Následky

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-705-8

Host (2013) 978-80-7294-705-8 312

Před třinácti lety strávila dnes jednatřicetiletá Sára Farberová tři roky zavřená ve sklepě se třemi dalšími dívkami. Jednou z nich byla její nejlepší přítelkyně, která věznění nepřežila.

Sára, která se snaží vyléčit z posttraumatické stresové poruchy, aby mohla začít žít plnohodnotný život, se dozvídá, že její únosce by mohl být propuštěn. Z vězení jí posílá dopisy a Sára je nyní nemůže nadále ignorovat. Pomocí náznaků obsažených v únoscových dopisech může zabránit tomu, aby sadistický psychopat znovu ubližoval. Musí však překonat strach a vyrovnat se s nenávistí svých společnic ze sklepa, které se rozhodly navždy ji vyškrtnout ze svého života. Spolu s nimi postupně zjišťuje, že zvěrstva a brutalita ještě zdaleka nejsou u konce, a začíná hledat cestu, jak se osvobodit od minulosti.

Psychologicky laděný příběh vyprávěný v první osobě má v sobě introspektivní brilantnost knih Tany Frenchové. Postava Sáry připomene čtenáři i Clarice Starlingovou z Mlčení jehňátek. (Založil/a: Rosie5)

Rosie5
  19. 10. 2013, 22:02
Román s pronikavým psychologickým vhledem. Zanová kombinuje začátek ostrý jako břitva s napětím, které nutí čtenáře obracet stránky… To nesmíte propást. - Lisa Gardnerová, autorka světového bestselleru Chyť mě
Pihtipudas
  20. 3. 2014, 17:31
Téma poměrně děsivé, zpracování čtivé, výborně prokreslená psychika hlavní postavy. Autorka (pro mě) překvapivě nevěnuje až tak moc prostoru vyprávění ze sklepa, ale mnohem více se zaměřuje na to, co se dělo "po", na život hlavní hrdinky, na její pocuchané nervy, na to, jak se se vším (ne)vyrovnává. Lehké náznaky toho, proč Sáru ostatní spoluvězeňkyně ze sklepa nenávidí, čtenáře napíná v průběhu celé knihy, zajímá ho, co tak hrozného mohla provést, když to přece byla ona, kdo všechny zachránil. Úžasnou pasáží je část, kdy se Sára zamýšlí nad tím, že opravdu mohla být vinna tím vším, že vlastně nebyla oběť, ale viník - nejen tady autorka předvedla velkou schopnost empatie a vůbec v celém románu se dost intenzivně do svých postav vžila (není divu, když to celé psala ve sklepě a navíc byla odjakživa posedlá vyhledáváním podobných případů a strachem o svůj vlastní život). Rozuzlení zápletky je částečně očekávatelné, částečně dost překvapující. Není snadné se oprostit od všeho, co v knize čteme, rozhodně to není žádné oddychové čtení, spíše naopak. K přečtení bych Následky ale doporučila.
lvasa
  14. 1. 2015, 9:31
Docela dobře napsaná kniha, i když musím říct že hlavní hrdinka mi nebyla nějak extra sympatická. Ke konci přijde několik "twistů", ale jsou buď očekávatelné, nebo tak trochu přitažené za vlasy. Ale i tak, zábavné čtení, které nesklouzává k nějakému gore pitvání, spíš jsou tam jen náznaky.