Vetřelec

Poprvé vydáno celosvětově: 1979

Argo - 1995
ISBN: 80-85794-75-6

Argo (1995) 80-85794-75-6 240

Posádka kosmické dopravní lodi Nostromo, která míří z obchodních cest zpět na zemi, je předčasně probuzena palubním počítačem ze spánku. Pasažéři zjišťují, že jejich loď zachytila nějaký vzdálený signál... (Založil/a: matrosh)

Barabura
  25. 2. 2011, 22:20
Proboha, já jsem nevěděla, že můj nejoblíbenější film je natočen podle knížky. No tak to si musím hned přečíst. Doufám, že to bude aspoň tak dobrá jako filmové zpracování.

Aha, díky za vysvětlení.
jehlaspichlas
  27. 8. 2011, 16:41
Na spoustů filmů je nějakým spisovatelem na základě scénáře filmu napsána filmová
novela: např: O. S. Card: Propast; C. Black: Dobyvatelé ztracené archy: A. D. Foster:
Vetřelec: mezi další autory, kteří píšou filmovou novelu jsou: Leonore Fleischer;
J. Vinge a další i samotný Steven Spielberg: Blízká setkání třetího druhu apod.
Jde o knihy napsané podle původního filmového scénáře.
HPL
  2. 1. 2016, 17:00
Moc jsem od toho nečekal, ale xenomorf je mazel a mně nedalo a musel jsem mu dát šanci. A to i přes zřejmý fakt (tohle mimi přece patří Gigerovi!), že se jedná o literární kaciřství - knihu na základě filmového scénáře.
Začátek (a bohužel i celá první půlka) je neskutečná nuda. Na tak malou knihu spousta (ale opravdu SPOUSTA!) zbytečných slov. Překladatelům navíc očividně nedošlo, že o lodích se nemluví v mužském rodě. A vlastně celý překlad je dost laciný. Druhá půlka je naštěstí lepší, a to znatelně. Některé scény už dosahují kvalit filmu, leč nepřekonají. Jako jediné plus tak shledávám pár míst ze "zákulisí", které se nedostaly ani do DC verze. Ale těch negativ… Nejvíc zamrzí určité anatomické nesrovnalosti u vetřelce a taky nevyužitý potenciál. Látka si zasluhuje daleko kvalitnější zpracování. Fosterova popisnost (a vůbec vypravěčský "talent") stojí za pendrek, těžce nezáživný styl. Jde skutečně jen o tupé přepsání scénáře, bez přidání jakékoli vlastní atmosféry. Nevidět film, tak knihu nedočtu.
Zdejší hodnocení (momentálních 84%) je smutné plivnutí kyseliny do ksichtu všem skutečně dobrým a nedoceněným sci-fi. Naprosto zbytečná kniha, co navíc promarnila svoji šanci. Po odložení jsem si musel jít spravit chuť filmem.

PS: Velmi dobře to vysvětluje ve svém komentáři xenin. Je skutečně k zamyšlení, kde by dnes Vetřelec byl, nebýt Scotta, Gigera, brutální hudby a vůbec tolika talentovaných lidí kolem.
scajo
  26. 12. 2012, 21:24
Ve své podstatě zbytečná kniha, která toho jako novelizace filmu o mnoho víc než legendární snímek Ridleyho Scotta nenabízí. Je pravda, že se to čte pěkně, ale do značné míry jde prostě jen o otrocký přepis filmových scén. Zkrátka - film je v tomto případě lepší.
Tardis
  21. 5. 2015, 14:14
Poměrně atmosférické a děsivé. Bod navíc za dobře integrovanou postavu kočky. Ovšem chvílemi se ten děj trochu vleče a samotná zápletka je podprůměrná. Kdybych viděla film, asi bych hodnotila hůře.
xenin
  19. 5. 2012, 11:40
Dost průměrná kniha, přemýšlím, jestli by byl Vetřelec tak úspěšný nebýt geniálních lidí kolem - režisérem počínaje, skvělou Weaverovou i dalšími herci a na horror povedeným scénářem pokračuje a Gigerovými kreacemi konče. Odpověď pro mě jednoznačně zní - ne. Byl by přesně jako tato kniha, průměrným dílem, které přečtete a pak na něj zapomenete. Tato kniha dost otrocky napodobuje původní film, nepřidává nic vlastního, dokonce některé věci zjednodušuje a některé zcela vynechává. A hlavně ani zdaleka nevytváří tu atmosféru plnou děsu z neznámého jako film
Khanos
  26. 5. 2011, 20:16
Film "Vetřelec" (Alien) není natočen podle knihy! Kniha je novelizací filmu, nicméně mimořádně zdařilou novelizací. Četl jsem i novelizaci filmu druhého a A.D. Fosterovi se musí uznat, že svět Vetřelce nejen perfektně odhadl, ale jeho novelizace ožívají vlastním životem a jsou nezávislé na původní filmové předloze. Jednoznačně doporučuji přečíst nejen fanouškům Vetřelce ale i zarytým čtenářům kvalitně napsané sci-fi literatury.