Jenom sovy a zatracení blázni létají v noci

Originální název: Only Owls and Bloody Fools Fly at Night

Naše vojsko - 2003
ISBN: 80-206-0686-6

Naše vojsko (2003) 80-206-0686-6 258

Autor popisuje náročný život bombardovacích letců v poli a více méně i technický pokrok v bombardovací technice v průběhu války. Kniha je plná různých veselých i hrůzostrašných historek, které se opravdu staly. Vše neznámé je doplněno číslovanými vysvětlivkami na konci knihy. (Založil/a: sirhonza)

#raf  #letectví

Vojtik69
  24. 2. 2015, 10:59
Začnu formou. Ta je u českého vydání tragická. Tu chybí nebo přebývá písmeno, tu je špatná předložka, tu špatná koncovka, tu chybí nebo přebývá slovo (ano, slovo!). Přijde mi, že překladatel po sobě svůj text nečetl, a první, kdo ho po něm četl, nebyl korektor, ale čtenář...
A teď k obsahu: Kniha na pozadí hezky ilustruje technický vývoj RAF během války. V počátcích války se létání samo o sobě, bez ohledu na protivzdušnou obranu, stíhače apod., rovnalo téměř poloviční sebevraždě. Hlavně na začátku knihy autor uvádí několik skvělých "historek z války", které by snad ani nešlo si vymyslet. Dál mi kniha osvětlila nebo potvrdila několik věcí, které jsem tušil už z dřívějška.
Co mě ale na knize štvalo, bylo to, že mám pocit, že je autor dost nevyvážený. Ano, kdybych všechna válečná zvěrstva zažil a nasazoval vlastní život, asi bych možná mluvil stejně jako on, ale... Podle autora když něco udělají Němci, je to nestoudnost, a když obdobnou věc udělají Britové, je to hrdinství. Stejně tak u několika riskantních pilotních kousků. Některé piloty, které nejmenuje, kritizuje za to, že zbytečně riskovali, ale vzápětí pochválí jiného hrdinného pilota, za obdobný kousek.
1senior
  12. 3. 2011, 20:53
Poutavý popis průběhu druhé světové války z pohledu příslušníků anglického bombardovacího letectva. Od prvopočátku - bitvy o Anglii až po vylodění spojeneckých sil v Normandii, kdy z pohledu účastníků důležitost leteckých útoků již poklesla.
sirhonza
  7. 4. 2010, 8:40
Knihu můžou číst i lidé, kteří se předtím s letectvím nesetkali, jelikož je nenáročná a čtivá.