Jeroným Pražský

Originální název: Jeroným Pražský
Poprvé vydáno celosvětově: 1966

Svobodné slovo - 1966

Svobodné slovo (1966) 240

Monografie o životě a díle významného reformačního teologa vychází k 550. výročí jeho smrti. Popisuje středověké školství, zvláště vysoké, a studium Jeronýmovo na pražské universitě a v cizině. Podrobně sleduje boj o Viklefa, jehož se Jeroným horlivě účastnil po boku Husově. Největší pozornost věnuje kostnickému koncilu a Jeronýmovu odsouzení. Do druhé části jsou dílem zařazeny ukázky z literární pozůstalosti M. Jeronýma Pražského, dílem svědectví současníků o jeho osobnosti a působení. (Založil/a: vladislaus)

Děčínský
  9. 6. 2016, 8:59
Jako milovník historie a filosofie jsem si přišel na "své"! Kniha je až neuvěřitelně čtivá i když odbornými výrazy netrpí. Takový nestranný pohled na život Jeronýma Pražského by se dnes (2016), nedalo ani vytisknout. Zde je zcela odhalena podvodná církevní činnost (zejména římsko-katolická), že to je až neuvěřitelné, že se najdou ještě lidé, kteří ji tolerují. Tato doktrína je stejně zločinná jako jiné náboženské spolky. V daném případě je to církev ze které mohl vzniknout fašismus. Jeroným je pro mne nyní vyšší svým životem než Mistr Jan Hus. Zajímavé je jeho prohlášení že Čechové pochází z Řeků (východních křesťanů- Byznantinců)! Jak byl velký myslitel je vidět i z přetištěné stati "Štít křesťanské víry" a ostatních.
Nakonec citát: Vzdávám-li své vlasti povinnou čest a bráním-li ji ze všech sil proti lhářům,..." To by se musela přepsat celá kniha.