Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Informace

60%
3 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Informace

Podtitul: Historie. Teorie. Záplava


Autor:
Originální název: The Information: A History, a Theory, a Flood
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Dokořán - 2014
ISBN: 978-80-7363-656-2
Počet stránek: 400
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 7x v přečtených
v knihovně 5x v knihovně
k přečtení 6x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Dokořán (2014) 978-80-7363-656-2 400
Dokořán (2013) 978-80-7363-415-5 400

Informace je v určitém smyslu knihou o všem, co je páteří naší civilizace: o telekomunikaci, ochranných známkách, počítačích, genetice, spamu a memech, kompresi dat, kvantové mechanice i šifrách, slovnících, náhodě, entropii i řetězových dopisech. Zkušený autor kultovní knihy Chaos a řady dalších publikací uchopil téma „informace“ skutečně od základu – knihu otevírá půvabná kapitola o „dálkové řeči“ afrických bubeníků (komunikačnímu kanálu, jehož kapacitě se schopnosti naší civilizace vyrovnaly až ke konci 19. století) a v řadě pestrých kapitol nás seznamuje s historií a hlavními aspekty informačního věku. Co má s moderní civilizací společného klínopis, bizarní projekt francouzských mechanických telegrafů či neméně bizarní mechanický počítač Charlese Babbagea? Uvidíme, že velmi mnoho. Zdánlivě mrtvá historická témata autor oživuje moderním pohledem teorie informace a v často překvapivých paralelách ukazuje, jak se současná civilizace dostala tam, kde nyní je.

Informace je pozoruhodná kniha: abyste se do ní mohli ponořit a vychutnat její potenciál, nepotřebujete žádné zvláštní vzdělání, na druhé straně však otevře nikoli jeden, ale celou řadu nových horizontů i ostřílenému profesionálnímu informatikovi. (Založil/a: TeJoUsHeK)

(více)  

Štítky

více  
James Gleick James Gleick
*01.10.1954

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

lvasa
40% 40% 40% 40% 40%
  14. 1. 2014, 11:50
Tahle knížka pro mě byla docela zklamání. Zní to všechno dobře, ale bohužel je hodně vidět, že autor je prostě novinář a ne vědec. Sám se informatikou živím, a tak jsem si chtěl trochu rozšířit teoretické obzory, ale toho jsem se nedočkal. Text knížky se prakticky nikde nepouští do nějakých větších hloubek a vesměs vždycky popisuje jenom jakési metafory, které znalému člověku neřeknou nic nového, a neznalému člověku neřeknou vůbec nic. Kromě toho je kniha z 80% tvořena omáčkou typu historky z natáčení, což by bylo zajímavé, pokud by to mělo nějakou hlavu a patu, nicméně tomu tak není - většina kapitol vypadá spíš jako velice nahrubo setříděné poznámky o tom co si autor o daném tématu kde přečetl. Škoda, velká škoda. Doporučuji tuhle knížku vynechat a raději si přečíst výborné Marešovy Příběhy Matematiky.