Krev a mlíko

Krev a mlíko
Originální název: Feng ru fei tun (丰乳肥臀)
Poprvé vydáno celosvětově: 1995

Mladá fronta - 2013
ISBN: 978-80-204-2907-0

Mladá fronta (2013) 978-80-204-2907-0 700

Severovýchod Číny, třicátá léta minulého století. Zapadlý kout Náhorních Pustin, v němž se odehrává nejepičtější ze všech zápasů: boj o přežití. Padesát let moderní čínské historie od japonské okupace, přes občanské války, nástup komunismu, politické procesy, kulturní revoluci, po pád maoismu a zavedení ekonomických reforem, jež daly vzniknout Číně, jak ji známe dnes. Uprostřed toho drtícího víru, či snad na jeho okraji?, městys Velká Ohrada, v něm několik rodin a mezi nimi rod Šang-kuanů: nekončící řada dcer završená narozením vysněného syna. Kdo bude vzat, kdo ponechán? Kdo koho zapře, kdo postaví se zvůli? Velkolepé dílo mistra vypravěče, jenž namísto opěvování rájů sleduje dění nízko u země, kde pod kyvadlem historie jde skutečně o krk. Neuvěřitelná obrazotvornost, šťavnatý, osobitý jazyk, barvitost popisu a vytříbený smysl pro humor činí z románu Krev a mlíko jedno z velkých děl současné světové literatury. (Založil/a: TeJoUsHeK)

Guan Moye Guan Moye
*17.02.1955

Pett
  10. 6. 2015, 20:02
Napadá mě snad jen... tady se nikdo s ničím a s nikým nemazal! A byla to fakt síla... i přes zdánlivě mnohdy "absurdní" a drsnější notu příběhu jsem se nemohla od čtení odtrhnout... nejde o veselé čtení, ale koutky mi ujížděly snad na každé druhé stránce... trefné nadávky, osobitost postav a hra se slovy se mnou udělala své a párkrát mi ujelo i hlasité uchechtnutí... ale jinak... budete je všechny nenávidět, kroutit hlavou a pořád dokola si říkat... proboha, proč tohle a proč tamto? Budete chtít tu knížku téměř po každém odstavci pověsit za stránky do průvanu... nepochopíte... ale stejně je ani na chvilku nepustíte z hlavy...
Příběh Lu Achátky vám doslova vezme dech a dokonale uzavře celé vyprávění...neuvěřitelná "oslava" ženské síly a hrdosti...
Kocharowski
  12. 1. 2014, 18:07
Taková čínská verze Márquezových Sta roků samoty. V knize vystupuje asi milion postav se stejně znějícím nezapamatovatelným jménem, o inteligenci většiny z nichž se dá silně pochybovat, a jejichž motivace by pravděpodobně nerozklíčoval ani Freud. 20%
finduilas
  22. 8. 2014, 18:01
Neskutečně dlouhá kniha, která toho řekne hodně o národu, ale málo o člověku. Postavy jsou dobře vykreslené, stejně jako události, které prožívají, přesto však čtenář stojí mimo děj a nedokáže se do postav vcítit. Syrová četba o čínském dvacátém století se vší jeho krutostí a marností. Znovu už bych se neodvážila.