Po strništi bos

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Fragment - 2013
ISBN: 9788025318201

Fragment (2013) 9788025318201 96

Není to kronika mého dětství ani naší rodiny, chtěl jsem, aby to byla krásná literatura. Autoři takové literatury nejen vzpomínají na to, co viděli a slyšeli, ale také si vymýšlejí a fantazírují, aby jejich příběh stál za řeč.
V knížce vyprávím o tom, jak byl malý kluk přesazen z města na venkov a co to udělalo s jeho duší. Jsem to já a nejsem to já. Je to mozaika, v níž jsou některé kamínky pravé a jiné přidané. Ale vy byste neměli poznat, který je který.

Zdeněk Svěrák (Založil/a: louie)

Zdeněk Svěrák Zdeněk Svěrák
*28.03.1936

Introvert
  26. 8. 2016, 1:42
Je to skutečně moc milá knížka. Zdeněk Svěrák vypráví příběh svého dětství očima malého kluka tak dobře, že mě tím vlastně přesvědčil, že už dávno dospělý mužský někde hluboko v sobě toho malého kluka pořád nosí. Jen si zrovna vzpomenout, kde...
Jsem moc ráda, že to vím.
alča87
  27. 10. 2013, 11:09
Nic nového, některé části opsané z Obecné školy. Takže vlastně asi jenom polovina knihy mi nebyla známá, což je u ani ne sto stran, hodně špatné. A i když mě to svým způsobem mrzí, je to pro mě horší než průměr, ale dávám tři hvězdičky za pár milých větiček, na které jsme narazila.
Reliance
  15. 1. 2014, 17:53
Milá knížka.. :) první, kterou jsem od pana Svěráka četla a líbila se mi.. Nevěděla jsem co od toho přesně čekat, ale zaujala mě už názvem. Válečné období mě překvapilo, příjemně. Je kraťoučká a čtivá, takže je to otázka chvilky. :)
ondrasek
  16. 2. 2015, 8:45
Krásné vzpomínky na dětství Zdeňka Svěráka v nekrásné válečné době (na rozdíl od jeho Obecné školy, která se odehrává v době poválečné - já v knize nenašel jedinou použitou věc z filmu, jak zde někteří píší. Tyto dvě díla spolu nemají nic společného).
Ale uměl bych si to jako film představit.
ROB33
  10. 10. 2014, 8:57
Milá a příjemná kniha o chlapci, který se musí přestěhovat kvůli neochotě otce hajlovat, z Prahy na venkov. Poznává zde nové kamarády, s kterýma zažívá různá dobrodružství na pozadí konce druhé světové války. Některé části knihy jsou humorné, jiné smutné, celkově se jedná o pohodové či oddechové čtení.
smajlinka
  21. 4. 2014, 22:16
Souhlasím s tím, že shoda s Obecnou školou mi taky přišla dost značná. Ale jinak milá knížká, dojemné okamžiky, dětská roztomilost a pěkné dětství :-)
Huckleberry Finn
  22. 11. 2016, 9:29
Zprvu mi nesedly krátké fragmenty vzpomínek bez pointy. Netušil jsem, o co jde. Po chvíli jsem pochopil. „Po strništi bos“ je souvislá skládanka vzpomínek, která tvoří ucelený obraz mládí Edy Součka & Zdeňka Svěráka. Jde o předobraz scénáře, podle kterého vznikne film. Pokud bude stejně dobrý jako například Obecná škola, pak má předem mé sympatie. Kniha je totiž výborná a jako vždy velmi dobře napsaná. Bývám semtimentální ve vztahu ke starým českým časům a zejména k dobře napsaným knihám, které pojednávají o době dávno minulé. Kdyby to šlo, udělím dvakrát pět bodů.
Aratar
  22. 11. 2015, 9:42
Milé, úsměvné a v pravdě české. Věrný obraz českého venkova ozvláštnilo situování jednotlivých příběhů do doby 2. světové války. Je to jedna z knížek, která pohladí po duši, mám tedy dojem, že se k ní v budoucnu ještě jednou vrátím.
dollyk
  10. 9. 2016, 15:10
Na rozdíl od Povídek, kde si myslím, že jsou výborné ale i velmi slabé kusy, tohle bylo skvělé od začátku do konce. Členění kapitol jako krátkých skečů, moc jsem se bavil a taky dojal.
Francesco
  24. 1. 2014, 8:36
Knihu jsem přečetl zhruba za dvě hodiny. Plno nesmyslných obrázků zbytečně zabíralo v knize místo. Jinak byla kniha humorná, čtivá ale bohužel dost krátká.
Václav Werner
  15. 3. 2016, 14:32
Všichni příznivci Zdeňka Svěráka by si tuhle knihu neměli nechat uniknout.

frikulinka81
  2. 8. 2016, 15:08
Obsahuje spoiler spoiler Povídku jsem přečetla v cyklu "Filmové příběhy" a měla jsem z ní dobrý pocit. Děj se odehrává v posledních letech 2. světové války. Příběh vypráví sedmiletý Eda Souček, který se musel s rodinou vystěhovat z Prahy, protože jeho táta odmítl hajlovat, na venkov ke svým prarodičům a tetě a strejdovi. Zde se přidal k partě kluků - Ota, Satík, Prcek a Vlastík, a naučil se chodit po strništi bos a celkově se zde hodně "zocelil" - naučil se vzdorovat šikaně, překonal strach z mrtvol, posílil svou odvahu při pronášení cukru z cukrovaru a pod. Jedinou "černou ovcí" rodiny je Vlk - otcův bratr, který se kdysi pokusil uškrtit babičku. Ale bylo mu křivděno, pravda vyšla najevo. Paradoxně zrovna on padl v boji proti Němcům. Babička v příběhu také umřela, ale při bouřce, když šla naproti Edovi a jeho matce. V závěru příběhu se rodina stěhuje zpět do Prahy, jelikož Rusáci konečně dorazili osvobodit hlavní město. V knize je hezky srozumitelně vylíčeno historické pozadí příběhu, člověk se tu naučí i různé nářeční výrazy a místní lidové zvyklosti, což velmi kladně hodnotím i jako studijní materiál. Moc by mě zajímala filmová podoba této povídky.
jethro.tull
  7. 2. 2014, 19:52
Nepříliš povedená a nepříliš vtipná kniha, ve které autor nechal svůj milý a laskavý humor v předmluvě a v anotaci na další opus (Povídky, které inspiroval sám život!)a v příběhu se vtip jen občas mihne. Zato druhé stránky spisovatelovy osobnosti - sentimentu - je tu dost a dost. Někomu to přijde milé, pro mě je to nepříjemné překvapení, protože mám autora rád.
Ninuška
  2. 2. 2014, 12:02
Líbila se mi. Není to žádné velké dílo, ale humorné a úsměvné historky, které mě bavily. A je to jediná knížka, kterou jsem od pana Svěráka četla, ale mám ji i s věnováním, tak mě to těší dvojnásob :)
Frajer42
  24. 6. 2016, 18:48
Zdenda je bombarďák. Krásná kniha, která vezme člověka na velice milou plavbu zpět do dětství. Škoda, že tato plavba netrvá déle.
KirkaJopriva
  16. 1. 2015, 23:17
Při čtení jsem udělal jednu chybu. Nachystal jsem si svěrákovskou náladu a očekávání. Po několika kapitolách jsem pochopil, že je to chyba. A v ten moment začala být knížka BÁJEČNÁ. Smekám před unikátní formou, který bych asi bez vlastní zkušenosti nevěřil. Je to o dětství, očima malý kluka a přesto je to pro velké.
Koumák
  22. 8. 2014, 13:03
Velmi povedená kniha. Krásné vzpomínky na dětství. Knihu jsem měla přečtenou za chvíli, škoda, že je tak krátká