lidský příběh. Dávám čtyři hvězdy, ale spíš je to na pomezí mezi pěti.
Karel Kunst
  14. 3. 2014, 19:28
Strhující kniha, který vás zavede do prostředí horolezců a snílků..výborně napsaná kniha, který vás vynese až do nebeských výšin :)