Báječný lhář

Báječný lhář

Barrister & Principal - 2013
ISBN: 978-80-7485-000-4

Barrister & Principal (2013) 978-80-7485-000-4 144

Druhá světová válka, holocaust, Osvětim, Buchenwald… Napadlo by někoho snad, že tato témata, se kterými se Němci vyrovnávají už po několik generací, bude právě německá autorka problematizovat, tak trochu se jim vysmívat, ba někdy je přímo karikovat? Susann Pásztorová to v Báječném lháři dělá a umí to báječně. A může si to dovolit, protože hovoří ústy nonkonformní hrdinky, šestnáctileté puberťačky zvané Tigerlily, která si nebere servítky a celou svou rodinu, od dědečka přes tetu a nevlastního strýce až po vlastní mámu, pěkně nemilosrdně tepe. Ale právě díky ní a jejímu referátu z německých dějin se celá rodina sjede, aby uctila 100. nedožité narozeniny svého těžce zkoušeného předka. Tak trochu hrabalovský pábitel Jóži Molnár totiž pro mnohé zůstává hádankou. S pěti různými ženami měl pět potomků. Dvě děti spolu s druhou manželkou ztratil v Osvětimi a sám byl vězněn (?) v Buchenwaldu. Tento úžasný vypravěč příběhů zanechal svým potomkům četné verze svého života. Jeho pozůstalost sestává z fantastických historek, tragických spletitostí a vydatných lží. Ale co z toho je vlastně pravda? Jak se k ní dobrat a jak s ní naložit? (Založil/a: alča87)

Medvědi Nespí
  13. 9. 2015, 0:44
Původně jsem si knihu vybrala, protože mě příběhy osob, které mají zasebou koncentrační zařízení, zajímají. Tato kniha však popisuje aktuální období a pohled dvou generací, které mají syndrom "druhé generace", zde i třetí. Kniha sice vypráví o válce, ale tak nějak spíše o jednom člověkovi a dopadu jeho jednání na dalších 9 osob. Kniha se dobře četla a určitě dává prostor k zamyšlení.