Souboj říší: Velké obléhání

Podtitul: Křesťanství, nebo islám? Rozhodne bitva o Maltu

BB art - 2013
ISBN: 9788074613982

BB art (2013) 9788074613982 400

Píše se rok 1565. Ostrůvek uprostřed Středozemního moře působí jako strážce cest mezi Východem a Západem. Má se stát dějištěm jednoho z nejpodivuhodnějších příběhů odvahy, nesmiřitelných bojů a krvežíznivosti – obléhání Malty.
Právě tam, na holé skále si rytíři svatého Jana vybudovali svůj domov. Osmani je před několika staletími vypudili ze Svaté země. Teď je jejich pradávný nepřítel opět před branami. Bezpočet Turků přichází, aby malý ostrov oblehli, ale v cestě jim stojí jenom pár stovek rytířů a místních vojáků.
Mladý anglický šlechtic Nicholas Ingoldsby nemá zdání o poutech, která ho pojí s touto vyprahlou zemí. Přesto se po boku svých přátel, ostatních zbožných a chrabrých lidí, ale i dobrodruhů a mužů na útěku před zákonem postaví osmanským útočníkům. Obránci očekávají, že jim křesťanští vládci Evropy pošlou pomoc, ale ta stále nepřichází… (Založil/a: TeJoUsHeK)

William Napier William Napier
*1965

Richie
  24. 7. 2016, 20:52
Vcelku podařený román o dobývání Malty tureckými vojsky roku 1565. Jeho první část byla slabší - cesta hlavního hrdiny z Anglie až na Maltu byla zbytečně natahovaná a méně zajímavá. Od poloviny knihy, kdy se příběh odvíjel na pozadí velkého obléhání, je čtení podstatně napínavější a kvalitnější. Samotný příběh hlavního hrdiny příliš nezaujal - jeho aktér je na můj vkus popisován poněkud nevěrohodně (mladík bez zkušeností si počíná v každém boji jako dokonale vycvičený bojovník a rytíř). Velké plus dávám ale za popis celého obléhání. Autor se přidržoval známých faktů a pouze některé drobné události (především v závěru obléhání) si upravil.
Z hlediska historické věrohodnosti hodnotím román velmi dobře, z hlediska příběhu hodnotím román o něco hůře než podobnou knihu o dobývání Malty - Řád od Tima Willockse. 80 %
SGS
  30. 10. 2016, 19:33
Rozjezd byl trošku slabší, ale po prvních 100 stranách se již vrhneme do samotného obléhání Malty, které pak bez přestávky trvá již celý zbytek knihy. V historických vojenských knihách patří oblehání pevností k mým oblíbeným částem, dosud jsem ale četl jen knihy z dob starších. Pro mě tedy jde o první obléhání za použítí střelných zbraní, bál jsem se že tím to bude již trochu pokažené, příliš moderní, ale není to tak. Určitě doporučuji, kniha má výborné tempo, napětí je neustálé a těžko knihu odložit před dočtením.