Harry Potter a Ohnivý pohár

ISBN: 978-80-00-02218-5

Albatros (2008) 978-80-00-02218-5 576
Albatros (2003)
Albatros (2001)

4. kniha série Harry Potter.

Čtvrtý školní rok v Bradavicích není o nic méně napínavější a divočejší než ty předchozí. Ještě před jeho začátkem se zapálený fanoušek Harry zúčastní spolu s Weasleyovými mistrovství světa ve famfrpálu, v jehož závěru se mu na obloze objeví znamení zla. Harrymu navíc ještě vstoupí do života krásná Cho Changová a on se poprvé zamiluje. V Bradavicích se v závěru školního roku bude konat soutěž, jaká se neudála stovky let a do které jsou zapojeny konkurenční školy čar a kouzel. Její vyvrcholení je ale nečekaně tragické!

Magyana
  20. 5. 2013, 12:41
Ne že by to byl špatný díl, to ne. Jen je dost předimenzovaný - řekla bych kvantita na úkor kvality. Celý ten Turnaj tří kouzelnických škol - nemůžu si pomoct, ale celou dobu jsem si říkala: "A to jako proč?"
Tiwala
  1. 10. 2012, 19:03
Z filmové řady mám tento díl nejméně ráda. Knihu řadím do takového průměrného středu. Je to jakýsi rozdělující díl, který odděluje pohádku od knihy pro starší.
Keatin
  22. 2. 2015, 17:11
Kniha pro mě byla jedním velkým překvapením, neb jsem prvně viděla film. A to překvapení bylo rozhodně pozitivní, protože ve filmu chybí spousta důležitých a vysvětlujících momentů ...úvodní MS ve famfrpálu, prostě lahůdka, a zasvěcení do světa skřítků. A rozhodně příběh o Harrym začíná mít pořádné grády, přituhuje. Těším se na další díly.
Bloodym
  3. 12. 2013, 12:59
Ohnivý pohár byl moc dlouhý, přesto se během děje nic moc převratného nestalo. Všechno důležité bylo až na konci. Po předchozích třech dílech byl tenhle docela zklamáním.
Abigor
  18. 5. 2012, 10:54
Páni... Dostal jsem to k narozeninám a za tři dny nebylo o čem mluvit (mohlo to jít rychlejc, nicméně jsem byl v těžký pubertě, takže jsem myslel i na jiný věci). Pohltil mě, husí kůže na konci... Má to všechno! A mistrovství světa ve famfrpálu muselo bejt úžasný!
LeaLea
  13. 3. 2012, 12:45
Někteří považují Ohnivý pohár za zbytečnou dějovou vložku, navíc po předchozích dílech vcelku objemnou. Možná že turnajem autorka příběh natáhla, ale u mě je tento díl přesto mezi předními. Ukázala nám Bradavice zase z jiného pohledu, konečně víme, že další kouzelnické školy nejsou jenom knižní kulisa, ale ti studenti opravdu existují. Plnění úkolů a rozmanitost turnajivého prostředí u mě zabodovaly. S pohárem tří kouzelníků přichází opravdová temnota.
Tojaheva
  7. 10. 2014, 9:49
Můj oblíbený díl ... konečně se člověk dozví, že existují i jiné školy než Bradavice a jediné co je mi líto, že Rowling nenapsala i další příběhy z těchto škol. Třeba ji to jednou napadne a nám se rozšíří kouzelnický svět.
marta-b
  20. 9. 2010, 15:51
Musím se přiznat, že mě se tenhle díl taky asi z celé série HP líbil nejvíc. Ohromilo mě už samotné MS ve famfrpálu, protože i když nejsem žádný nadšený fanoušek "našichů sportů, tak famfepál mě vážně nadchnul. Úžasný taky byl popis stanového tábořiště všech fanoušků v kouzelnických stanech, ten neměl chybu. A když to tu tak opěvuju, asi je na čase se k Harrymu zase vrátit :o)
PeťkaW.
  26. 3. 2013, 10:51
Na čtvrtém dílu je znát, že JK trochu bojovala s tím, kam dál děj posunout a přemýšlela, jak se bude celý příběh vyvíjet. V mých očích je tahle kniha taková... pro autorku odpočinková. Nemusela řešit žádnou velkou zápletku, jako tomu bylo u dalších dílů. Vymyslela novou velkou věc a to soutěž o Pohár tří kouzelníků, čímž si vytvořila spoustu prostoru a zabila tak celou jednu knihu jen soutěží. Vlastně to byl od ní velmi dobrý tah, když se to tak vezme :) Každopádně to bylo hezké oživení oproti předchozím dílům, které měly všechny stejnou strukturu - krušný život v Zobí ulici, přesun do Bradavic, život v Bradavicích, problém, vyřešení problému. Tenhle se konečně v něčem liší a dal tak celé sérii nový vítr do plachet :)
scajo
  6. 4. 2015, 13:24
Počtvrté a zase do černého... Trochu jsem se bál té délky, aby už to nesklouzlo někam k tlachání, nudě nebo vykrádání předchozích dílů, ale nic takového se nestalo. Místy jsem si sice říkal, jestli tam to či ono nebylo jen jako vata, ale závěr ukázal, že i Ohnivý pohár je dokonale promyšlený a do sebe zapadající celek, kterému zase není co vytknout. Ano, pořád je to jednodušší sloh, ale ten k tomu prostě patří (stokrát radši toto než styl Pána prstenů) a hlavně oceňuji, jak Rowlingová svůj svět čar a kouzel díl od dílu rozšiřuje, přičemž ho má pořád pevně v rukou. Posledních 100 stránek Ohnivého poháru je navíc parádním vyvrcholením nejen čtvrtého dílu, ale všeho dosavadního dění a láká k čtení dál víc než kterákoliv předchozí část. I přes nevyhnutelně podobné koncepty byl zatím každý díl žánrově malinko jiný, a o to víc mě těší vidina pátého dílu, který by podle dosavadního vývoje mohl být jakýmsi fantasy thrillerem. :-)
wwwhisk@s
  17. 2. 2013, 15:38
Tak nevím jak vy ostatní, ale mě se tenhle díl zdá neskutečně přeplácaný a neodpovídá klasickému potterovskému grafu - Harry odjede od Dursleyových, v Bradavicích se něco děje a vyvrcholí to nakonci. Tady čtenář neví, kam má dřív skočit. Na začátek se mu naservíruje Mistrovství světa, pak honem do školy, kde jsou průběžně postavené tři veletěžké úkoly a když nakonec Voldemort vystoupí z kotle, místo vzrušení, které by měl čtenář cítit, ale necítí, protože už ho zažil až až, si jen povzdechne - no jo, Harry už zase bojuje o život... není to už snad ale jedno, jestli s Voldemortem, nebo s drakem? O no to přece vyjde na stejno... Toť pouze můj názor.
domingo
  9. 3. 2010, 1:29
Takhle s odstupem asi nejlepší díl Harryho Pottera vůbec. Přistihuju se, že mě to začíná upřímně zajímat... zajímavé nové postavy, první náznak dialogů (myslím tím umně vypointované dialogy, ne to plkání jako na začátku) a napínavý závěr, kdy se (konečně!) začínám těšit na další díl. Navíc je nutné autorce přičíst k dobru, že rozbušku v podobě milostné zápletky zvládla poměrně s přehledem a nesklouzla k patetickému zabředávání do tenat zamilované duše psychicky nevyrovnaného puberťáka - to by byl mor. Ohnivý pohár se mi líbil hodně, navíc ten děj graduje tak výrazně a působivě, že musím chtě nechtě uznat, že se z Rowling stala opravdu spisovatelka. Nijak výrazně nadprůměrná, to ani náhodou, ale solidní. (4/5)
LadysR2
  1. 5. 2013, 14:21
Je mi líto, ale 2/5. Ve stínu jiných přečtených knih nemůžu víc. A Mistrovství ve famfrpálu mě teda nebavilo. Zbytečně nastavovaný příběh. Kniha mě začala celkem bavit až od příjezdu do Bradavic. A doufám, že další díly budou lepší, jinak se není na co těšit
Nantong
  17. 2. 2013, 21:05
Tento díl z první čtyřky mám nejraději, úplně jsem hltala jednotlivé úkoly Turnaje Tří kouzelníků. Možná bych zkrátila famfrpálové mistrovství světa...ale což...to je jen můj pohled :)
G8
  19. 2. 2013, 17:26
Tady si Rowlingová ukousla už celkem pořádné sousto, ale docela dobře se s ním popasovala. Jediné, co mi tam nějak výrazně vadilo byla samotná soutěž (resp. její zpracování), ale zbytek už je poměrně solidní práce.
moonchild
  27. 10. 2013, 17:09
Nevím,nevím,jestli bych přežila střet s tou oříšerou.škoda jen že zemře jeden z Harryho přátel.Ale hráli o pěkný pohár.
Blueberry
  20. 4. 2014, 17:25
Každý další díl přináší něco nového. A když ještě k tomu doopravdy váš věk odpovídá věku vašich knižních hrdinů, co víc si přát? Toto byl můj případ, plus mínus. Opravdu další výborná tajemná story, plná akce, napětí a pátrání po hlubší pravdě kouzelnického světa. Bravo, Bravisimo!
Balu
  11. 9. 2013, 0:07
Ještě velkolepěji pojatý Potter, který se nyní vůbec neomezuje pouze na flákání po škole s temným spiknutím na pozadí si mě získal hned napoprvé; a excelentní hřbitovní epizoda na konci knihu definitivně odsouvá z kategorie "pro děti".
blaufik
  11. 5. 2016, 12:10
Výborná knížka, která zase posunula laťku o stupeň výš, a to jsme teprve v půlce celé série. Tady už definitivně skončil příběh pro děti, a začíná příběh pro dospělé. Harry nám začíná dospívat a všechno začíná mít rychlý spád. Nové oběti lorda Voldemorta, a samotný Voldemort ? Ten je pro mne jen třešnička na dortu.
ideal_alien
  12. 2. 2016, 19:44
Ve filmovém zpracování se mi díl velmi líbil (tým Diggory :D). Jak již tu zmiňují ostatní, tento díl je rozdělující. Od tohoto dílu už je Golden trio starší a už se nedají pokládat za malé děti.
stepuli
  18. 2. 2014, 18:40
Tak tohle je bezkonkurenčně můj nejoblíbenější díl. Možná je to proto, že to byl vlastně první díl, který jsem vlastně četla (Ježíšek sehnal jenom 3. a 4. díl, první dva byly asi vyprodané:-). Sice mi to vlastně zkazilo celou pointu 3. dílu, který jsem četla hned potom (přede mnou si ho ukořistila mamka:-), ale ani mi to nevadilo. Úvod na MS ve famfrpálu byl ohromný, popis zápasů mi vyrazil dech a to jsem si to jenom představovala v duchu!
Hazakiros
  31. 10. 2013, 16:02
Tady již zcela jednoznačně končí dětství a začíná o něco jít. Nástup Voldemorta na scénu v plné síle. První mrtví. Temnota, do níž se začíná propadat celý kouzelnický svět ... Od tohoto dílu jsem začal s napětím očekávat každý další.
XZvire
  31. 7. 2013, 15:13
Knižní podoba je tak zajímavá a filmová tak nepovedená. Není to úplně můj nejoblíbenější díl, ale úkoly Tří kouzelnických škol mne bavily, Vánoční ples byl vynikajícím zpestřením v Bradavicíh a už je tu patrně naznačeno, že Harry a spol. začínají vstupovat do puberty. Největším zlomem této knihy je návrat Voldemorta.
ilon-a
  29. 5. 2013, 0:03
Dost hustej díl! Řekla bych, že nejfantastičtější ze všech. Konečně už příběh nabírá na otáčkách - pomalu ale jistě přidáváme trochu krutosti sem, trochu morbidity tam. A teď vylekáme čtenáře rozuzlením. A ejhle! Už to neni ta dětská knížka, kterou nám četla maminka na hezké sny. Už nastal průlom, začíná jít do tuhýho a z HP se stává opravdu strašidelné story. :)
honzik10
  30. 12. 2012, 8:17
Ne moc dobrý HP, ale tuhle knihu jsem četl dva roky tak to odpovídá. Četl jsem pomalu, protože jsem z toho nebyl tak nadšenej abych se musel těšit na další stránky.
pratoriax
  20. 9. 2012, 16:48
Další lahůdka z pera Rowlingové. Opět se od knihy nelze odtrhnout a jak začnete číst tak nemůžete přestat, ale přecejen mi přišly předešlé díly trošku lepší. Ten rozdíl je ovšem minimální a každý milovník Harryho Pottera si vychutná i Ohnivý pohár. Krásných 90%.
kajas1993
  21. 8. 2012, 17:39
Mistrovství světa ve famfrpálu, první lásky, neskutečně napínavá soutěž končící prvním opravdu smutným úmrtím série. Dodnes nechápu, jak mohla Rowlingová všechno tohle vymyslet! Tento díl miluji jako knížku, stejnojmennou filmovou adaptaci ale považuji za nepovedenou a nudnou.
Kulekunka
  6. 8. 2012, 0:55
Kromě běžných nástrah a problémů musel Harry v tomto díle bojovat v náročném souboji kouzelnických škol o Ohnivý pohár. A že to vůbec nebyla sranda :-) Ale nechyběly ani vtipné momenty, první náznaky romantiky, trošku intrik a podvodů, ale hlavně jedno velké dobrodružství :-)
nečik
  20. 10. 2011, 11:25
Nebít konce knihy, dal bych 4 hvězdičky. Konečně už někdo umírá. To to trvalo. Ne nejsem morbidní, jenom jsem na to dlouho u Rowlingové čekal a byl jsem jen zvědavý.
Halalí
  17. 7. 2010, 16:04
HP4 je fajnové čtení, JKR si už začíná spřádat nitky na finále, i když velmi pozvolna. Snad jen k turnaji škol bych měl výtky, připadá mi že Barty Skrk chtěl Harryho "poslat" pánovy zla tím nejtěším možným způsobem.... Je mírně nelogické přihlásit Harryho do turnaje, celou dobu mu pomáhat, aby se dotkl přenášedla, to opravdu nebyla možná jiná, snažší, varianta? Film je otřesný Newell by měl být poslán do vyhnanství na Sibiř.
Tamaruška
  23. 2. 2015, 8:43
Obsahuje spoiler spoiler dlouho očekávaný návrat Voldemorta, úžasný Turnaj tří kouzelníků a falešný Moody...tahle kniha se vážně velmi povedla :) zfilmování bylo taktéž velmi zdařilé - především část na hřbitově..jen mohli do role Kruma obsadit někoho hezčího :D
Paity
  5. 9. 2013, 10:59
Harry Potter už dost povyrostl, už to není ten roztomilý klučina s vrabčím hnízdem na hlavě, ale už se začínají projevovat některé jeho temné stránky. To by nebylo na škodu, na škodu je, že se nás autorka snaží "seznamovat" se stále větším počtem postav, míst, a místních údajů, které zbytečně odvádějí od hlavního děje.
Nells
  10. 2. 2012, 21:05
Z Harryho sedmi dílu je tento můj nejoblíbenější, jak v knižní podobě tak ve filmové. Knihy jsem četla asi před rokem a mám chuť si je přečíst znovu!!!
jirkam
  17. 8. 2012, 18:22
Nesmírně napínavá kniha, spousta nových postav a překvapivý konec. Úžasně odvedená práce ve chvíli, kdy také celá série mohla výrazně ztratit.
hasickat
  16. 8. 2011, 14:14
Podle mě nemá smysl psát chválihodné komentáře, ani vlastně jakékoliv jiné komentáře. Příběh Harryho Pottera se ani zdaleka nedá shrnout do pár řádků. Je to fenomén. A příběh, který Vás vtáhne do děje. I moji rodiče prohlásili, že tak úžasně propracovaný a promyšlený pohádkový příběh snad v životě nečetli.
hous.enka
  1. 9. 2016, 10:43
Stejně skvělý zážitek jako před patnácti lety při prvním čtení. Ohnivým pohárem pro mě končí dětství a Harryho (ano, více méně) bezstarostnost a přichází éra intrik, bojů a akce. Co mi na tomhle díle nakonec trochu vadilo bylo výsledné rozuzlení zápletky zpátky v Bradavicích. Kde jsou zásady z Desatera pátera Knoxe? :)
MiriamBlahova
  19. 2. 2016, 9:18
Potterovic knihy prostě miluju, nebudu se rozepisovat o tom, která je lepší, která méně. Prostě u mě je každá z nich jedinečná a ráda se k nim vrátím kdykoli, když potřebuji zvednout náladu. V ohnivém poháru je mi méně sympatický Ron při žárlivosti na Harryho a jeho projev nedůvěry (losování finalistů souboje čtyř kouzelnických škol). Jako "nejlepší kamarád" v tomhle díle krapet kolísal... Líbí se mi přechody osobností. Už se nejedná o děti, ale mladistvé, kteří se potkávají poprvé s city, bouří se jim hormony a všechno je více realističtější. Oceňuji opravdu vychytané úkoly. Nejvíce mě bavila část s jezerními lidmi... smekám klobouk před autorkou (jako při každém díle) - opravdu málo lidí se rodí s tak neuvěřitelnou fantazií.
koki.veru
  9. 12. 2014, 15:55
V tomto dílu už začíná jít hodně do tuhého. Na scénu se dostává Voldemort v plné síle a Harry málem přijde o život. Kniha plná napětí, dobrodružství a překvapení. Už se nejedná o dětskou knihu :) Prostě nádhera :)
Aurewen
  11. 2. 2013, 16:39
Jeden z mých nejoblíbenějších dílů, zato jsem byla zklamaná filmem, který se mi líbil nejméně.Mrzelo mě to..
Mikka
  25. 7. 2012, 11:44
Toto byl vlastně první díl, který jsem četl. Ostatně mě k tomu donutili filmy. Musím říct, že knižní předloha je pro mě daleko zajímavější než film a určitě nejsem sám, kdo si to myslí. Před Rowlingovou smekám! Od začátku až do konce jsem hltal každou větu, každé písmenko!
katchenka
  6. 5. 2012, 16:37
Tento díl Harryho Pottera patří k mým nejoblíbenějším. Zdá se mi akčnější, celý takový potemnělý, z pohádky a knihy pro děti se přesouváme trochu dál.
monsulka
  10. 3. 2012, 22:15
Další geniální kniha, která se mi vážně líbila. Je velice dobře zpracovaná a celá stále zajímavá. Prostě kniha, na kterou se nikdy nezapomíná, a která pochází z úžsné série její autorky.
Eventful
  11. 10. 2011, 14:49
Podle mě skvělá kniha. Četla jsem ji v 5té třídě a přečetla ji za víkend. Škoda že film tak zmrvily a chybí tam tolik věcí.
jakub.s
  27. 5. 2011, 15:08
Pokud bych si sestavil žebříček oblíbenosti prvních čtyřech dílů, Ohnivý pohár by rozhodně vedl. Navíc je to úplně první kniha potterovské ságy, která se mi dostala do rukou - a doslova a do písmene mě dostala.
Honey0105
  20. 9. 2010, 10:30
Tento díl se mi líbil asi nejvíc, společně s trojkou-filmově i knižně. V této knize se pořád něco dělo a bylo to jak zábavné, tak i napínavé. Je to i trošku chytlavější četba, než předchozí díly a na zahnání nudy to skvěle posloužilo.
L_O_U_S
  19. 7. 2015, 8:45
Obsahuje spoiler spoiler Čtvrtým dílem a návratem Voldemorta pro mě končí první část série. Další díly bych přirovnal k datadisku k počítačové hře - je to pořád jen datadisk, byť velmi kvalitní.
Ryan
  27. 12. 2013, 14:44
Rozuzlením Ohnivého poháru definitivně končí dětství Harryho Pottera. Zároveň si zde Rowlingová už ve větší míře, než v předchozích dílech připravuje živnou půdu pro zápletky dalších tří dílů, v závěru je například naznačena Snapeova úloha v dalším dění a také se zde odehraje zárodek Popletalova ultra-idiotismu, naplno projeveném ve Fénixově řádu. Jediné, co Rowlingové tak trochu nesedí, je neviditelný plášť, který dle logiky tohoto dílu existuje v mnoha vydáních a vlastnit ho může prakticky kdekdo, kdežto v Relikviích smrti se dovídáme, že vlastně existuje pouze jeden, pokud si to teda pamatuju dobře. Tak či onak, je to jenom nepříliš důležitý detail. Ohnivý pohár je přelomem mezi Harry Potterem "spíše dětským" a "spíše dospělým" - nebo minimálně dospívajícím.
Harris
  3. 10. 2012, 21:38
Asi můj nejméně oblíbený díl, i když ten turnaj se Rowlingové opravdu povedl, avšak ani jeden z vybraných mi není sympatický, takže jsem neměla komu fandit.
gelu
  16. 8. 2012, 17:30
Počtvrté bych čekal, že školní rok v Bradavicích již přecijen ztratí na tempu a bude se různě opakovat. Nakonec mě ale překvapil množstvím originálního obsahu a již tradiční strhující čtivost HP je zde ve vrcholné formě. Navíc se mi zdá, že s Harrym a jeho čtenáři adekvátně dospívá i samotná kniha.
Nijura_Pudlikovna
  3. 6. 2012, 10:20
Rozhodně můj nejoblíbenější díl! Četla jsem ho tolikrát, že už jsem to přestala počítat (celou sérii jsem přečetla 14x a některé díly dokonce ještě víckrát) :D Když jsem ji četla poprvé, ve čtvrté třídě, bála jsem se. Sice až na konci, ale bála... Není co dodat, celý příběh čtvrtého dílu je dokonalý :)