Vesmír z ničeho

Vesmír z ničeho

Podtitul: Proč existuje něco, místo aby neexistovalo nic

Universum - 2013
ISBN: 978-80-242-4145-6

Universum (2013) 978-80-242-4145-6 224

Fascinující kniha o tom, jak náš vesmír vzešel z ničeho. Světoznámý teoretický fyzik Lawrence Krauss nám se svojí výjimečnou schopností vysvětlit složité věci jednoduchým způsobem pomáhá pochopit vesmír bez zásahu Stvořitele. Jak v doslovu říká respektovaný evoluční biolog Richard Dawkins: „Bylo-li Darwinovo dílo O původu druhů tím nejtěžším úderem supernaturalismu, Kraussův Vesmír z ničeho je jeho ekvivalentem v kosmologii. Název přesně odpovídá tomu, o čem kniha je. A to, co říká, je ohromující.“ (Založil/a: Bred)

Lawrence M. Krauss Lawrence M. Krauss
*27.05.1954

smajlinka
  21. 4. 2014, 22:27
Bohužel nemůžu souhlasit s názorem,že složité věci jsou podány jednoduchým způsobem.Asi jsem od knížky čekala něco jiného, každopádně jsem spoustě pasáží vůbec nerozuměla:-(
Skrblik
  28. 8. 2015, 10:17
Neskutečný intelektuální nářez. K úplnému porozumění je nutné mít jistý fyzikální background, určitě ovšem doporučuju přečíst každému, koho zajímá věda, naše chápání světa a rád si rozšiřuje obzory. Nutno podotknout, že kniha je tendenční, neb autor je velmi angažovaný vědec. Doslov Richarda Dawkinse je jedním z nejlepších doslovů, co jsem kdy četl, a celému dílu nasazuje parádní korunku.
galactus
  23. 7. 2016, 19:50
Obsahuje spoiler spoiler Mám rád Lawrence-a Kraussa, a hlavne jeho panelové diskusie s ľuďmi ako Neil deDrasse Tyson alebo Richard Dawkins. Tematika Veda vs. Boh je veľmi ťažká, ale mám ju rád, oba aspekty. Každopádne Lawrence v tejto knihe Vesmír z ničoho podáva úplne suché vysvetlenie ako vznikol náš vesmír. Pojem "Nič" samozrejme zahŕňa všetky fyzikálne zákony, sily, konštanty, a celú matematiku a chémiu nášho vesmíru. Tým pádom nezostáva nič iné, ako definovať prázdny priestor (vákuum) ako "Nič" spolu s týmito fyzikálnymi zákonmi. Vieme, že existujú virtuálne častice v protónoch a neutrónoch a v prázdnom priestore, ktoré vzniknú iba na malú chvíľu, a potom opäť zaniknú. Skade sú? Z "ničoho"
Teda jednou vetou povedané, náš vesmír vznikol kvantovou fluktuáciou virtuálnych častíc. Ale toto "nič" zahŕňa matematiku, fyzikálne zákony, sily, konštanty, a napokon vznik chémie.
Martey
  2. 11. 2015, 12:59
No, musím byť tiež kritický. Velké sklamanie- ževraj fenomenálného bestseleru! Ano, je tam vela zaujimávých, neuveriteľných právd, ale pointa je v tom, že je to písane nie najjednoduchšou formou pre bežného nazaujatého čitatela. Nejaký fyzik a kozmolog by si to mohli určite pochavalovať, ale nie človek, ktorý nemá o vesmíre vedomosti. Nie je to lahko podané, sú tam nabúchané ťažké fakta prepletené s filozofiou o stvorení, fungovaní a zániku vesmíru. Strácal som sa, nevedel som ako to bolo presne myslené, nehovoriac o predstave opisovanej skutočnosti a tak ďalej. A to mám aké také vedomosti o vesmíre. Neodporúčam laikom a ani mierne pokročílím. Je to písane pre iné mozgy. A takisto neodporúčam čítať veriacim, lebo tam úplne popiera božskú existenciu.