Originální název: Chrzest ognia

Leonardo (2005) 978-80-85951-40-1 342
Leonardo (2002) 80-85951-29-0 342
Leonardo (1999) 80-85951-11-8 342
Leonardo (1997) 80-85951-03-7 342

Setkáváme se opět Geraltem, který si léčí zranění utrpěna na Thaneddu v tajemném lese Brokilonu u dryád. Do příběhu vstupují nové důležité postavy, o kterých byla v dřívějších knihách jen malá či žádná zmínka. Na prvním místě je to lučištnice Milwa. Dále pak rytíř Cahir a nakonec ještě postava nejtajemnější, upír Regis…

janeicka
  29. 11. 2013, 10:27
S každým dalším přečteným dílem jsem vždycky překvapená, co zase pan Sapkowski dokáže vymyslet :-) Zde to byla samozřejmě postava upíra Regise, který velmi rychle dokázal uvést všechny upírské mýty na pravou míru. Nechyběli ani mí oblíbení trpaslíci, takže opět dávám nejvyšší hodnocení.
Keatin
  18. 4. 2013, 8:58
Po "nudnějším" Času opovržení, opět díl, který má grády, odsejpá, není chudý na zvraty a překvapení a hlavně, je obohacený o další milé postavy, jakými jsou Milwa, Regis a Cáhir.
zoro2
  7. 7. 2015, 21:49
Zatím určitě nejlepší díl série. Souhlasím s Janeickou a jejím komentářem a jsem moc zvědavej, jak to bude pokračovat. Jinak za překladem knihy je vidět kus práce, ale výsledek stojí za to (především pasáže s trpaslíky).
LuciusWlk
  21. 3. 2012, 12:33
Další díl ze série o zaklínači a jeden nepopíratelný fakt. Nabudí vás na další díl, protože prostě musíte vědět....
Všivák
  16. 12. 2013, 16:07
Nejvýstižnější přirovnání pro tuhle knihu, s porovnáním pána prstenů, co jsem slyšel, je. Pán prstenů je jasně rozdělen na ty špatný a dobrý. V zaklínačským světě jsou všichni špatní a ještě horší. Uvěřitelný postavy v pohádkovém světě. Tady se navíc dozvíte, jak je to ve skutečnosti s těmi upíry.
pchmelda
  12. 5. 2013, 11:25
Tyto mlhou zahalené hory jsou nyní mým domovem, i když má vlast leží hluboko v údolí… Skrze tato pole zkázy, křtem ohně jsem sledoval veškeré vaše utrpení. Během zuřících bitev ve strachu a ohrožení jsem nemyslel na nic, než na mé zranění. Ani poté jste mě neopustili. Ale nyní když slunce kráčí do pekel a vychází měsíc, nechte mě se s vámi rozloučit, vždyť každý musí zemřít. Ve svitu hvězd a v každé čáře vaší dlaně jest psáno, že jsme hlupáci, když válčíme proti našim bratrům ve zbrani.
PeťkaW.
  14. 12. 2012, 14:10
Za sebe tuto knihu zatím hodnotím jako nejlepší ze série. Uvidím, jak laťku posunou další díly. Konečně je tu méně politiky (nebo je alespoň méně popisovaná). Co mě mrzí je, že máme tak malý přehled o tom, co se děje s Ciri, ale doufám, že další knihy nám všechno objasní. Děj je sice táhlý a občas až moc dlouhý, ale čtivý a čtenáře neustále drobné náznaky a otázky, nutí číst dál. Jsou tu pasáže, které pobaví,jiné ho zase donutí k zamyšlení. Jsem ráda, že se tu objevilo několik nových postav, které děj neskutečně oživily a posunuly dál. Hlavně Rigis a Milwa.
antoniana
  19. 4. 2016, 11:34
Musím se přiznat, že tento díl mě fakt nebavil. Mám Geralta ráda, ale až na pár prostřihů, co se děje jinde, to bylo jen o něm, jeho družině a putování. Veskrze zde nebyla žádná velká akce, kterou by bylo hodno si zapamatovat.
Ciba
  7. 1. 2016, 9:53
Rád bych podotknul, že Sapkowského románová série o Geraltovi a jeho schovance Ciri má vzestupnou tendenci. Po nemastné Krvi Elfů a trochu překombinovaném Času Opovržení jsem konečně dostal po všech stránkách prvotřídní román. O autorově slohu netřeba dlouho mluvit. Ti co tohoto polského písmomága čtou, už dávno vědí čeho je schopný. Tentokrát se mi ale tento bohém trefil do vkusu i vyšponovaným dějem, překvapivými setkáními a zábavnými postavami. Především trpaslíci a nový přítel bylinkář jsou pomyslnými Everesty mezi ostatními osmitisícovkami. Křest Ohněm vás tak pobaví a navnadí zároveň. Naprostá špica to i přes všechna slova chvály pořád není (povídkové sbírky už těžko něco překoná!), avšak v tomto případě se rozhodně nemusím rozpakovat hodnotit plnou pětkou. Takže pětka k pětce sedá! Uvidíme, co odhalí kniha s pořadovým číslem šest a smyslným názvem Věž Vlaštovky.
ronynka
  28. 10. 2011, 12:06
Nejdriv jsem ji cist nechtela, ale pak jsem se dostala ke hre a uz to bylo. Knizka urcite uzasna ! Napinava a ctiva. Doporucuju uplne vsem, komu nevadi dobrodruzstvi a fantasy.
Lúthien Celebrindal
  16. 10. 2014, 10:56
Sice mi v tomhle dílu trochu chyběla Ciri - hodně se o ní mluví, ale téměř se tam nevyskytuje - ale to je maličkost, protože se na scéně objevily zase jiné skvělé postavy.
VaclavB
  4. 8. 2016, 11:14
Dvě naprosto odlišné dějové linky - přiznám se, že ta s Geraltem mě dost zklamala - oblíbil jsem si jen část z jeho družiny, naopak když došlo na Regise, nechápal jsem, jestli to autor myslí vážně... no nic. Druhá dějová linka s Ciri je něco jiného. Tady je těžiště kvality knihy i ságy. Postupná dekadence a ztráta hodnot je něco, čím si prošel asi každý dospívající - tady je to jen o dost extrémnější, než to, co jsme prožili my. Psychologie Ciri a události, co kolem ní probíhají je jedna velká jízda.
rahzul
  9. 5. 2016, 22:57
Obsahuje spoiler spoiler Po nezdařeném čarodějném puči Ciri mizí neznámo kam.. V ten samý okamžik překročí Jarugu vojska Nilfgaardu a začnou vládnout ohněm a mečem. Nastává čas Chaosu. Přeživší čarodějky z Thaneddu se rozhodnout vzít osud světa do vlastních rukou a zakládají tajnou loži.
Naprosto bezkonkurenční ale pro mě byla Geraltova větev. Ten se vydává po stopách Ciri nehledě na krvavou vřavu, která zuří již témeř všude. Do party se k němu přidá lovkyně Milwa, věrný trubadúr Marigold, parta trpaslíků včetně neustále klejícího papouška a nakonec i přechytralý upír, kterému tahne na padesátý křížek, a jeden Nilfgaarďan, který není Nilfgaarďan. Na svém putování se dostávají do všech možných a nemožných situací..

"Na co čekáš?" pohlédl na něho bystře Zoltan. "Že ťa díkama zahrnú, medem pomažú? Pakujem sa, hovno tu po nás."
"Máš pravdu."
Neušli daleko. Zadržel je vysoký hláesek. Dohonila je pihovatá dívenka s copánky. Byla udýchaná, v rukách držela kytici polních květin.
"Děkuji vám," vypískla, "že jste se starali o mě a o bratříčka a o maminku. A že jste na nás byli hodní a vůbec. Natrhala jsem pro vás kytičky."
"Děkujeme," řekl vážně Zoltán Chivay.
"Jste moc hodní," dodala holčička, strkajíc si do pusy koneček jednoho cůpku. "Nevěřím tomu, co říkala tetka. Vy vůbec nejste oškliví podzemní skřeti. Ani pan Geralt není šedivý proměněnec vyvržený z pekla a strejda Marigold není uvřískaný komediant. Tetka nemluví pravdu. A ty, teto Mario, nejsi žádná kuběna s lukem, ale hodná teta Maria - a já tě mám ráda. Pro tebe jsem natrhala nejpěknejší květinky."
Darwinista
  16. 8. 2013, 14:12
Tak abstinující úpír a bylinkář Regis této knize dodává naprosto nový rozměr, doufám že v posledních dvou dílech se bude vyskytovat co možná nejvíce :-)
nečik
  18. 10. 2011, 5:52
Nejlepší postava z celé série je jednoznačně Regis. Opravdu jsem se pobavil při jeho hláškách a scénka, kdy naše partička poutníků popijí u něj nějaký driáky zůstane nezapomenutelná.
Tamaruška
  29. 12. 2015, 13:33
Škoda, že Ciri v tomto díle neměla tolik prostoru. Rovněž mě mrzí, že první kapitoly nedosahovaly kvalit kapitoly poslední, kde každá strana byla nabitá akcí a napětím. Líbila se mi postava Regise a jeho vyprávění o upírech konečně z jiného pohledu, než v jakékoliv jiné literatuře, pan Sapkowski v tomto ohledu opět zaválel :) Jinak mi vždy tak trochu chybí věčné konfrontace Geralta s Yennefer, proto bych tomuto dílu dala asi 90%, předchozí díl se mi líbil více.
kozel89
  6. 7. 2014, 20:31
První čtvrtina knihy mě moc nebavila, přišlo mi to až příliš roztahané. S příchodem skvělé postavy Regise dostala kniha konečně spád a četla se už v podstatě sama. Rozhodně lepší než předchozí, řekl bych, trochu nudnější díl.
Merit
  5. 6. 2016, 22:58
S každým dalším dílem jsem zklamanější a zklamanější. Od Zaklínače jsem měla vysoká očekávání, ale nějak mu pořád nemůžu přijít na chuť. Možná moje chyba? Nicméně budu zkoušet dál.
knihoshit
  30. 1. 2016, 23:35
Obsahuje spoiler spoiler Další díl, další strhující čtení v jednom z nejzajímavějších příběhů fantasy světa.
Nová postava Emiela Regise je obrovským přínosem nejen pro neohroženou družinu hlavních charakterů, ale i pro čtenáře.
Regis je působivá osobnost která rozhodně udivuje svými znalostmi.
Alp, katakan, mola, bruxa či nosferat nebo z výššího řádu fleder či ekimma.
Ne toto nevyřkl Geralt i když v tomto oboru se jeho znalosti rovnají Regisovým, ale toto jsou slova Regise, jenž si získal můj obdiv za znalosti ve všech možných oblastech.
Ovšem kdybychom žili více jak 400 let, také bychom toho věděli spoustu.
Přísun nových charakterů, posun příběhu vpřed k vytouženému cíli a zároveň spousta dramatických situací, jakým vládne pouze a jedině Sapkowski.
Zasloužené nejvyšší hodnocení.
LaBrume
  13. 8. 2013, 1:07
Uáááu!!! Nemám více slov. Jestliže byla dvojka loudavá, trojka vše dostatečně vynahradila. Zhltala jsem ji ani nevím jak a nestačila se divit. Nové postavy příběhu jen prospěly, posunuly ho dál, Ciri překvapuje. Dlouho jsem se ptala "a co je sakra s Yen?" a odpověď mě dostala. Geralt je sice nějaký zaprděný a měla jsem sto chutí ho trochu proplesknout a pořád se jenom někam jde, ale to ničemu neškodí - naopak!
Užívala jsem Sapkowského talent přiblížit člověku události, jakoby se děly přímo vedle něj. Žádné: "a tak byla válka, mnoho mužů, žen a dětí bylo zabito, byly to kruté časy." Ne, líčí nám válku v té nejodpornější podobě, na konkrétních výjevech. Mám živou představivost a k tomu křehkou povahu. Na pár místech se mi chtělo skoro zvracet. Ale přesně pro tohle Sapkowského psaní zbožňuju.
Quinty
  2. 8. 2016, 19:55
Tak jakože zaklínače jsem začínala číst s mírnou skepsí. Nečekala jsem žádnej zázrak. A mezitím se Geralt stal jedním z mých oblíbenců. Jak někdo psal - přibyly další fajn postavy jako Milwa, Cáhir a upír, nehledě na trpaslíky, s těma je sranda vždycky :) jsem vážně zvědavá na Ciri a její působení u Potkanů. No prostě jdu hned po dalším dílu :)
kyska85
  4. 10. 2014, 19:28
Ke Geraltovi se přidávají nové zajímavé existence. Na tomto díle mě nejvíce zaujaly vykreslené charaktery nových hrdinů. Nikdo není vyloženě bílý nebo černý, všichni jsou šediví se svou vlastní historií, tedy s výjimkou Bonharta. Kniha je psána ve skvělém tempu, nutí vás číst pořád dál, mně vydržela na jeden propršený víkend.

PS: Objeví se i trpaslíci, čekal jsem kdy se objeví slovo cyp, ale nedočkal jsem se :(
Cheny
  18. 1. 2013, 18:36
Nejlepší kniha o zaklínači vůbec, když nepočítám povídky. Děj dostává nové nečekané hrdiny a nezaobírá se tolik osudem Ciri, která mi byla vždycky nesympatická.
Neuroxerus
  13. 1. 2011, 13:47
Tento díl také nezklamal...Geralt zde potkal mnoho zajímavých společníků (obzvláště vyššího upíra Regise) a celá kniha má strhující závěr, kde Cahir a Geralt spočinou jako spolubojovníci Lirie a Rivie proti Nilfgaardu v bitvě na mostě.
chewbacca27
  23. 3. 2013, 10:48
Sapkowski je neuvěřitelný spisovatel fantasy. Kdyby vedle mě někdo postavil Pána prstenů a Zaklínače, tak bych se asi dlouho musel rozhodovat. A křest ohněm je pro mě asi nejoblíbenější z celé ságy, i když neříkám nejlepší. Geraltova družina je snad ta nejsympatičtější fantasy sebranka ze všech knih, kde se kdy objevil motiv putování skupiny lidí, mířící za stejným cílem. Vztahy mezi postavami jsou propracované a dávají smysl (Geralt-Regis). Jasných 5*
Ironfood
  8. 4. 2011, 17:04
Podle mě ještě lepší než předchozí dva díly - poutavější děj, zajímavé nové postavy a hlavně nenapravitelný trpasličí altruista Zoltan Chivay a jeho papoušek.