Spisy 4: Stín z času

Spisy 4: Stín z času

Plus - 2013
ISBN: 978-80-259-0130-4

Plus (2013) 978-80-259-0130-4 472

Čtvrtým svazkem Stín z času se v nakladatelství Plus uzavírá souborné vydání beletristických spisů jednoho ze zakladatelů moderní fantastické prózy H. P. Lovecrafta. Kniha obsahuje rozsáhlý román V horách šílenství a po něm následují významné povídky z posledního období, mimo jiné Stín nad Innsmouthem, Věc na prahu či Stín z času. Na prahu čtyřicítky se Lovecraftův život uklidnil a projasnil, přestože i nadále žil ve značné chudobě. Rodinné úspory se stále tenčily a špatně placené redakční úpravy textů jiných autorů jej uživily jen stěží. Ve své vlastní tvorbě však byl Lovecraft kupodivu daleko soustředěnější a v té hrsti povídek z posledních let promyšleně experimentoval. Zároveň si živě dopisoval s desítkami přátel a autorů, a stal se „zpovědníkem, rádcem a poručníkem" bezmála celé jedné generace autorů americké fantastické literatury. A jako fascinující osobnost přetrvává ve svém díle dodnes. (Založil/a: Johny van M.)

HPL
  13. 12. 2013, 23:09
Na pátý a poslední díl sbírky jsem vpodstatě čekal již od roku 2010, kdy jsem se o novém vydání kompletní Lovecraftovy tvorby v Sebraných spisech dozvěděl. Proto jsem v okamžiku, kdy jsem jej náhodou v knihkupectví uviděl, neváhal ani na vteřinu do něj investovat.
Kvalitativně na vysoké úrovni, hlavně díky Horám šílenství a Stínu nad Innsmouthem - a také faktu, že autorův styl psaní a způsob myšlení je již plně vyvinutý a zformovaný, a jsou to poslední povídky, které stihl za svého krátkého života napsat.
Pro Lovecraftova fanouška jednoznačná povinnost, stejně jako ostatní 4 knihy.
Pro ty ostatní? Love it or hate it, je to hodně srdcová záležitost.