Tigrid, poprvé

Tigrid, poprvé

Podtitul: Průvodce životem inteligentního muže ve dvacátém století

Originální název: Tigrid, poprvé
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Mladá fronta - 2013
ISBN: 978-80-204-2026-8

Mladá fronta (2013) 978-80-204-2026-8 352

První knižní životopis Pavla Tigrida vychází v roce desátého výročí jeho smrti. Je to příběh člověka, který se celý život vyjadřoval psaným slovem, byl však hlavně mužem činu. Člověk, považovaný komunisty před rokem 1989 za jejich největšího nepřítele, paradoxně svůj zápas s nimi nevedl z pozic antikomunismu: věřil, že zvítězí, pokud osloví ty inteligentnější z nich a získá je na svou stranu. Snažil se o to hlavně na stránkách časopisu Svědectví, který vydával od roku 1956, ale zdaleka nejen tam. Svůj boj s komunisty vedl často bez rukavic, stejně jako oni. Obracel se k veřejnosti, ale byl nucen pohybovat se i ve světě tajných služeb. Jak vzdoroval strachu? A jak vůbec unesl svou obrovskou odpovědnost? Kromě příběhu celoživotního bojovníka s totalitou kniha nabízí i odpověď na otázku: Jak žít dnes a vlastně kdykoliv, pokud se člověk rozhodne pro bytostně aktivní roli. (Založil/a: Katniss Lavender)

Kebab Bursa
  20. 5. 2014, 18:47
Pavel Kosatík zase nezklamal. Životopis politika, kterého jsem za jeho života moc nebral, jsem četl se stejnou chutí jako detektivku. Utekl před holocaustem, utekl před kumunisty, přesto neztratil víru v demokracii ve společném státu Čechů a Slováků. Paradoxně usedl do vlády v okamžiku, kdy se Československo začalo rozpadat a Čechům více než na Masarykovských ideálech záleželo na hromadění majetku. Přes některé názorové piruetky mi Tigrid přišel poměrně konzistentní. Jen ta reálná Klausova politika ho nakonec také semlela.