Originální název: Count Zero

Laser-books - 2015
ISBN: 978-80-7193-388-5

Laser-books (2015) 978-80-7193-388-5 330
Návrat (1997) 80-7174-831-5 322

Gibsonova vize budoucnosti je stylizovaně depresivní a děsivě pravděpodobná. Od černého trhu se softwarem a troufalých počítačových kovbojů, kteří vnikají mozkem napřed do neuvěřitelně složitých systémů a obírají je o fantastické peníze... přes haute culture světa umění, kde se skutečný génius schovává v podzemí jako lovná zvěř... až k pozlacené říši technokratů z velkých korporací, kde geniální aristokraté potřebují celou armádu skvěle vybavených a skvěle placených žoldnéřů na to, aby přešli od jednoho zaměstnavatele ke druhému.

Román poprvé vyšel v originále v roce 1986. (Založil/a: matrosh)

HPL
  10. 10. 2016, 20:44
Zcela upřímně mi bylo jasné, že kvalit Neuromancera to zkrátka nemůže dosáhnout, nicméně i tak je návrat do světa korporací velmi příjemný. Nový překlad (2015) je znát (a z většiny je zdařilý, hlavně slang) - Neuromancera jsem četl původního a bylo to dost krkolomné.
Počáteční nadšení však brzy vyprchá. Děj se NESKUTEČNĚ vleče a zajímavý začne být až v poslední třetině (a ve finále to pak pro jistotu opět zkazí).
Zkrátka jakékoli srovnání s prvním dílem je urážka. Pasáže nevyslovitelné nudy, nevýrazný a velmi nezajímavý děj. A s postavami je to snad ještě horší. Do čtení jsem se musel vyloženě nutit a většinu času (tak ze 2/3) mě to absolutně nebavilo.
Ach jak mi jen Case a Molly chyběli. Gibson se však pravděpodobně příliš obával recyklace...
A tak jediné chvíle, kdy jsem se bavil, byly jakékoli odkazy na předchozí díl (hlavně rozvinutí hl. myšlenky z Neuromacera je fakt bomba! …jen se k němu musíte prokousat). Záhadné boxy, mainframe a vlastně i Virek byly super, ale to vše zkrátka nevyrovná neskutečné nedostatky. Kniha působí jako slabé nedochůdče a (kvůli nastavené laťce) vůbec jedno z nejhorších pokračování, co jsem kdy četl.

PS: ach ano, opět se setkáme s českým pivem, jak milé Bille :)
PPS: 2 kapitoly mají (naprosto) stejný název :D No to jsem ještě neviděl...
PPS: taky bych si koupil Zeiss-ikony. A klidně je po smrti vrátil
G8
  31. 12. 2015, 9:21
Gibsonova forma, s jakou sděluje čtenářům právě akorát dostatečné množství reálií okolo, aby zbytek dokreslila jejich fantazie a vše přitom fungovalo, je ohromující. Doporučuji předtím nastudovat Neuromancera, jinak může být vplynutí do děje docela dost náročné; Gibson si s nějakým vysvětlováním moc hlavu neláme.
Taylor
  4. 8. 2015, 15:38
Stejne skvěla jízda jako u Neuromancera. Není tu však již to ohromení, protoze všechny výrazy a slang tu již byli v knize predesle, což však knize neubírá nic na půvabu, ději a pocitu, že kyberpunk je jeden z nejlepších literárních žánrů.
Hedgehog
  29. 6. 2014, 19:24
Oproti Neuromancerovi je kniha "stravitelnější" a méně náročná na soustředění. Příběh je vyprávěn ze tří pohledů, několik dějových zvratů je překvapivých a až samotné finále vlastně vše vysvětlí. Volné pokračování důstojně navazuje na kultovní první díl. Teprve má druhá zkušenost s tímto žánrem, ale velká spokojenost.