Futurologický kongres

Futurologický kongres Originální název: -

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1977

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1977) 336

Soubor komických grotesek, pojatých jako úryvky z deníků a vzpomínek Ijona Tichého.

Obsahuje povídky:
- Osmá cesta
- Osmnáctá cesta
- Dvacátá cesta
- Dvacátá první cesta
- Dvacátá osmá cesta
- Pračková tragedie
- Futurologický kongres
- Profesor A. Dounda (Založil/a: matrosh)

Ghoulman
  11. 9. 2016, 17:09
Lemovi se povedlo něco takřka neuvěřitelného. Spojil nápaditý humor s vysoce závažnými filosofickými otázkami (s jejichž uchopením by měl problém nejeden profesor filosofie a to i kdyby se o podobné rozbory pokoušel ryze „seriózním“ způsobem). Proto je možné se u knihy jak královsky bavit, tak dlouhosáhle hloubat nad všemožnými tématy, od zákonitostí času, přes sílu reklamy. Autorovi se dokonce povedlo skvěle vystihnout (a tím pádem i předpovědět) i několik trendů současnosti. V knize je načrtnut (co načrtnut, mistrovsky ilustrován) kupříkladu dnes stále se rozvíjející kult těla a to v popisu genetických experimentů v „Dvacáté osmé cestě“. Obyvatelé jedné planety se v této části knihy v průběhu věků měnili dobrovolně svoji genetiku například proto, aby dosáhli co největšího sexuálního uspokojení. To vedlo nakonec k velmi bizarním mutacím (které v podstatě do jisté míry odrážely povahu svých majitelů). Dále zde můžeme být svědky dokonalého zmatení smyslů a identity ve „virtuálních“ realitách, v pasáži „Futurologický kongres“. V této (nejdelší) části knihy, je čtenář (absolutně brilantním způsobem) zmaten až k nepříčetnosti, spolu s nebohým hlavním hrdinou, který už od poloviny „povídky“ netuší, kde se nachází, kdo je a jestli to všechno není jenom sen (popřípadě jestli je to sen, který se zdá skutečně jemu). V tomto případě by se dalo celkem snadno nalézt napojení na naši současnou „krizi skutečnosti“, jež vyplývá z obrovského množství času tráveného u internetu a s ním spojené vytváření všemožných „síťových avatarů.“ (Podnět k úvaze – taky Vám přijde zvláštní, že v současném světě je na jednu stranu v podstatě nemožné se vyhnout nějaké formě sexu (čili výhradní tělesnosti), ale zároveň žijeme z velké části pouze „v našich hlavách“ a to díky všudypřítomné virtuální realitě?). Každopádně ať už vás podobné otázky zajímají, či nikoliv, kniha funguje i jako čirá zábava, takže se u ní můžete i odreagovat a ponořit se do světa (či světů) fantazie, která snad nezná hranic. Pro každého fanouška sci-fi, filosofie i humoru ideální.
s-reader
  1. 7. 2010, 13:05
Jedna z mých nejoblíbenějších Lemových knih. Titulní povídku jsem četl několikrát a pokaždé jsem našel něco nového, něco, čemu jsem se musel, byť opatrně, protože to z dnešního pohledu není až tak veselé, pousmát.
jaryj07
  4. 10. 2013, 11:00
Paráda. Kniha , která má v sobě snad úplně všechno. Výborně se čte, je vtipná, satirycká, ale i plná hlubokých myšlenek. Moje první knížka od tohoto autora. A jsem si naprosto jistý, že ne poslední. Všem doporučuji.
matrosh
  27. 7. 2011, 6:47
Dokonalé propojení filozofických úvah, science-fiction a společenské satiry. Tímto dílem si mě Lem opravdu získal a rozhodně ho můžu vřele doporučit každému.
basa_Pitrs
  31. 8. 2016, 1:30
Je to samozřejmě geniální dílo. Autor propojil zdánlivě neslučitelné žánry. Vše se opírá o velmi originálně pojaté sci-fi, které je okořeněné úderně vtipnou satirou, filosofickými úvahami a občas i tragickými až apokalyptickými scénami. Mezi jednotlivými povídkami (cestami), však existují značné rozdíly. Zatímco Osmá cesta (v knize hned první) mne pohltila a od srdce rozesmála, tak cesta Dvacátá první mne naopak velmi nudila obsahem i formou (vzpomněl jsem si na Solaris a přirovnal bych to k ní - velmi odborné, čili obtížně čtivé). Celkově však určitě palec nahoru, z knihy vyzařuje optimismus a pozitivní smýšlení i v situacích, kdy jde o život.