Jak vypálit Chrome

Laser-books - 2008
ISBN: 978-80-7193-262-8

Laser-books (2008) 978-80-7193-262-8 263
Návrat (2004)

Desítka brilantních, originálních, naturalistických a vzrušujících příběhů od jednoho z nejvlivnějších autorů současnosti. S pronikavou a pochmurnou vášní a silným smyslem pro detail jsou syntézou popkultury, rozvinutých technologií a mimořádných literárních schopností.
Temná vize počítačových kovbojů, biologicky zdokonalených vojáků štěstí a hi-techových jedinců vyřazených z normálního života získala Williamu Gibsonovi nebývalou chválu. Obsahem této sbírky jsou jeho nejlepší povídky a příběhy z oblasti fikce. Jsou kritické, nemilosrdné, vášnivé. Gibson v nejlepší formě.
Podmanivým způsobem předpovídají nárůst vlivu nadnárodních korporací či mimořádně návykovou povahu kyberprostoru. William Gibson - v osmdesátých letech guru kyberpunku, dnes prorok kybernetického světa budoucnosti, ovládaného moderními technologiemi a virtuální realitou.
Jak vypálit Chrome je jednoduše jednou z nejpůsobivějších autorských sbírek science fiction.

Povídky:
- Wiliam Gibson: Johny Mnemonic (Johny Mnemonic)
- Wiliam Gibson: Gernsbackovo kontinuum (The Gernsback Continuum)
- Wiliam Gibson: Fragmenty hologramové růže (Fragment of a Hologram Rose)
- Wiliam Gibson, John Shirley: Svůj ke svému (The Belonging Kind)
- Wiliam Gibson: Zapadákov (Hinterlands)
- Wiliam Gibson, Bruce Sterling: Rudá hvězda, zimní orbit (Red Star, Winter Orbit)
- Wiliam Gibson: Hotel Nová růže (New Rose Hotel)
- Wiliam Gibson: Zimní tržiště (The Winter Market)
- Wiliam Gibson, Michael Swanwick: Na život a na smrt (Dogfight)
- Wiliam Gibson: Jak vypálit Chrome (Burning Chrome) (Založil/a: matrosh)

HPL
  24. 11. 2015, 1:11
Tak na tuhle lahůdku jsem se jako velký fanda sci-fi chystal již dlouho, a tak když kamarád nadhodil, že mu leží doma, neváhal jsem. Přesto jsem nevěděl, co přesně čekat a snažil se vyvarovat přílišných očekávání. A dostala mě hned první věta úvodu (nikoli předmluvy - ta stála za prd)!

• Johnny M.: Kdysi v pravěku jsem viděl film (jediné co si z něj pamatuju je Keanův xicht :P), ale samozřejmě mě ani nenapadlo, že je snad podle knížky. Text je trochu chaotický (ale jen malinko). Spád na úkor vykreslení světa. Výbornej Jones! Autorova fantazie se nezapře. Těším se na Sprawl.
• Kontinuum je nikoli nezajímavé zamyšlení, přesto tak trochu o ničem.
• Fragmenty jsou to samé v bledě modrém, navíc mega krátké.
• Svůj k svému sice začíná jako pěkná sra*ka, nicméně nenechte se odradit - konec a pointa stojí za to. Super nápad, zaujal, pobavil.
• Zapadákov vypadal slibně a trochu mi připomínal Gateway. Kvalitní myšlenka si ale zasloužila krapet více rozvést.
• Rudá hvězda není nijak originální, ale rozhodně neurazí ani nenudí, víra s dlouhodobou udržitelnost sovětského vesmírného programu zůstává jako vždy úsměvná, nicméně většina autorů jej tenkrát zahrnovala do své tvorby. Navíc má tato povídka (oproti podobným tohoto tématu) celkem povedenou alegorii. A nakonec mě i dost bavila, i když hl. motiv toho všeho moc uvěřitelný nebyl... Konec pěkně divokej, ale zdařilej, takže nakonec paráda.
• New Rose Hotel: Je tomu již dobrý půltucet let, co se mi na harddisku válí film stejného názvu (s nadpozemským castingem Argento-Defoe!!) a já se dodnes nebyl schopen se na něj podívat - a on je podle knížky?! Navíc mi vrtalo hlavou, jaký zde bude onen scifi prvek. Povídka má brutální jazyk (v originále se musí jednat o pochoutku!). Tohle je něco jinýho! Velmi sugestivní, možná ne nejlepší, ale oslovila a dostala mě nejvíc.
• Tržiště má opět zajímavou formu i námět, ale to je celé.
• Na život a na smrt je sice jen taková srandička (i když nakonec s podtextem), nicméně celkem poutavá. Jen ten překlad jmen...
• Jak vypálit Chrom je čistokrevnej poctivej kyberpunk, ale opět strašně podobný ostatním povídkám. Chrome sice zajímavá, ale poněkud nevyužitá. Pěknou atmosféru kazí nevýraznost zápletky.

Postupem povídek se Gibsonův vypravěčský um znatelně zlepšuje. S textem si vyloženě vyhrává (nutno neupřít chválu i překladatelům!). Líbí se mi jeho inspirace Japonskem (jen se projděte po jejich městech a řekněte, že nevypadají jak z budoucnosti!). Platilo tenkrát a platí stále. Přesto se nemůžu ubránit pocitu, že si bylo hodně povídek až příliš podobných (2. a 3. Jsou navíc poněkud nudné a mohou od další četby odradit – nedělejte to ;)). Za nejlepší musím označit New Rose Hotel (pravděpodobně ze subjektivních důvodů), přesto téměř všechny povídky obsahovaly něco, co mě zaujalo.
Gibsonova práce očividně ovlivnila dnes už několik dalších generací jak fanoušků, tak tvůrců, a nelze než litovat, že jsem ji nemohl číst v době vzniku. Přesto (téměř) nezestárla, i když šokovat se jí dnes již (až na toho delfína z Johnyho) nepodaří.
Takže ruku na srdce, na plný počet to není. Přesto klobouk dolů před věcmi, co se honí Gibsonovi hlavou... Asi bychom si rozuměli. Poctivých 85% a 4*