Volný pád

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Paseka - 2013
ISBN: 978-80-7432-335-5

Paseka (2013) 978-80-7432-335-5 251

Kniha Nicolaie Lilina, volně navazující na jeho prvotinu Sibiřská výchova, je fascinujícím portrétem čečenské války, v jejímž ohni se ocitá Lilinův autobiografický vypravěč Kolyma poté, co je nedobrovolně odveden na vojnu a kvůli pokusu o útěk za trest přidělen k záškodnickému oddílu.
Válka není v autorově podání nahlížena z odstupu, v širších politických a dějinných souvislostech, ale perspektivou pohledu vojáka, jehož jediným cílem je přežít. Lilin se nevyhýbá líčení krutostí, jichž se dopouštěli vojáci na obou stranách, názorně ukazuje tupou poslušnost vojáků i špinavou hru vojenských štábů, pro které nemá lidský život žádnou cenu, ať už jde o život nepřátel, vlastních vojáků či bezbranných civilistů. Jeho nelítostný obraz čečenského konfliktu, provázeného nebývalou brutalitou a masovým porušováním tradičních konvencí vedení války, je strhující četbou i naléhavým svědectvím, jež dalece překračuje obvyklé hranice žánru válečné literatury. (Založil/a: Bred)

Nicolai Lilin Nicolai Lilin
*12.02.1980

achilles
  23. 3. 2015, 7:37
Volné pokračování příběhu hlavního hrdiny, tentokrát ve válce. Vyprávění je stále živé, ale zdaleka nedosahuje kvalit Sibiřské výchovy, která byla o level výše. Příběh je čistě vojenský a tudíž popisuje fakta, těžko lze fabulovat.
buchtys
  17. 12. 2014, 21:11
Asi nejlepší knížka o válce v Čečně jsem zatím četl. Moc se mi líbila i jeho první knížka Sibiřská výchova a nečekal jsem že tahle jí překoná, ale po přečtení obou dávám obě na stejnou úroveň, a to hodně vysoko.
kappa
  29. 4. 2016, 9:14
5*- Skvělá knížka o novodobé válce. O normálním klukovi, který se nechtěně dostal v rámci povinné vojenské služby do válečného konfliktu. Sibiřská výchova byla skvělá, ale Volný pád ještě lepší.
Warcoprix
  2. 3. 2016, 14:51
Velice čtivě popsaná surové realita novodobé války. Naprosto věrně si dokážu představit, na základě této knihy, jak rychle a totálně se člověku i ve střední Evropě může změnit život od základu. Ve válečné Čečně proti sobě často stojí vojáci, co pár let před tím v rámci SSSR bojovali pospolu v Afghánistánu. Lidé, kteří se stávají figurkami ve hře jiných a nemají jinou možnost než se brutálně surově snažit přežít.