Princezna z Marsu

Poprvé vydáno celosvětově: 1917

Paseka - 1995
ISBN: 80-7185-031-4

Paseka (1995) 80-7185-031-4 196

První kniha série John Carter, pán Marsu. (Založil/a: matrosh)

Richie
  24. 3. 2014, 19:55
Příběh na pomezí fantasy a scifi, který byl napsán před více než 100 lety, neztratil ani po tak dlouhé době nic ze své přitažlivosti. U takto starého románu nelze hodnotit určitou naivnost některých technických popisů - důležitý je především styl vyprávění. Děj plyne velice svižně, čtenář není zbytečně zahlcován podrobnostmi a dlouhými popisy cizího, marťanského světa. Burroughs na svou dobu prokázal velkou fantazii a svůj vymyšlený svět na Marsu nám přiblížil v dobrodružném ději se sympatickým hrdinou v hlavní roli.
Kdysi dávno jsem jako kluk hltal komiks o dobrodružstvích Johna Cartera na Marsu. Nyní jsem si konečně přečetl i literární předlohu a byl jsem neméně okouzlen. Jak píše ve svém komentáři Novinha, také si myslím, že Burroughsova sága o dobrodružstvích Johna Cartera byla pro mnohé pozdější spisovatele inspirací.
I přes mnohé nedostatky dám románu plné hodnocení. Je to pro mě zlatá klasika stejně jako třeba v žánru horor román Dracula.
Bred
  6. 5. 2013, 15:10
...prostě kdysi šla sci-fi dělat i bez počítačů, vesmírných lodí, složitého vysvětlování/vymýšlení vynálezů a zbraní, a hlavní byl příběh! Směle se odvažuji říct, že je to z toho nejlepšího soudku SF, co jsem kdy četl. Už se těším na další díly série.
pratoriax
  6. 12. 2014, 11:59
Tak to byla nadherna knizka. Videl jsem filmove zpracovani, o kniznim jsem nemel ani tuseni a prisel jsem na nej nahodou. Nicmene obe verze se relativne lisi a tak jsem mel z knihy i neco noveho. Presto ze nejsem fanouskem scifi literatury, v serii budu urcite pokracovat, todle totiz v mych ocich neni ani zdaleka typicke scifi mozna o to vic je pro me kouzelnejsi.
PS: kdybych rozvedl tu zminenou myslenku inspirace pozdejsich autoru science fiction literatury, co treba stroj na vyrobu kysliku na Marsu v Totall Recall? :)
Novinha
  8. 9. 2011, 16:11
S chutí jsem zabrousila do pulpových počátků sci-fi žánru a sáhla po knize od jednoho z nejvýznamnějších autorů tehdejší doby. Je až neuvěřitelné, že tento román bude za chvíli slavit sté výročí vzniku (kniha vyšla poprvé v roce 1917, ale příběh vycházel už dříve v seriálové podobě). Nechybí mu nic - napínavý děj, exotické mimozemské prostředí, romance, bitvy, fešný, schopný a galantní hlavní hrdina John Carter, zelení krutí marťané a nádherná marťanka Dejah Thoris.
Při čtení jsem často měla pocit deja vu. Mnoho pozdějších spisovatelů se inspirovalo Burroughsovými romány a je to poznat. Schválně, co se vám vybaví při slovu marťan? Zelení mužíčci? ;-) Princezna z Marsu právem patří k pulpové klasice se sci-fi prostředím, dějem heroické fantasy a s westernovými prvky. Už se těším na další díl...
matrosh
  15. 8. 2011, 20:55
musím přiznat, že jsem od této knížky očekával těžkopádnou zastaralost a archaickou mluvu a právě proto mě mile překvapila svižnost děje, silné postavy (samozřejmě heroické) a monumentální fantasy. Tohle je teda úplně jiná liga než nudný Tarzan, kterého si pamatuji z dětství. Rozhodně zapátrám po dalších dílech a fandům fantasy vřele doporučuji. a archaická mluva tam je, ale jen podporuje sílu příběhu.:)
zeli1
  8. 5. 2016, 16:51
Kniha z roku 1917, nadčasová, prý se touto knihou nechal inspirovat George Lucas u svých Star wars, to hovoří za vše:)