Originální název: East, West

Euromedia Group - 2006
ISBN: 80-86938-39-5

Euromedia Group (2006) 80-86938-39-5 125
Labyrint (1997) 80-85935-03-1 165

Sbírka povídek, ve které se Salman Rushdie zblízka i s odstupem dívá na své dva světy, na jejich společnou historii a komická i tragická nedorozumění, jimiž jsou spojeny. Autor se s jímavou něhou nechává - podobně jako jeho hrdinové - přitahovat střídavě jedním i druhým směrem, ale nakonec tvrdohlavě setrvává ve své dvojdomosti a navzdory všemu si mezi Západem a Východem odmítá vybrat. (Založil/a: zayic)

Hledající
  3. 10. 2016, 20:41
Autorovi se zde podařilo propojit mentalitu a chování lidí Východu i Západu opravdu nevšedním způsobem. První série povídek odpovídá tematikou i chováním postav způsobu východního myšlení, kdy děj je více méně přímočarý, jasný (nechci napsat zjednodušený!), což se nedá napsat o povídkách západních, kde vše se odehrává více abstraktně, kombinovaně, prostě složitěji (což mi zpočátku dělalo problém, zvl. v povídce Yorick, která pro mě byla ze všech povídek nejsložitější, ale posléze jsem se začetl a odhalil jejich kouzlo). Nejlépe se mi četly povídky ze třetí série, kde se jedná o propojení obou výše uvedených poloh. Zajímavě popsaná mentalitu „izolovaných“ Indů sice žijících na Západě, ale dle chování buď již „pozápadnělých“ či zůstávajících „východňany“ (povídka „Chekov“ a „Zulu“) anebo vlastně takové „komunity“ Indů žijících sice v jednom domě, přesto tak navzájem odlišných („Uchaděč“).